Mars’ın astrolojideki rolü büyüktür. Hint Astrolojisinde Mangal Dosha nedeniyle bir kişinin evliliğine belki de en çok müdahale eden gezegendir. Mars cesaret ve kararlılıktan sorumludur. Bu gezegenin radarı altındaki insanlar genellikle çok sinirli ve kalplerinde öfkebarındıran kişiler olabilirler. Her gezegen bir insanı hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyecektir ve bu Mars için de geçerlidir. Burçtaki güçlü bir Mars, bir yerli için uygun senaryoları gösterir. Gelişme modundaki Mars, genç enerji, güç ve yaşamda rekabet etme cesareti verecek ve bir kişiye iyi yönetim becerisi verecektir. Bununla birlikte, zayıf veya zararlı bir Mars, bir kişiyi hiddet, kızgınlık ve saldırganlıkla doldurarak kişinin düşünme gücünü azaltabilir.

Astrolojide Mars: Genel Özellikler

Mars’a genellikle kızıl gezegen denir. Bir kişinin erkeksi karakterini temsil eder. Elementi kuru ve ateşlidir. Mars, farklı mitolojilerde savaş tanrısı olarak da adlandırılır. Mars’ın etkisi altındaki kişi, savaşçı bir zihniyete sahip sıcak bir mizaca sahip olabilir. İnsanın hayvani doğasını yüceltir. Cesaret, güven, liderlik gibi nitelikleri yönetir. Ancak diğer yandan öfke, hiddet, çabuk sinirlenme, nefret, fevrilik ve duyarsızlık gibi olumsuz niteliklere de yol açabilir. Bununla birlikte, Mars ayrıca bir kişiye yetenekler verir ve onun iyi cerrahlar, mühendisler, tasarımcılar ve diğer birçok yetenekli meslek olmasına yardımcı olur. Salı, Mars günü olarak kabul edilir. Mars, Koç ve Akrep burçlarını yönetir. Mars bir kişinin arazi ve yeni mülk edinmesine yardımcı olur. Güneş gibi, Mars’ın en güçlü konumu, bir kişinin 10. evinde oturduğunda görülür.

Astrolojide Mars’ın Önemi

Mars’ın astrolojide iyi olduğu düşünülebilir mi? Mars’ın evlerdeki konumuna bağlıdır. Astrolojide Mars’ın gücü, savaş tanrısı olması ve kişiye cesaret vermesi ile belirlenebilir. Mars, Oğlak burcu için yücelimdedir ve karşıt Yengeç burcuna düşer. Mars, Koç ve Akrepleri yönetir. Varsayılan olarak, Koç’a doğrudan ataklık ve akreplere dolaylı bir güç verir. Mars’ın astrolojideki önemi, evlilikte bir engel haline gelebilecek kadar fazladır. Mars, Lagna haritasının 1., 2., 4., 7., 8. veya 12. evine inerse, o zaman kişi Manglik olarak kabul edilir ve bu, o kişinim evlilik hayatına zararlı etkiler verebilir. Mars kemik iliği ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuyla yakından ilgilidir. Doğum haritasındaki güçlü Mars, cesaret, canlılık ve kararlılık verir. Zayıf bir Mangal kişiyi tembelleştirirken, dayanıklılıktan, yiğitlikten yoksundur ve hayata karşı uyuşuk bir yaklaşıma sahiptir.

Mars’ın İlgili Dasha ve Antardasha’sı Nelerdir?

