Bu ay gezegen geçişleri Venüs Mars Güneş ve Merkür ile olacak. Bu gezegenler koç, ikizler ve balık burçlarını ziyaret edecekler. Söz konusu nakşatraları da inceleyerek zor geçen şubat ayının ardından mart ayı nasıl sürecek ona bakalım:

2023 yazımda ocak ve devamındaki etkilerden bahsederken milletiçe zorunlu bir milli dayanışma içerisine gireceğimize ve herşeyin, sırların ortaya çıkabileceği yoğun etkiler olacağından bahsetmiştim. Türkiye Vedik haritasındaki transitlerden, deprem günü var olan sert nakşatra etkilerinden de ayrıca söz etmek mümkün. Peki yaralarımızı sarmaya çalışırken önümüze neler çıkacak:

1 mart 2023 anlık Türkiye Transit Haritası:

Görüyoruz ki bir yandan çocukları, ilk -orta öğretim eğitim seviyesini temsil eden 5.ev Ketu ile sınanırken, üniversiteleri – yüksek öğretimi temsil eden 9.ev Satürn’ün etkisi altında. Sadece bir bakışta eğitim ve öğrenciler için zor bir süreç etkisini, o olumsuz etkiyi görebiliyoruz. Daha derinlere inelim ve nakşatraları inceleyelim.

Satürn bir süredir Dhanistha nakşatrada. Dhanishta Mars enerjisine sahip hareketli bir nakşatradır ve gayrimenkul konularını da temsil eder ve Kova da güçlü çalışır. Peki ne kadar daha Satürn’de olacak. 15 Mart’a kadar. Satürn bu tarihte Satabhisha nakşatraya geçiş yapıyor. Uzun süre bu birliktelik sürecek, Fakat ekim ayında tekrar dhanisthaya geri dönecek – bir süreliğine.

Peki Satabhisha nasıl bir nakşatra: hem Satürn hem de Shathabisha nakşatra sağlık ile ilgilidir. Dolayısı ile sağlık ile ilgili bir gündem olacak gibi gözüküyor. Bu genel olarak sağlık ile ilgili adımlar atılacağını gösterirken, güneşin de burada olduğunu varsayarsak devlet başkanı, önemli üst rütbe kişilerin sağlığı ile ilgili gündemler de getirebilir. Yine hekimler ve doktorları da temsil ettiğinden bu yönde de ekstra gelişmeler, gündemler söz konusu olabilir. Yani sağlık konusu Satürn’ün engelleyici sınayıcı etkisi altında olacak.

Ardından Güneş 15 mart balık burcuna geçecek. Bulunacağı nakşatralar: 5 mart Purvabhadra ve 18 mart Uttarabhadra olacak. Purvabhadra etkisi ile ülke yönetiminden bir diktatör hava hakim olabilir. Diğer taraftan uttarabhadra ise daha yumuşak ve olumlu bir hava getirecektir. Bu süreçte bu nakşatra etkisi ile siyasetten bir kişinin yıldızı parlayabilir, ön plana çıkabilir ve insanlar tarafından bilgece karşılanabilir. Belki adayların açıklanması ve sürpriz isimler de söz konusu olabilir mi diyerek gezegen transitlerine geçelim:

12/ Mart /2023  08:25 Venus Koç

13/ Mart /2023  04:55 Mars İkizler

15/ Mart /2023  06:30 Güneş Balık

16/ Mart /2023  10:50 Merkür Balık

31/ Mart /2023  14:55 Merkür Koç

Ay ortası transitler yoğunlukta olacak. Venüs ve Merkür Koç burcuna, mars uzun süredir bulunduğu boğa burcundan ikizler burcuna,  Güneş ise şifa gezegeni balığa geçiş yapacak. Shathabisha nakşatranın ön planda oluşunu söylemiştim. Bu nakşatra şifa ve hekimleri gündeme getirecek ve bunun dışında suyu da temsil etmesi, Güneşin Balık burcunda oluşu, balıktaki gezegen yoğunluğu ile birleştiğinde yine sular ile ilgili gündemleri bize fısıldıyor gibi. Etkili yağışlar olabilir veya su ile ilgili bir gündem yaşanabilir.

Rahu Venüs birleşimi 11.evde ve diğer 3 gezegenin birleşimi 10.evde devlet ve statü konularında büyük gelişim ve dönüşümlerin ön hazırlıkları ve gelişmelerini bize yaşatıyor olacak.

Dolunay ve yeni ay süreçlerine yorum yapacak olursam: 7mart dolunay aslanda ülke olarak 3.evimizde, yeni ay ise 21 mart balık burcunda 10. Evimizde gerçekleşecek.

3. EV konuları: İletişimiz, medya TV, posta ve sosyal medya, yazma, yayınlama konularınız, kısa yolculuklarınız, kardeşleriniz, komşularınız, yaratıcılığınız, öğrenme ve cesaretimizdir. Ülkece bu konularda, meselelerde bir sonuçlanma, bitiş, kapanış enerjileri oluşacaktır dolunay sürecinde.

10. EV konularında da yeni adımlar gelişmeler başlangıçlar söz konusu olacaktır. Bu konular: devlet başındaki kişiler, kariyer, sosyal statü, başarı, rütbe, mevkii, devlet ile bağlantılı konular, finansal başarı, sıkı çalışma ve sorumluluk alma gibi konulardır.

Mars 12.evde uzun süre boğa burcunda kaldı. Mars araçlar ve gayrimenkulleri temsil eden bir gezegen olarak kayıplar evi olan 12. evdeydi. 12.ev harcamaları da temsil eder. buradan ikizler burcuna 1.evimize geçecek olan mars ile bu gündemler birinci sırada olmaya devam edecek, ayrıca araçlar ile ilgili de bir takım değişimler yeni kararlar getirebilecektir.

Umarım bu zor günleri atlatacak çok büyük bir güç ve enerjiye sahip oluruz. Geleceğe dair doğru kararlar veririz. Hem bireysel hem de toplumsal olarak istikrarlı olacak bir mücadelenin, yeni bir düzenin, güzel başlangıçların adımlarını atabiliriz. Balık burcundaki hareketlilik bakalım bize mart ayında neler getirecek. Balık hafızalı oluşumuzu unuttursa yeter..

sevgiyle…

@yildiz.filozofu