Gezegenler belirli özel kuvvetler yayan kozmik güçlerdir. Gezegenler kozmik güçlerini zodyak alanında gerçekleştirirler. Zodyak Burçlar ve Nakshatralar tarafından bölünmüş özel bir dairedir.

Burç ve Nakşatralar negatif veya pasif tesir alanıdır, gezegenler ise pozitif veya aktif alanlardır. Burçlar ve Nakshatralar gerekli ortamı yaratırken, gezegenler hızlandırıcı güçlerdir.

Prakriti (dişi yaratıcı dürtü), zodyakın genel arka planını sürdüren güçtür. Prakriti, Purusha (erkek bilinci faktörü) tarafından serpilen tohumların meyve verdiği ve büyüdüğü temel koşulları üretir.

Nakshatralar ve zodyak işaretleri pasif yaratıcı potansiyeldir, oysa gezegenler yaratıcı veya üretici güçlerdir. Gezegenler aktif nedenlerdir, burçlar ve Nakshatralar ise eylemin maddi katmanıdır.

Hintli duru görücüler, Nakshatraların emeğimizin (Karmamızın) meyvelerinin aktarıldığı ve depolandığı meskenleri temsil ettiğini söylerler. Nakshatralar, ruhsal yaşam emeğimiz olan Karma’nın meyvelerini dağıtırlar.

NAKŞATRALARIN DOĞALARI:

Vedik kültürde her şeyin işlevsel bir kullanımı vardır. Bazı şeyler, bazı şeyler için iyi/doğru olabilir, ancak diğer şeyler için “uğursuz” olabilir. İşte bu etkiler Nakşatralara ve onların doğalarına göre belirlenir.

SABİT YILDIZLAR: Temel atmak, inşa etmek, kariyer yapmak, ilişkiler, kalıcı olmasını istediğiniz şeyleri temsil ederler.

YUMUŞAK YILDIZLAR: Sanat, dans, müzik, evlilik birliği, törenler.

HAFİF YILDIZLAR: Zevk veren, spor yapan, ilaç veren, endüstri kuran veya seyahat eden.

SERT YILDIZLAR: Tantrik büyüler, hapsedilme, arkadaşların ayrılması, suikastlar.

HAREKETLİ YILDIZLAR: Araç edinme, bahçe işleri.

KORKUNÇ YILDIZLAR: Kötü planlar, kötü işler, aldatma, hapis, ateş yakma, kundakçılık.

KARIŞIK YILDIZLAR: Günlük Rutin işler.

Rohini, Uttaraphalguni, Uttarasadha ve Uttarabhadrapada

Bu 4 nakşatra SABİT takımyıldızlarıdır ve kuyu kazmak, temeller veya şehirler atmak, kefaret ritüelleri, ağaç dikmek, taç giyme törenleri, toprak satın almak, değerli işler, tohum ekmek, bir tapınak inşa etmek için elverişlidir. Bir işin kalıcı olması için, kalıcı bir etkiyi arzu eden diğer herhangi bir faaliyet için uygun günlerdir.

Mrgasira, Citra, Anuradha ve Revati

Bu 4 nakşatra da YUMUŞAK takımyıldızlardır. Güzel sanatlar, öğrenme, arkadaşlıklar kurma, şehvetli zevkler, nişanlar, cinsellik, yeni giysiler giyme, evlilik, şarkı söyleme ve dans etme, geçit törenleri, uğurlu törenler, şenlikler, tarım ve yolculuklar için idealdir.

Asvini, Pusya ve Hasta

HAFİF nakşatralardır. Spor yapmak, lüks eşyaların tadını çıkarmak, endüstri başlatmak, vasıflı iş gücü, tıbbi tedaviler, eğitime başlamak, seyahatlere başlamak, arkadaşları görmek, alıp satmak, ruhani faaliyetlerin performansı, dekorasyon, güzel sanatlar, egzersiz ve kredi vermek veya almak için uygun enerjiler veren nakşatralardır.

Ardra, Aslesa, Jyestha ve Moola

Bu 4 nakşatra özel ve Sert yıldızlardır. Zor etkiler verirken büyük başarılar da getirirler. Savaşta başarı, elementaller ile ilgili çalışmalar, hapis, ayrılıklar, yıkım eylemleri ve üstlerle ittifakların bozulması için uygundur.

Purnavasu, Svati, Sravana, Dhanistha ve Satabhisa,

GEÇİCİ, HAREKETLİ veya HIZLI yıldızlardır, seyahat etmek, taşıt satın almak, bahçe işleri yapmak, törenlere katılmak, arkadaşları ziyaret etmek ve geçici nitelikteki her şey için uygundur.

Bharani, Magha, Purvaphalguni, Purvasadha ve Purvabhadrapada

ŞİDDETLİ veya ZALİM takımyıldızlarıdır ve kötülük, aldatma ve çatışma, düşmanları yok etme, hapsetme, zehirleme, kundakçılık, savaş, ateşe verme, yok etme eylemleri, kötülük eylemleri için etkiler hakimdir.

