Merkür Güneşe en yakın gezegendir. Astronomik ilginin yanı sıra, Merkür’ün astrolojideki rolü birçok Vedik araştırmacı ve astroloğu ilgilendirir. Talihle bağlantılıdır. Merkür iyi bir eğitim, keskin bir zihin ve büyüleyici bir görünüm verecektir. Canlandırıcıdır ve olumsuz duyguları uzaklaştırır. Ayrıca pitta kaynaklı hastalık, melankoli ve kırılganlığın korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda aile ilişkilerini de olumlu yönde etkiler. Merkür daha çok pozitif bir gezegendir. Ancak diğer zararlı gezegenlerle birleşirse zararlı olabilir. Merkür genellikle grahapati olarak adlandırılır – tüm gezegenlerin efendisi. İkizler ve Başak’ın guru gezegenidir. Merkür, birçok mitolojik hikayede tanrıların habercisi olarak anılır. Birçok kez ifade ve iletişim gezegenidir. Merkür fırsatçı bir gezegendir. İyi hatip olan ve pohpohlayıcı sözler söyleyebilen insanlar Merkür tarafından yönetilir. Güçlü bir Merkür, kişiye iyi analiz becerileri, iyi sosyal yaşam ve mizah bahşedecektir. Kısacası, iyi bir aile hayatınız varsa, bu Merkür’ün size karşı nazik olduğu anlamına gelir.

Astrolojide Merkür: Genel Özellikler

Merkür genellikle yeşil ile rezonansa girer. Sakinliğin rengi. Yeşil, kolaylık, denge ve uyum ile ilgilidir. Yani Merkür, tedirgin bir zihni sakinleştirme kapasitesine sahiptir. Merkür en iyi etkisini kişi ömrünün 30 yılını yeni geçtiğinde göstermeye başlar. Merkür iletişim gezegenidir. Başak ve İkizler’i yöneten ikili bir gezegendir. Kollar, kulaklar, akciğerler ve sinir sistemini yönetir. Aynı zamanda insanların sanatsal ve yumuşak becerilerini geliştirir. Bu nedenle, bir cerrahın, ressamın, yorumcunun vb. astrolojisinde güçlü Merkür sık sık görülebilir. Tüm Zodyak burçlarındaki yolculuğunu tamamlamak 12 ay sürer. Merkür’ün cömert etkisi, bir kişinin itibarını aile ve toplum içinde yüksek tutacaktır. İnsanlar ona meslekte ve eğitimde farklı gözle bakacaktır. Güçlü Merkür’e sahip bir kişi, akrabaları için gözbebeği olacaktır. Merkür’ün faydalı etkilerine sahip olmak için yeşil zümrüt takılabilir.

Astrolojide Merkür’ün Önemi

Astrolojide Merkür gezegenine iletişim tanrısı denir. Astrolojide Merkür’e güneş sisteminin beyni denir. Sakin ve dengeli bir gezegendir. Mahadasha’nın süresi 17 yıldır. Merkür Vatta doğasına aittir. Lagnada güçlü bir Merkür zekayı, eğitimi, sosyal ve mesleki ilişkileri, akrabalarla ilişkileri, mizahı vs. geliştirecektir.

Doğum haritasında zayıf bir Merkür ise diğer zararlı gezegenlerle takım oluşturarak aile ve arkadaşlar arasındaki ilişkilerde sorunlara neden olabilir. Servet ve itibar kaybına neden olabilir. Güneş ve Venüs Merkür’ün dostu, Ay ise gezegenin düşmanıdır. Ay’ın karakteri masum bir çocuğun karakteridir, Merkür ise çok daha hesaplayıcı ve değerlendiricidir. Merkür durumu incelemeyi sever ve değerlendirme her zaman hoş olmayabilir. Merkür, Satürn, Mars ve Jüpiter’e karşı tarafsızdır.

Merkür, Başak’ta yaklaşık 15 ila 20 derece olduğunda mooltrikona burcundadır. Balık burcunda Merkür zayıftır. Yeşil renkle ilişkilendirilir ve yeşil zümrüt taşıdır.

Merkür Dasha ve Antardasha’sı

Merkür’ün Mahadasha’sı Vimshottari’ye göre 17 yıl sürer. Mahadasha, Merkür’ün konumuna bağlı olarak hem yararlı hem de zararlı olabilir. Merkür ikili bir gezegendir. Merkür’ün etkisi altındaki kişi iki işe veya işletmeye sahip olma eğiliminde olacaktır. Faydalı dönem boyunca, kapınızı çalan yeterince fırsat olacaktır. Kişi telekomünikasyon, gazetecilik, basılı medya, reklamcılık, yazı ve sosyal becerilerin birinci derecede önemli olduğu diğer alanlarla ilgili işlerde oldukça başarılı olacaktır.

