Trabzon’da M.S.120’ye ait Sırlarla Dolu Bir İskele Bulundu! M.S.120’lerde Roma kralı Hadrianus tarafından yaptırıldığı düşünülen sır dolu bir iskele bulundu!

Tarih, herhangi bir canlı-cansız ayrımı gözetmeksizin, geçmiş zaman içerisinde, neden-sonuç ilişkisine ve belgelere dayanan bir disiplindir. İşte bu tarih denen olgu, sürekli farklı şekillerde kendini bize hatırlatıyor. Bu sefer de bizi Trabzon’dan selamladı!

Trabzon’da neredeyse her milletin izini bulmak mümkün. Ortahisar ilçesinin Pazarkapı mahallesinde yıkılmış haldeki kadınlar hali pazarından bir iskele çıktı. Bunun M.S.120’lerde Roma kralı Hadrianus tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Burası kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkıldı ancak ortaya çıkan rıhtımın turizme kazandırılması isteniyor.

Trabzon bir nevi coğrafyanın başkenti olarak tanınır. Zamanında Persler’e eyalet, Kommenler’e ve Osmanlı’ya devlet başkentliği yapmış. Yani görüldüğü üzere dolu dolu, tarih fışkıran bir şehir! Fakat bilindiği kadarıyla birkaç bölgesi hariç arkeolojik kazı yapılmamakta.

Burası, 10 metreye kadar olan teknelerin yüklerini aktarabildiği çok güzel bir rıhtım. Hemen arkasında ise kapalı bir kapı var. Küçük kapının hemen yanında ise bir diğer büyük antik kente giriş kapısı var. Düşünsenize, şu an baktığınız resimlerdeki giriş kapısına kim bilir kimler adım attı?

Görüyoruz ki hem tarih adına hem de turizm adına büyük bir fayda sağlandı. Tarihle çok ilgili olmasanız bile, bu tarz haberler veya yenilikler insanlara bir ışık niyetinde çıkıveriyor. Sizden önce var olmuş ve ölmüş insanlardan bir anı, bir iz oluyor. Ki bazıları gerçekten tahmin edebileceğimizden çok çok eskilere de dayanıyor. Tarih sürekli kendini yeniliyor ve her seferinde bizi şaşırtmaya devam ediyor.