Krittika ve Visakha

KARIŞIK takımyıldızlardır ve rutin görevler, kişinin mesleki sorumlulukları ve günlük önemi olan tüm faaliyetler için uygun enerjiler getirirler.

27 Nakshatra:

______________________________________

1 Ashwini [Koç 0 – Koç 13-20′]

ASHWINI, doğası gereği uğurlu olan bir deva veya tanrısal yıldızdır ve altın bir arabaya binen, insanları iyileştiren, ışık ve mutluluk getiren yarı tanrılar/devalar olan Ashwini-Kumaralar ile ilişkilidir.

Bu yıldızdan derlenecek fikirler, şafağın ışığı, malların taşınması ve mucizelerin gerçekleştirilmesidir.

Bu yıldız yükselişteyken, hoş görünümlü, iyi giyimli ve süslü, işinde verimli, iyi geçinen, ailenin önde gelen üyelerinden sevimli birini buluruz.

Kararlı, yeme alışkanlıklarını kontrol edebilen, mutlu, tasasız ve mütevazı, finansal olarak çoğundan daha başarılı bir kişidir.

Aswini yıldızı atları, tüccarlarını ve binicilerini, doktorları (bu yıldız göksel doktorlar olan Aswini Kumaraları yönetir), tüccarları, çekici şahsiyetleri, görevlileri, astrologları ve komutanları yönetir.

2/. Bharani [Koç 13-20′ – Koç 26-40′]

BHARANI, korkunç bir doğaya sahip bir manusya veya dünyevi yıldızdır. Kısıtlamanın yıldızıdır. Rahim ile sembolize edilir, bu yıldızın bir şeyleri gizleyebileceğini veya gölgede bırakabileceğini belirtir. Mücadele ve ıstırap fikirlerini taşır.

Ölümün efendisi Yamaraja tarafından yönetilir ve maddi dünyaya karışmış bir kişiyi gösterir. Hayvan sembolü fildir ve işçi sınıfını temsil eder.

Bu yıldız yükselişteyken, kararsız, karşı cinse bağımlı, gururlu, cesur ve uzun ömürlü bir insan buluruz. Kişi akrabalarına düşkündür, arkadaşlarına yardım eder ve genellikle az çocuğu olur.

Bu, başkaları tarafından kolayca yönetilen, sorgulanabilir ahlaki davranışlara sahip ve başkalarının kıskançlığından rahatsız olan hayati bir karakterdir.

Ay, Bharani’nin yıldızında olduğunda, kişi hastalıktan arınmış, iş yapmada zeki, mutlu ve sorumluluk sahibidir.

Bharani, et ile beslenenleri, zalim insanları, öldürme, işkence, hapsetme, aşağı tabakadan insanları, tahılları ve cesaretten ve asaletten yoksun olanları yönetir.

_____________________________________

3/. Krittika [Koç 26-40′ – Boğa 10-00′]

KRTTIKA, rakshasa veya alt sınıf doğasına sahiptir, ancak karışık nitelikteki potansiyellere sahiptir. Krttika “balta” anlamına gelir. Büyüklüğe ulaşmak için fiziksel ve yaratıcı gücü veya enerjiyi temsil eder. Ateş tanrısı Agni tarafından yönetilir ve bedene veya zihne yanma hissi verir. Hayvan sembolü koyundur ve onun yönettiği kast aydınlardır.

Bu yıldızın yükselişte olması gururlu, ağırbaşlı ve onurlu, güç hırsıyla dolu, öfkeli ama doğru sözlü, iştahı kuvvetli ve kararsız bir zihne sahip ama çok becerikli ve çok mülk sahibi bir insan tipine işaret eder.

Ay, Krttika’nın yıldızında olduğunda, kişi iyi bilinir ve parlak bir görünüme sahiptir, çok yemek yer, güçlü bir amaca sahiptir, ancak kararsız bir zihne sahiptir.

Krttika beyaz çiçeklere, nitelikli brahmanalara, kutsal ilahiler ve mantralar bilgisine sahip olanlara, kurbanlık sunulara, gramercilere, madencilere, berberlere, çömlekçilere, kutsal adamlara ve astrologlara başkanlık eder.

_______________________________________

4/. Rohini [Boğa 10-00′ – Boğa 23-20′]

ROHINI, evrenin yaratılışını yöneten Brahma tarafından yönetilen uğurlu bir yıldızdır. Rohini manusya veya dünyevidir ve Ay’a bağlıdır, halka hizmet eden birini gösterir.

Doğası gereği sabittir, bu nedenle bu kişi güçlü ve sorumlu olabilir. Rohini, tarımsal veya fabrika üretimi ve kamu satışı için malların nakliyesi ile uğraşan bir kişiyi önerir. Büyüme ve gelişmeyi temsil eder.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi duygusal olarak çekicidir ve başkalarının karizmatik lideri olur. Hata bulma zihniyeti ve ebeveynlerden erken ayrılma veya anneye yardımcı olmama eğilimi olabilir.

Rohini zengin, popüler ve dindar, gözleri zayıf, para kazanma konusunda yetenekli ve romantik, çekici bir niteliğe sahip, sağlam yapılı, üretken ve erkeksi bir kişiyi ifade eder.

