Siyah Şapka Tekniği – Farkındalık Teknikleri 3

İlk iki çalışmamız olan Beyaz Şapka Tekniği ve Kırmızı Şapka Tekniği bize problemlerimizi tespit etmek, gerçek sorunlarımızın adını koymak ve duygularımızın farkına varmak konusunda bizlere yol gösterdi. Sırada iyimserlik şapkası olan Sarı Şapka Tekniği var. Sarı Şapka Tekniği ile pozitif düşünmeyi programlamayı ve sonuç odaklı düşünebilmeyi öğreneceğiz.

İyimserlik kriz anında yapılması mümkün olan bir şey değildir. Bilimsel olsun olmasın birçok tavsiye sonucu başımıza gelen olumsuzluklara karşı iyimser olmamız söylenir. Fakat bunu yapmak gerçekten zordur. Bu durumda yapmamız gereken iki adım var. Birincisi basit olumsuzluklardan başlamaktır. Ufak tefek sorunlara karşı iyimserlik şapkamızı takarak bu tavsiyeye uymaya başlayabiliriz. Diğeri ise başımıza her ne gelirse gelsin bunun geçici olduğunun farkında olabilmektir. Hiçbir olumsuzluk, durum, olay kalıcı değildir. Geçmişte çok üzülerek kendinize acı çektirdiğiniz durumları düşünün. Şuanda o durum devam etmiyor ve belki de neden bu kadar üzüldüm diye şaşırıyorsunuz. Öyleyse şimdi de başınıza gelen olumsuz durumlar kalıcı olmayacak. Sarı Şapka Tekniği karamsarlığa ve yaşadığımız kriz anlarına karşı bu bakış açısı ile yaklaşmamızı sağlayacaktır.

Sarı Şapka Tekniği Soruları:

Her türlü karamsar duruma karşı şu soruları kendimize soracağız.

  • Bunun güzel olan tarafı ne?
  • Şuanda yolunda giden şeyler ne?
  • Bunun bana vereceği en güzel fayda ne?
  • Bundan hangi dersleri çıkarabilirim?
  • Daha önce bu duruma benzer neler yaşamıştım ve bu problemi nasıl çözmüştüm?
  • Benim göremediğim başka çözümler olabilir mi?
  • Benim yerimde bir başkası olsaydı bu problemi nasıl çözerdi?
  • Hemen bir adım atmam gerekseydi bu ne olurdu?

Pozitif Düşünmeyi Programlamak:

Bunun için kullandığımız sözcüklerin farkına varıp gerekiyorsa onları değiştirmeliyiz. Söylediğiniz her olumsuz, negatif ve kötü sözcük etrafınızda sizi aşağı çekecek bir enerji alanı yaratır. Aynı zamanda beynimiz ve bilinçaltımız da aynı şekilde etkileniyor. Bundan etkilenmemek ve Pozitif Düşünmeyi zamanla hayatımıza katmak için bu yolu deneyebilirsiniz: Bir şey olumsuz gittiğinde genellikle “Kötü gidiyor” deriz. Bunun yerine “Henüz iyi durumda değil” diyebilmeliyiz. Olumsuzluğu belirttik fakat bunu gzüel sözcükler kurarak yaptık. Başaramıyorum yerine henüz bunu halletmenin yolunu bulamadım gibi kelime oyunları ile negatif düşünceyi ve sözcüklerle gelen negatif titreşimleri olumluya pozitif düşünceye çekmeye başlayabilirsiniz. Bu zamanla zihninizde otomatikleşecek ve yavaş yavaş pozitif etkisini göstermeye başlayacak.

Sonuç

Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir. Her durum, her olay tıpkı bizler gibi misafirdirler. Başımıza gelenlere çok veya az tepki göstermemiz durumu değiştirmeyecektir. Dolayısıyla kriz anlarında verilen aşırı tepkiler, isyankarlık, kendini harap etmek sadece kişinin kendisine zarar verecektir. Hatta belki de durumun daha da kötüye gitmesine sebep olacaktır. Problemlere olgunlukla, farkındalıkla ve çözüm ne olabiliri düşünerek yaklaşmak çözüm yolunda büyük bir adım olacaktır. Elbette duygularımızı kontrol edebilmek karamsar durumlarda çok zordur. Fakat pes etmemek ayakta kalabilmek ancak ve ancak bizi sonuca ulaştırabilir.