Astrolojide Mars, Vedik astrolojide yüksek öneme sahiptir. Mars Mahadasha 7 yıl sürer. Astrolojide Mars gezegeni öyle bir öneme sahiptir ki, mahadasha sırasında kişi normalden daha enerjik olabilir. Kişinin kendine güveni ve cesareti yüksek olacaktır. Mars ayrıca ego ve yüksek enerjinin teminatıdır. Olumlu tarafı, başarı şansı artacaktır. Kişinin kariyerinde terfi alması muhtemeldir ve son teslim tarihi olan işler genellikle zaman çerçevesi içinde tamamlanır. Bu aşama size bir başarı hissi verecek ve tüm uyuşukluk ve inatçılık buharlaşacaktır. Kişi düşmanlarına karşı galip gelecektir. Bununla birlikte, Mars döneminde yaralanmaya ve kazalara eğilimli bir etki verebilir. Mars zararlıysa enerjiyi tersine çevirecek ve kişiyi uyuşuk hale getirecektir. Kişide çok uyuma eğilimi ve sabır eksikliği olabilir. Mahadasha’daki Mars’ın Antardasha’sı, kişinin yaşamında gezegenin hakimiyetini artırır. Ancak zayıf bir Mars, mide veya idrar yolu ile ilgili sağlık sorunlarına ve kanla ilgili sorunlara işaret edebilir. Mars kendi burcunda ve bir üçgen veya trikona oluşturuyorsa hayırlı sonuçlar verir. Bu, bir kişinin mülk ve servet edinebileceği zamandır.

Farklı Gezegenlerle Kavuşum

Mars’ın astrolojideki rolü, farklı gezegenlerle birleşmesi ile bilinebilir. Mars’ın farklı gezegenlerle birleşmesi farklı sonuçlar getirecektir. Şimdi birkaç Mars kavuşumunu keşfedelim.

Dost gezegenlerden ve birkaç düşman gezegen kombinasyonundan örnekler alacağız. Mars ve Merkür birbirlerinin düşmanıdır. Ancak bu iki gezegenin etkisi farklı sonuçlar verebilir. Bu gezegenlerin karşıt enerjisi kişiyi uyanık ve keskin fikirli yapabilir. Bu gezegenlerin her ikisi de doğum haritasında rahat ettikleri evlerdeyse, kişi hayatta başarıya ulaşacaktır. Ancak bu tür kişiler evlilik hayatlarında ve eğitimlerinde sorunlarla karşılaşabilirler.

Jüpiter ile Mars, kişiye manevi bir eğilim ve dini bilgelik verecektir. Böyle bir kişinin bilge olması ve eğitim alanında mükemmel olması muhtemeldir. Ayrıca toplumda iyi bir itibar kazanırlar ve sivil işlerde başarılı olurlar. Mars Pitta’dır (ateş), Venüs ise hava burcudur. Bu kombinasyon beklentileri artırabilir.

Mars ve Satürn, en etkili zararlı gezegenlerden ikisidir. Kombinasyonları çok iyi değerlendirilmez. Birliktelikleri oldukları evle ilgili sorunlara yol açar ve kişi yasadışı yollarla zenginlik kazanmaya meyilli olabilir. Kötümserdirler ve farklı din anlayışları olabilir.

Zayıf Bir Mars’ı Güçlendirmek İçin Çözümler

Salı, Mars’ın günüdür. Salı günleri oruç tutmak marsın zararlı etkisini azaltır. Mangalı güçlü kılmak için yüzük parmağına kırmızı mercan taşı veya moonga taşı takılabilir. Astrolojide Mars tutku, savaş ve öfke anlamına gelir. Doğum haritasındaki yerleştiği eve göre hayatta nasıl ilerleneceğinin ipuçları görülebilir. Aynı zamanda rekabetin korunması için gerekli olan becerilerin neler olduğu da tespit edilebilir. Bunları bilmek ve ona göre davranış sergilemek de marsı şifalandıracaktır. Mars sadece savaşla ilgili değildir, aynı zamanda tutkuyu sembolize eder ve cinsel yaşamı anlatır. Mars ayrıca evliliğe engel olmaktan da sorumludur. Yani Hint kültüründe ailelerin mangal dosha için erkek ve kız burçlarını eşleştirmesi kaçınılmazdır. Bir kişide Mangal Dosha varsa eş seçimini de yine mangal dosha sahibi bir başkası ile yapmalıdır inancı hakimdir.