Ay Rohini’deyken, kişi dürüst, saf, tatlı dilli, aklı başında ve sevimli bir görünüme sahiptir. Rohini tüccarlara, krallara, aristokrasiye, Yogik süreçleri uygulayanlara ve ineklere, boğalara, su hayvanlarına, dağ sıralarına, çiftçilere ve otorite ve zengin insanlara hükmeder.

________________________________________

5/. Mrigashira [Boğa 23-20′ – İkizler 6-40′]

MRGA “geyik” anlamına gelir. Geyik gibi çekici görünen bir yüze sahip birini gösterir. Yumuşak ve deva veya tanrısal bir yıldızdır, nazik ve huzurlu, araştırma yapabilen, şiirsel ve yaratıcı bir insan yaratır.

Hayvan sembolü, ince bir vücudu ve hicivli doğayı gösteren yılandır. Mrigashira, hassas veya algısal bir doğa veren Ay tarafından yönetilir.

Bu yıldız yükselendeyken, kişi çekici, meraklı, hakikati ve güzelliği arayan, iyi bir zekaya ve kadınsı görünüme sahip, çok coşkulu, kararsız bir zihin, çocukluk hastalığı ve birçok düşmanı olan bir kişidir.

Vücut zayıf olabilir ve doğa konuşkan, kaprisli, kendini anneye adamış olabilir ve bu bir hatip veya şarkıcı olabilir.

Ay, Mrgashira’da, kişi kararsız, keskin zekalı, çekingen, güzel konuşan, yüzleşmekten korkan, işte çalışkan, zengin ve şehvetli zevklere düşkün olur.

Mrgasira hayvanlara, kuşlara, çiçeklere, meyvelere, müzisyenlere, aşıklara, giysilere ve güzel kokulu eşyalara, deniz ürünlerine, değerli taşlara, ormana ve sakinlerine, tanrıların nektarını içenlere (Soma rasa) ve habercilere başkanlık eder.

6/. Ardra [İkizler 6-40′ – İkizler 20-00′]

ARDRA keskin tabiatlı bir yıldızdır, doğası gereği dünyevidir ve başkalarının acı çekmesine neden olabilecek birini gösteren “gözyaşı damlası” olarak tercüme edilebilir.

Temsil ettiği insan sınıfı, avcı ve hayvan öldürücüdür. Bu yıldız, başkalarına eziyet eden birini veya başkalarının ıstırabını hisseden birini gösterebilir.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi gururlu, uzun ömürlü, devletten para alan, az çocuklu, kurnaz konuşma ve kararsız zihin, sağlam vücut; genellikle zihinsel çalışmaya uygun olmayan bir atlet veya el işçisidir. Böyle bir insan genellikle fakir, düzenbaz, eleştirel ve iyi bir hafızaya sahiptir.

Ay Ardra’dayken kişi hain, kibirli, nankör, yaramaz ve günahkâr özellileri alabilir. Ardra (Arudra) hırsızlara, düzenbazlara, zalim ve yalancılara, avcılara, öldürenlere veya düzensizlik yaratanlara, tahıllara, büyücülere hükmeder.

________________________________________

7/. Punarvasu [İkizler 20-00’den Yengeç 3-20’ye]

PUNARVASU: Puna “tekrar” anlamına gelir. Punarvasu, “yenilenme yıldızı” olarak bilinir. Sık sık ev değiştiren, kişilik değişikliği yaşayan ya da yaşamı boyunca benlik arınması yaşayan birini akla getirir.

Punarvasu, yarı tanrıların annesi Aditi tarafından yönetilen bir deva veya tanrısal yıldızdır. Tüccar sınıfıyla bağlantılı hareketli bir yıldızdır. Hayvan sembolü kedidir. Punarvasu, “iyi” veya “parlak” olarak çevrilir.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi özgürlüğü sever, bağlanamaz ve sık sık eş değiştirir veya bir yerden bir yere taşınır. Punarvasu iyi, hayırsever ve zeki, kolayca tatmin olan ve biraz zayıf fikirli, şiirsel, tutkulu bir mizaç, sadık, eğlenceyi seven ve işinde dikkatli, ancak mali açıdan yalnızca orta derecede başarılı bir karakter yaratır.

Ay, Punarvasu’nun yıldızında olduğunda, kişi kendine hakim, mutlu, arkadaş canlısı, donuk ve kolay memnun olan, hastalığa yatkın ve susuzluğa dayanamayan özelliklerde olabilir.

Purnavasu, tüccarlara, hizmetkarlara, zanaatkarlara, ünlülere, dürüstlere, cömertlere, saf ve temizlere, çekicilere, zekilere, zenginlere, soylulara ve tahıl çeşitlerine hükmeder.

______________________________________

8 /. Pushya (Pushyami) [Yengeç 3-20′ – Yengeç 16-40′]

PUSHYA, 27 yıldızın EN İYİSİ olarak kabul edilir. Deva veya tanrısaldır ve yarı tanrıların baş rahibi Brhaspati tarafından yönetilir. İnek memesi ile sembolize edilir, bu da onun üretken ve besleyici bir yıldız olduğunu gösterir.

