Sirkadiyen Beslenme Nedir?

Sirkadiyen Beslenme ve Sirkadiyen fasting terimlerini sıklıkla duymaya başladık hatta daha çok duymaya devam edeceğiz. Biz insanlar da aslında tıpkı robotlar gibi zaman açısından bir programlamaya sahibiz. Metabolizmamız 24 saatlik bir döngü ile çalışır. Sirkadiyen Beslenme ve Sirkadiyen ritim denilen bu sistemin önemini bu yazımızla açıklayacağız.

Vücudumuz 24 saat boyunca planlı hareket eder. Güneşin doğuşu ile gün ışığı almamız, sonrasında ilerleyen ritmik saat ve kararan hava ile birlikte vücudumuz müthiş bir uyum içerisinde çalışır ve hareket eder. Vücudumuzdaki organların çalışma kabiliyetleri saat saat değişir. Mide asit dengesi, bağırsak hareketleri, insülin dengesi ve birçok organın çalışma sistemi saat kavramı ile değişmektedir. Buradan hareketle bu sahip olduğumuz bilgiyi kendi sağlığımız için nasıl kullanabiliriz bunu anlatacağız.

Eğer Sirkadiyen ritme sahipsek, yani vücudumuzun hangi saatlerde nasıl çalıştığını, hangi saatlerde metabolizmamız yavaş, hangi saatlerde hızlıdır gibi bilgilere sahipsek; bu sisteme uygun olarak beslenebilir beslenme sistemimizde büyük bir avantaj sağlayabiliriz. O halde soracağımız sorular şunlardır? Hangi saatlerde yersek bunu enerjiye hızlıca dönüştürme şansı elde ederiz? Metabolizmamız ne zaman en iyi kapasitede çalışır? Yediklerimizi en kolay nasıl yağa ve fazla kiloya dönüştürmeden sindirebiliriz?

Sirkadiyen Beslenme ile Nasıl Zayıflarız?

Vücudumuzdaki organların çalışma sistemine göre; organların yüksek performansla çalıştığı saatlerde beslenmek en mantıklı olanıdır. Öğünleri bu saatlere denk getirdiğimizde vücudumuz yediklerimizi en sağlıklı şekilde sisteme dahil eder. Sirkadiyen beslenme ve sirkadiyen ritim dediğimiz sisteme göre en uygun beslenme saatleri 11:00 ve 17:00 saatleri arasındadır. Bu saatlerde vücuttaki organlar ideal enerjide çalıştıkları için sindirim kolay olur. Ama 17:00 sonrası saatlerde organlarımız artık yorulmuştur ve dinlenme ihtiyacındadır. 17:00 / 11:00 arası olan bu saatler arasında vücudumuz artık mesaisi bitmiş ve eve gidip dinlenmek arınmak isteyen bir çalışan gibidir. Artık gelecek herhangi bir işe karşı bir performans gösteremez. Yani artık beslenme bir şeyler yeme gibi aktivitelere karşı istekli değildir. O halde bu saatlerde vücuda su ve şekersiz kahve veya bitki çayı dışında herhangi bir gıda sokmazsak vücudun ve organlarımızın dinlenmeye geçtiği bu zamana katkıda bulunuruz. Vücut istediği gibi dinlenir, yenilenir ve detoks yapar. Geç yenen fazla ve gereksiz yiyecekleri sindirmekle uğraşmak zorunda kalmaz ve bu süreyi, bu saatleri vücutta onarılması gereken yerleri onarmakla ve yağları eritmek fazla kiloları vücuttan atmak için performans gösterir.

Sirkadiyen Beslenme Nasıl Uygulanır?

Biz geç saatte yemek yemekle vücudun bu geç saatlerdeki dinlenme ve onarma, yenilenme gibi faaliyetlere harcayacak zamanını çalarız. Vücut zaten bütün gün yüksek bir metabolizma ile çalışmıştır ve artık dinlenmek ve kendini tamir etmek ister ama biz ona yeni besinler yollayarak çalışmaya devam et deriz. Bu kilo ve yaşlanma, hatta hastalıklara kadar birçok olumsuzlukla sonuçlanır.

Sirkadiyen beslenme ile yani 11:00 ve 17:00 arası iki öğün şeklinde beslenerek gece salgılanan hormonların, hücre yenilenmelerinin, kilo vermenin ve yepyeni ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanın önünü açmış oluruz.

Sirkadiyen Beslenme Planı

Öğünlerde; UNLU ŞEKERLİ HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN.

KARABUĞDAY GİBİ SAĞLIKLI UNLARDAN YAPILMIŞ EKMEKLER TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

ZEYTİN YUMURTA LOR PEYNİRİ KARABUĞDAY EKMEĞİ DOMATES SALATALIK ile 11:00 de yapacağınız doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Veya bir baklagil yemeği yanında salata yoğurt tercih ederek ilk öğünü tamamlayabilirsiniz. Baklagil yemeği tercihinizi ilk öğününüzde yapın. İkinci öğünde tercih etmemeniz ideal olacaktır.

Arada bir avuç taze kuruyemiş, veya bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

17:00 öncesinde bitirmek üzere ise yanında salata yoğurt ile tüketeceğiniz bir porsiyon ızgara tavuk veya zeytinyağlı hafif bir sebze yemeği gibi öğünler tercih edebilirsiniz. Her türlü çorba, bol zeytinyağlı salata, protein tüketimi bu son öğünde çok faydalıdır.

Elbette pilav, makarna, hamur işi, tatlı, ekmek ve sağlıksız içecekler tüketilmemelidir. Gün içerisinde yeşil çay veya bitki çayı, kahve gibi içecekler şekersiz olması kaydıyla tüketilebilir.