Kırmızı Şapka Tekniği – Farkındalık Teknikleri 2

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde bir önceki yazımda Beyaz Şapka Tekniğini uygulamıştık. Şimdi ise sıra Kırmızı Şapka Tekniğinde. Kırmızı Şapka Tekniğinde yine defterimize kaldığımız yerden yazmaya devam ediyoruz. İlk Teknikte tarafsızca ve duygularımıza yer vermeden düşünerek sorulara cevaplar verdik. Bu yolla problem tespiti yaptık. Çünkü teşhis olmadan tedavi yoluna giremeyiz.

Beyaz Şapka Tekniğinde ikinci adım olarak duygularımızı ifade edeceğiz. Duygularımızın farkına varmak, duygularımızı tanımak en az problem tespiti kadar önemlidir. Duygularımızla mı hareket ediyoruz, bunu yapıyorsak bu duygularımız bizi her zaman doğru sonuca götürüyor mu? İşte önemi kısım burasıdır. Çünkü verdiğimiz kararları ve hayatta attığımız adımları çoğunlukla duygularımız aracılığı ile veriyoruz. Şunları kendimize sormak gerekiyor; Ben ne hissediyorum? Sezgilerim bu konuda bana ne yapmamı söylüyor? Gibi..

Uygulama:

Haydi gelin şimdi defterimize kaldığımız yerden yazmaya devam edelim. Kırmızı Şapka sorularımız şunlar:

  • Ben ne hissediyorum?
  • Şuanda duygularım bana ne söylemeye çalışıyor?
  • Bu olayda acaba benim ikincil kazanımlarım, elde etmek istediğim farklı kazançlar, farklı pozitif yararlar var mı?
  • Şuanda duygularımı dinlemek bana neler kaybettiriyor?
  • Duygularımı dinlememek bana neler kaybettirecek?
  • Duygularım beni nereye yönlendirmeye çalışıyor?

Sonuç:

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar sonunda göreceksiniz ki duygularınız bir bir açığa çıkıyor olacak. Bu durum tespitiyle duygularınıza artık dışardan bakacak ve size verdiği etkiyi görebileceksiniz. Böylece duygularınız sizi aşağı mı çekiyor, yanlış kararlar ve fevri davranışlara mı sürüklüyor, yoksa duygularınızı kontrol gücüne sahip misiniz bunu tespit etmiş olacaksınız.

Bunun diğer etkili bir yolu da duygu haritası çıkarmak olacaktır. Bir gün belirleyin ve o gün sabahtan itibaren günün sonuna kadar duygularınızı gözlemleyin. İşte evde vs. neredeyseniz nasıl duygular içindesiniz. Öfkeli, stresli, kırgın, kızgın veya pozitif, mutlu vs. her anınızın farkındalığı içinde olun. Kızdığınız şeyler öfkelendiğiniz şeyler ve hangi duygu içerisindeyseniz aslında bunun sebebi ne? Başka insanlar mı ya da çalıştığınız ortam mı? Yoksa asıl sebep siz misiniz? Bu noktada zayıf noktalarınızın farkına varacaksınız. Zayıf noktalarımız bizim düşmanımızdır çoğu zaman. Ancak ve ancak bunları bilmek, tespit etmek, farkına varmak bizi çözüme giden yola götürecektir. O yola girdikten sonra ise artık ipler sizin elinizde. Zayıf yönlerinize artık yenilmeyecek onları yok ederek umursamayacak ve duygularınızı yöneten onlar değil siz olacaksınız. Sonraki yazımız Sarı Şapka Tekniğinde görüşmek üzere…