Bu yıldızın etkisiyle doğan bir kişi, gelişen bir hayat yaşayabilir, birçok kişinin geçimini sağlayabilir ve iyi bir öğretmen veya danışman olabilir. Genellikle iyi yapılı veya dolgun bir vücut vardır.

Bu yıldız yükselişteyken, karakter ciddi, düşünceli ve dindar, inatçı ama belagatli, kutsal metinlerde bilgili, bağımsız ve meslekte başarılıdır. Pushya etkisine sahip biri, akrabalarına yardım eder ve dünyada iyi bir statüye yükselir.

Ay, Pushya’nın yıldızını kiraladığında, kişi aklı başında, bilgili, zengin, erdemli ve herkes tarafından sevilir. Pushyami bir Perşembe gününe denk geliyorsa, o zaman her türlü uğurlu / sat kriya karmanisi için tercih edilir.

Pusya, buğday, pirinç ve arpa gibi tahıllar, şeker kamışı, ormanlar, kralların danışmanları ve bakanları, balıkçılar ve benzerleri, erdemli ve fedakarlık yapanları yönetir.

_______________________________________

9/. Ashlesha [Yengeç 16-40′ – Yengeç 30-00′]

ASHLESHA, doğası gereği keskin ve sarmal bir yılanla sembolize edilen rakshasa veya şeytani bir yıldızdır. Bu, bilgide nüfuz edebilen ve alışkanlıkta sert olabilen anti-sosyal, düşüncesiz bir karaktere işaret edebilir.

“Dolandırıcı” olarak tercüme edilmiştir ve baskın tanrısı, alt sınıfları temsil eden yılanların tanrısı Sarpa’dır. Ashlesha acı getirebilir ama aynı zamanda iyi aşkın özlemler de getirebilir.

Bu yıldız yükselendeyken kişi zalim, dönek, az çocuklu, asosyal, tavırları tuhaf ve ortama uyum sağlayamayan bir kişidir. Kişi çok çaba sarf edebilir, ancak kabadır ve incelik geliştirmesi gerekir ve insani işler yapması gerekir.

Bu kişi ebeveynleri biraz endişelendirebilir ve toplumdaki bazı hizmet pozisyonlarını kabul edecektir. Ay bu yıldızı barındırdığında insan samimiyetsiz, yemesine hakim olamayan, günahkar, düzenbaz ve nankör olur.

Ashlesha (Ayilya), böceklere, sürüngenlere, zehirlenmelere, hırsızlara, her türlü hekime, soğanlara, köklere, bitkilere, meyvelere ve yapay şeylere başkanlık eder.

_______________________________________

10/. Magha (Magh) [Aslan 0-00′ – Aslan 13-20′]

MAGHA, “güçlü olan” olarak çevrilir. Önemli konumlardaki insanları temsil eder. Bu bir rakshasa veya şeytani bir yıldızdır, doğası gereği korkunçtur, ancak yükselene yerleştirildiğinde iyi etkilere sahip gibi görünmektedir.

Kral odası ile sembolize edilir. Ailenin geleneklerini sürdüren, kitleler üzerinde efendilik sahibi, gururlu ve ağırbaşlı bir kişiyi temsil eder.

Bu yıldız yükseldiğinde, kulları ve serveti olan, dünya zevklerine düşkün, Allah’a ve büyüklere bağlı, iyi insanlardan övgü alan bir insan buluruz. Bu tür bir kişi bilgili ve saygındır, ancak karşı cinsin cazibesine duyarlıdır, bazı insanlara karşı köklü bir nefret besler ve tamamen iş yapmasıyla tanınır.

Ay bu yıldızda olduğunda, benzer bir açıklama geçerlidir. Böyle bir kişi rahat yaşar, bazı önemli işler yapar ve fiziksel olarak güçlüdür.

Zengin insanlar, tahıl ambarları, dağcılar ve kişinin ebeveynlerine ve atalarına bağlı olanlar, tüccarlar, kahramanlar, etçil varlıklar ve kadınlardan nefret edenler Magha’ya aittir.

_______________________________________

11/. Poorvaphalguni (Pubba) [Aslan 13-20′ – Aslan 26-40′]

PURVAPHALGUNI doğası gereği dünyevidir ve güzel gezegen Venüs tarafından yönetilir, bu nedenle başkalarını etkileme veya insanlarla tatlı bir şekilde ilgilenme becerisine sahip çekici bir kişiyi gösterir.

Korkunç bir yıldız ama aynı zamanda doğası gereği şanslıdır. Bir çevirisi “ağacın meyvesi” dir. İyi karma verir ve şans anlamına gelen yarı tanrı Bhagya tarafından yönetilir.

Bu yıldız yükselişteyken, aktif, fiziksel bir kişi veya her zaman hareket halinde olan, iyi tanınan, başkalarına hükmedebilen, “doğal” hayata eğilimli ve para dağıtımında cömert biri elde ederiz. Sağlık ve spor sevgisi görülebilir.

Ay bu yıldızda olduğunda, kişi bir gezgin, liderine veya bir davaya sadık, liberal ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Purva Phalguni oyunculara, genç kadınlara, cana yakın ve cana yakın kişilere, müzisyenlere, zanaatkarlara, emtialara, pamuk, tuz, bal, yağ ve çocuklara hükmeder.