Malefik etki sırasında Merkür zayıftır. Kişinin hayatında büyük bir sorun haline gelebilir. Sorun, Mars, Satürn, Rahu veya Ketu’nun birleşimiyle yükselebilir. Mal, servet, ilişki sorunları ve ilgili bölgelerde hastalık söz konusu olabilir.

Merkür genel olarak faydalı bir gezegendir. Antardasha sırasında, bu gezegen konumuna veya farklı gezegenlerle kombinasyonuna bağlı olarak zararlı olabilir. Antardasha sırasında, kişi hayatının öğrenme eğrisinde olacak. Böyle bir kişi hayatını değiştiren olaydan geçecek ve gerçek hayat deneyimi elde edecek. İtibar, şeref ve saygı gibi soyut kazanımlar ona yağarken, maddi bir servet kaybı da olabilir ve kişi ilgili hastalıklara yakalanabilir.

Uzman astrologlarımızdan bir Merkür dashasından geçip geçmediğinizi öğrenebilir ve doğum haritanızın tam bir analizini yaptırarak zararlı etkilere karşı önlemler alabilirsiniz.

Farklı Gezegenlerle Kavuşum

Astrolojide Merkür çeşitli gezegenlerle kavuşum yapar. Merkür’ün iki gezegen birleşimi, değişen sonuçlar verir. Merkür’ün öne çıkan kavuşumlarından birkaçını görelim.

Merkür ve Mars düşman gezegenlerdir. Mars, zararlı erkeksi erkek olarak kabul edilirken, Merkür yararlı ve naziktir. Bu iki kavuşumdan geçen kişinin ilişkilerinde çatlaklar olacaktır. Evlilik mutluluğu uzaklaşabilir. Finansal olarak sonuç ortalama olacaktır. Bu bağlantı aynı zamanda kişiyi hırsızlık gibi küçük suçlara da sürükleyebilir. Olumlu olarak, kişi keskin ve uyanık hale gelir. Enerjiyi doğru yöne kanalize ederse bilimle ilgili bir meslekte başarılı olabilir.

Merkür ve Venüs kavuşumu olumludur. İkisi de arkadaştır ve etkisi altındaki böyle bir kişi sanatsal becerilerini geliştirebilir. Kişi zarif ve icracı olur. Diplomatik ve sunum becerileri büyük ölçüde gelişir. Finansal büyüme iyidir. İş ve çalışma konularında bir kişi matematik, teknoloji, bilim ve mühendislik alanlarındaki becerilerini keskinleştirebilir. Venüs ve Merkür kişiyi müziğe ve sanata yöneltir.

Ay ve Merkür düşman olsalar da, birleşmeleri kişi için faydalı olabilir. Bireyin entelektüel gelişimi, bu iki bedenin etkisi altındayken çok iyidir. Yüksek inceliğe sahiptirler ve genellikle tatlı bir konuşma kullanırlar. Onlar iyi hatiplerdir ve çoğu zaman bulunduğu ortamın konuşmacısıdır. Merkür’ün hem yararlı hem de zararlı olabilecek başka bağlaçları da vardır.

Zayıf Merkür’ü Geliştirmek İçin Çözümler

Astrolojide zararlı veya zayıf bir Merkür hayatınızda kötü sonuçlar verir ve elde ettiğiniz tüm faydaları tersine çevirebilir. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak için belirli iyileştirici önlemler alınmalıdır. En yaygın çözümlerden biri de altın üzerine oturan Yeşil Zümrüt’tür. Yüzüğü ilk olarak Çarşamba günü takın. Charmukhi Rudraksha kullanımı Merkür’ün olumsuz etkisini azaltabilir. Her gün Vishnu sahasranamam’ı okumak, zararlı etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bunların uygulamasına geçmeden önce lütfen bir Vedik uzmanına danışın.

Zeki, esprili, analitik, araştırma odaklı ya da iyi bir hatipseniz, o zaman astrolojide Merkür’ünüzün güçlü olduğunun bir işaretidir. Bununla birlikte, uyuşukluktan muzdaripseniz, kalabalıktan korkuyorsanız, herhangi bir analitik beceriden yoksunsanız ve iletişim becerilerinizde harika değilseniz, o zaman zayıflamış bir Merkür’e sahip olabilirsiniz.