_________________________________

12/. Uttaraphalguni [Aslan 26-40′ – Başak 10-00′]

UTTARAPHALGUNI, bazen “incir ağacı” olarak tercüme edilen bir manusya veya dünyevi yıldızdır. Verimlidir ve iyi nitelikler üretir. Güneş tarafından yönetilir ve kendi alanlarında liderler yaratan bir yıldızdır.

Başkalarına yardım edebilecek birini ifade ettiği için “hamilik yıldızı” olarak da çevrilir. Bu takımyıldızında doğan kişinin istikrarlı ve başarılı olduğunu gösteren sabit bir yıldızdır. Başkalarını iyileştirmeye katılmayı öneren bir yatak ile sembolize edilir.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi yakışıklı, bilgili, iyi miktarda parası ve çok sayıda eşi veya partneri olan, cömert ama gururlu, zeki ama nankör ve maddi ödüller veya mistik güçler elde etmek için kefaret ödemeye eğilimlidir.

Konuşkan ve şehvetli, böyle bir kişinin iş ve el sanatlarında biraz yeteneği olabilir. Ay bu yıldızı kiraladığında kişi öğrenerek para kazanır, sevilen, şehvet düşkünü, mutlu ve cana yakın, kendi edindiği mallara sahip olur.

Uttara Phalguni, iyi kalpli ve temiz yaşayanları, mütevazı, hayırsever, bilgili, çok zengin, kendini görevlerine adamış kralları ifade eder.

_______________________________________

13/. Hasta [Başak 10-00′ – Başak 23-20′]

HASTA, sıkılı yumruk ile temsil edilir. Kontrol gücü ile karıştırılmış düşünce ve eylemde saf bir kişiyi gösterir. Doğası gereği deva veya tanrısaldır.

Cehaleti yaratma, iyileştirme veya ortadan kaldırma yeteneğini gösterir. Hasta, hoş bir mizaç veren hafif bir yıldızdır. Tüccar kastındandır.

Bu yıldız yükselişteyken sevimli, elleri becerikli, girişken ve eğlenceli ama amacı sabit olan bir karakter elde ederiz. Bir Hasta görünüşte yakışıklı, inançlı, duyarlı, sanatsal ve kamu hizmetine eğilimlidir.

Bir Hasta, yarışmalarda yetenekli, gurbetleri seven, güzel konuşan ve hırsız bir zihne sahiptir. Ay bu yıldızda olduğunda, kişi hırsız, acımasız, küstah, işinde çalışkan ve sarhoşluğa meyilli de olabilir.

Hırsızlar, filler, taşıtlarla seyahat edenler, şoförler, sanatçılar, mallar, tahıllar, Veda bilginleri, tüccarlar ve yiğit insanlar Hasta’ya aittir.

____________________________________

14/. Chitra [Başak 26-40′ – Terazi 6-40′]

CHITRA, “parlak” veya “güzel” olarak tercüme edilen bir rakshasa doğa yıldızıdır. Güzel resimler veya bakması hoş bir şey önerir.

Sanatsal yetenekler veya işleri güzel bir şekilde düzenleme yeteneği verir. Baskın tanrısı, bir mimar olan yarı tanrı Visvakarma’dır. Chitra doğası gereği yumuşaktır.

Bu yıldız yükselişteyken kişi rengarenk giysiler ve mücevherler takar, karşı cins tarafından sevilir, çeşitli uğraşlarla uğraşır, kötü ya da eleştirel bir çizgiye sahiptir ve doğduğu yerden uzakta yaşar.

Ay bu yıldızdayken kişi, çekici gözleri olan güzel biçimli bir vücuda sahip olur ve iyi giyimlidir. Chitra, süsleme, kuyumculuk, ressamlar, yazarlar, şarkı söyleme, parfümeri, matematikçiler, dokumacılar, cerrahlar konusunda yetenekli kişileri yönetir.

________________________________________

15/. Swati [Terazi 6-40′ – Terazi 20-00′]

SWATI, doğası gereği hareket edebilen ve “kılıç” ve aynı zamanda “rahip” olarak tercüme edilen bir deva veya tanrısal yıldızdır. Seyahat eden, maddi bağlarını kesebilen ve teoloji öğrenen bir kişiyi önerir.

Swati, düşünce ve eylemde bağımsızlığı gösteren “kendi kendine giden” olarak da bilinir. Baskın tanrı, havanın yarı tanrısı Vayu’dur.

Bu yıldız yükselende göründüğünde, kişi kasıtlı ve yavaş hareket eder, başkalarına biraz basit görünür, sade giyinir, küçük bir aileye sahiptir, doğum yerinden uzakta yaşar, borçlu, nazik, mutlu ve dini işlerle uğraşır.

Ay bu yıldızı barındırdığında kişi salih, ticarette akıllı, tatlı sözlü, alçakgönüllü ve merhametlidir. Svati (Swati) kafesleri, kuşları, hayvanları, atları, tüccarları, aşırı rüzgara neden olan tahılları, kararsız arkadaşları, zayıf karakterleri, münzevileri ve uzmanları yönetir.

________________________________________

16/. Visakha [Terazi 20-00′ – Akrep 3-20′]

VISAKHA, kişinin işini başarma kararlılığı, gücü, disiplini ve kararlılığı üreten bir rakshasa veya daha düşük doğa yıldızıdır. Başarılı ama biraz da benmerkezci bir insanı gösteren “amaç yıldızı” olarak çevrilir.

Yayılan dalları olan bir ağaç görüntüsü ile temsil edilir, bu da nüfuzu artan, meyve olgunlaşana kadar bir şeyler yetiştiren birini düşündürür.

Yükseleninde bu yıldız bulunan kişi saldırgan ve sabırsız, zengin, akıllı, kendini ibadet biçimlerine adamış, konuşkan ve kolay öfkelenen biridir. Bu kişinin başkalarıyla ilişkilerde incelik geliştirmesi gerekir.

İthalat/ihracat satırında başarı olabilir.

Bu yıldızda Ay’a sahip olan kişi kavgacı, başkalarını kıskanır, başkalarının mallarına göz diker, ikna edici konuşur ve parlak bir görünüme sahip olabilir.

Vishakha, kırmızı çiçekler ve meyveler, susam, yeşil gram, pamuk, siyah gram ve Indra ve Agni’ye adanmış adamları taşıyan ağaçları yönetir.

________________________________________

17/. Anuradha [Akrep 3-20′ ila 16-40′]

ANURADHA bir deva veya tanrısal yıldızdır ve doğası gereği yumuşaktır. Bu yıldızın etkisi altında doğan kişilerin organizatör olabileceğini belirten “başkalarını harekete geçiren yıldız” olarak tercüme edilebilir.

Aynı zamanda, bariz bir anlamı olan “başarının yıldızı” olarak da tercüme edilir. “Radha’nın takipçisi” olarak da tercüme edilebilir ve bu, manevi eğilimleri gösterir.

Radha, tüm canlı varlıkları Rab’be hizmet etmeye teşvik eden Tanrı’nın enerjisinin dişil tezahürüdür.

Bu yıldız yükselendeyken kişi gezgin, kendini manevi arayışlara adamış, açlığa ve susuzluğa dayanamayan, kibar, yakışıklı, morali bozuk ve doğduğu yerden uzakta yaşayan bir kişidir.

Kişi aile yaşamına düşkün olabilir, kulüp veya topluluklarla özdeşleşebilir, diyetini kontrol etmekte güçlük çekebilir ve sosyal olarak biraz garip olabilir.

Ay bu yıldızı barındırdığında, bu yıldız yükselendeyken de benzer nitelikler atfedilir.

Anuradha (Anushya), yiğit insanlara, şirket liderlerine, erdemlilerin arkadaşlarına, toplantı severlere, turistlere, sürücülere, dünyadaki tüm dürüst insanlara ve sonbaharda yetişen her şeye hükmeder.

________________________________________

18/. Jyestha [Akrep 16-40′ – Akrep 30-00′]

JYESTHA, doğada güçlü ve keskin olan bir rakshasa veya daha düşük doğa yıldızıdır.

Jyestha “şef” veya “en kıdemli” anlamına gelir ve onun etkisi altında doğan bir kişiye yönetici pozisyonlarına ulaşma yeteneği verir.

Böyle bir insan istediğini alır. Bu yıldız, baş yarı tanrı Lord Indra tarafından yönetilir ve o, işleri ustaca başarma gücü verir.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi bir liderdir, akrabaları tarafından rahatsız edilir, dharma’ya veya kişinin amacına odaklanır, çevresinde birçok çocuğu veya birçok arkadaşı vardır ve onurlandırılır veya onurlandırılan kişilerle birlikte olur.

Dıştan, böyle bir insan pürüzsüz ve saygındır, ancak içten gevşek ahlak ve çok tutkuya sahiptir.

Ay bu yıldızdayken, halinden memnun, erdemli ve çok sinirli bir karakter elde ederiz.

Jyestha’ya savaş kahramanları, etkili kişiler ve soyağacı, zenginlik, şöhret, hırsızlar, fetih amaçlı krallar ve komutanlar ile tanınan kişiler aittir.

________________________________________

19/. Moola (Mula) [Yay 0-00′ – Yay 13-20′]

MULA “kök” anlamına gelir. Hayatın kökenini arayan birini olduğu kadar, göreceli bir talihsizlik konumuna bağlı veya bağlı birini de önerir.

Doğası gereği keskin, rakshasa veya alt sınıf bir yıldızdır. Bu kişi zeki ve yetenekli ve muhtemelen ruhsal olarak adanmış ama onlar hakkında bir şüphe havası var.

Bu yıldız yükselişteyken, genellikle evlilik kargaşası belirtilir. Kişi hırslı ve bağımsızdır, muhtemelen siyasetle ilgilenir, yakışıklıdır, ancak birçok sağlık şikayeti vardır ve bilgilidir, ancak zihinsel kararsızlığa tabidir.

Ay bu yıldızdayken, kişi gurur duyacak, oldukça varlıklı, yumuşak bir mizacı, lüks alışkanlıkları ve sabit bir zihni olacaktır.

Mula, ilaçlara, doktorlara, grup liderlerine, çiçek, kök ve meyve ticareti yapanlara, tohumlara, zenginlere ve sadece meyve ve köklerle yaşayanlara hükmeder.

 _______________________________________

20/. Poorvashad [Yay 13-20′ – Yay 26-40′]

PURVAASHADA dünyevi kalitede korkunç bir yıldızdır. Popülerliği gösteren Venüs tarafından yönetiliyor.

Bağımsız olarak zengin olabilen veya başkalarının görüşlerini dikkate almadan istediği gibi hareket edebilen bir kişiyi gösteren “yenilmez” veya “boyun eğdirilmemiş” olarak çevrilir. Bu etkiye sahip olan kişinin adı etrafa yayılır.

Bu yıldız yükselişteyken, kişi alçakgönüllü, birçok arkadaşı ve çocuğu olan ve eşine sadıktır. Birinin eğitimsel engelleri olabilir ve bazı gösterişli veya aptalca davranışlarda bulunabilir.

Ay bu yıldızdayken, kişi gurur duyacak, dostluk ve bağlılıkta kararlı olacak ve iyi ve arkadaş canlısı bir evlilik partnerine sahip olacak.

Purvasadha yufka yüreklilere, denizcilere, balıkçılara, su sporlarına, dürüst, saf ve zenginlere, köprü kuruculara, su kenarında yaşayanlara, suda yaşayan çiçeklere ve meyvelere hükmeder.

________________________________________

21/. Uttarashad [Yay 26-40′ – Oğlak 10-00′]

UTTARAASADHA, doğası gereği sabit ve uğurlu olan bir manusya veya dünyevi yıldızdır. Güneş tarafından yönetilir ve liderlik niteliklerini gösterir.

İnsanlarla ilişki kurma ve insanlığın yükselmesine özen gösterme yeteneğini gösteren “evrensel olan” olarak çevrilmiştir. Bu yıldız, bir şeye kapılma, bir eyleme veya bilginin bir yönüne derinlemesine nüfuz etme fikirlerini taşır.

Bu yıldız yükselişteyken iyi bir danışman, gezgin, düşmanı bol, eşi bol, eğlenceye düşkün, keskin zekalı, iyi bir devlet memuru, yoğun bir şekilde okuyabilen samimi ve nazik bir karakteri temsil eder ve ünlü olabilir.

Ay bu yıldızı barındırdığında insan uslu, dost canlısı, minnettar ve cana yakın olur.

Uttarasadha savaşçılara, kendini Tanrı’ya adamış kişilere, güreşçilere, fillere, atlara, taşıtlara ve bunlara binenlere, ağaçlara ve diğer taşınmaz şeylere, zevkten zevk alan kişilere ve yiğit insanlara hükmeder.

________________________________________

22/. Shravan [Oğlak 10-00′ – Oğlak 23-20′)

SHRAVAN, “işitme” anlamına gelen bir deva veya tanrısal yıldızdır. Tanrıça Saraswati ve Yüce Lord Vishnu ile bağlantılı bir öğrenme yıldızıdır.

Maddi dünyayı aşmamıza yardımcı olan bilginin iletişimini temsil eder. Hizmet ve ibadet makamlarında bulunanları yöneten hareketli bir yıldızdır.

Bu yıldız yükselişteyken, efendi bir konumda, iyi bilinen, çok düşmanı olan, çok para harcayan, dini veya insani işler yapan mükemmel bir karakter buluruz. Bu şanslı varlık bilgili, birkaç çocuğa sahip ve doğduğu yerden uzakta yaşayan biri olabilir.

Ay bu yıldızdayken kişi bilgili, zengin, ünlü, cömert bir evlilik partnerine sahip ve iyi bir öğrenci olur. Shravana’ya her zaman aktif olanlar, verimli olanlar, enerjik olanlar, doğrular, Lord Vishnu’nun adanmışlar ve doğrular aittir.

________________________________________

23/. Dhanishta (Shravistha) Oğlak 23-20′ – Kova 6-40′]

DHANISTHA, agresif Mars tarafından yönetilen ve müziğe olan ilgiyi veya yeteneği simgeleyen bir davulla sembolize edilen bir rakshasa veya daha düşük doğa yıldızıdır.

“Senfoninin yıldızı” olarak çevrilir ve kişinin başkalarını ortak bir amaç için birleştirme sürecine katılımını gösterir. Dhanistha hareketlidir, bu da kişinin servetinin evden uzakta bulunduğunu gösterir.

Bu yıldız yükselende bulunduğunda, eşinden mizaç olarak farklı olan, hayırsever ve asil doğası olan ve yükselen kötü gezegenlerden etkilenirse yalancı, aceleci, kibirli ve zararlı olabilen, kahraman tabiatlı bir kişiyi gösterir.

Ay bu yıldızı kiraladığında, kişi hediye konusunda cömert ama aynı zamanda açgözlü, eylemlerinde cüretkar ve aceleci, hiçbir şeye ikna edilmesi zor, zengin, müziğe düşkün ve astrolojiye meraklıdır.

Dhanistha (Shravistha) gurursuz erkeklere, hadımlara, hızlı arkadaşlara, kadınların nefret ettiği erkeklere, hayırsever kişilere, zenginlere, barışçıllara ve kendine hakim olanlara hükmeder.

________________________________________

24/. Shatabhisha [Kova 6-40′ – Kova 20-00′)

Güçlü malefik gezegen Rahu tarafından yönetilen bir rakshasa veya daha düşük doğa yıldızıdır. “Yüz hekim” olarak tercüme edilir ve bu nedenle bir şifacı ve hekimi temsil eder.

Doğası gereği hareketlidir. “Peçe yıldızı” olarak da bilinir ve sessiz bir kişiyi veya kendini ifade etmekte kısıtlı hisseden birini gösterir.

Bu yıldız yükselişteyken, kölelik pozisyonlarında, geniş bir ailesi olmayan bir kişi ortaya çıkar. Kişi sessiz, ılımlı ve felsefe, mistisizm veya astroloji ile ilgili yetenekli olacaktır. Eğitim amaçlı seyahatler yapar.

Ay bu yıldızdayken, kişi cüretkar olacak ve rakiplerini yenebilecek, ikna edilmesi zor, doğru sözlü ve talihsiz de olacaktır.

Shatabhishakam (Sadaya) su ürünlerini, balık satıcılarını, yaban domuzu avcılarını, çamaşırcıları, damıtıcıları, avcıları yönetir.

________________________________________

25/. Poorvabhadrapada [Kova 20-00 – Balık 3-20′]

PURVABHADRAPADA dünyevi ve doğası gereği korkunçtur. “Yanan çift” olarak tercüme edilir ve bu nedenle, kararsız bir zihne sahip tutkulu ve aceleci bir kişiyi temsil eder.

Jüpiter tarafından yönetilir ve bu nedenle günahlarından ve hatalarından tövbe eden birini ifade eder. Brahmin veya entelektüel kasttandır.

Bu yıldız yükselene düştüğünde, kişi gergin, felsefe konusunda ciddi, alışılmışın dışında ve işinde kararlı, karşı cinse alışılmadık derecede bağlı olacak, sık sık ev değiştirecek, devletten para alacak ve iyi şeylere sahip olacaktır.

Ay bu yıldızdayken kişi zengin ama cimri, dertli ve kılıbık, iş yapmada zeki olacaktır.

Purvabhadrapada (Purvaproshsthapada) (Purattadi) hırsızlara, sığır çobanlarına, katillere, erdemden yoksun değersiz ve aşağılık insanlara, dinsizlere ve teke tek dövüşte zeki olanlara hükmeder.

26/. Uttarabhadrapad [Balık 3-20′ – Balık 16-40′]

UTTARABHADRAPADA sabit ve uğurlu bir yıldızdır, doğası gereği dünyevidir ve önceki yıldıza benzer şekilde “yanan çift” olarak çevrilmiştir.

Bu yıldızın fikirleri, öfkeyi kontrol etme gücü ve alt bilinçten ruhsal düzleme geçme yeteneğidir. İnsanları koruma ve onlara bakma yeteneğini gösteren bir ksatriya veya savaşçı yıldızıdır.

Bu yıldız yükselendeyken, kişi çocuklardan mutluluk alır, olağandışı veya esrarengiz şeyleri sever, çekingen, güzel söz söyler ve zenginlik için açgözlü olur, sürekli düşmanları olur ve aklı dönektir.

Ay bu yıldızı barındırdığında, insan zeki konuşur, mutlu ve erdemlidir, çocuklarla yaşamaktan zevk alır, düşmanlarına galip gelir ve hizmet etmeyi sever.

Uttarabhadrapada (Uttaraproshsthapada) fedakarlıklar, sadaka, kefaret, varlıklı kişiler, münzeviler, sapkınlar, hükümdarlar ve değerli mısırları yönetir.

________________________________________

27/. Revati [Balık 16-40′ – Balık 30-00′]

REVATI, “zenginler” olarak çevrilir. Doğası gereği yumuşak olan ve yarı tanrı Pusha tarafından yönetilen bir deva veya tanrısal yıldızdır.

Bir çoban sürüsünü beslerken, Pusha da koruma veya besleme fikirlerini taşır. Revati’nin hayvan sembolü, maddi refahı gösteren fildir.

Bu yıldız yükselendeyken, kişi uzun ömürlü olur, görünüşte çekici olur ve karşı cinsin etkisi altına girer; yiğit, zengin, gururlu, kendine saygısı olan ve bazen kıskançtır.

Temiz ve güçlü bir vücuda sahip olan bu kişi sosyaldir ve iyi bir öğretmen olur. Ay bu yıldızdayken, temiz, cesur, sevilen, biçimli bir vücuda sahip bir insanı gösterir.

Revati su ürünlerinin yanı sıra meyveler, çiçekler, tuz, değerli taşlar, kabuklular, inciler, nilüfer çiçekleri, parfümler, çiçekler, tüccarlar ve denizciler üzerinde hüküm sürer.

________________________________________