Zamanı doğru şekilde kullandığımızda, kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak başarı ve verim elde edebiliriz. Zaman amaç ve hedeflerimize ulaşmada önemli bir kaynaktır. Zamanın geri dönüşü yoktur. Biriktirilemez ve depolanamaz, dolayısıyla bize yaradan tarafından verilen zamanı en iyi şekilde değerlendirmemiz, zaman yönetimi teknikleri kullanmamız, gelecekte keşke dememek için oldukça akıllıca bir davranıştır.

Zaman Yönetimi Başarı Göstergesidir

İnsanlar genellikle gerçekleştirmek istedikleri plan ve projeler için yeterli zamanlarının olmadığını düşünürler. Peki gerçekten böyle midir? Hayallerimizi, planlarımızı gerçekleştirmek için gerçekten zamanımız yok mu? Zaman yönetimi ile bunun farkına varabilmek bu işin ilk adımı olabilir. Zaman yönetimi nedir sorusunu yanıtlarken zaman yönetimi teknikleri hakkında da birkaç bilgi verelim.

  • Bu yazıyı okuduktan sonra gün içerisindeki rutinlerinizin farkına varmaya çalışın.
  • Kendinizi ve yaptıklarınızı gözlemleyin.
  • Hangi işe ve etkinliğe ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Bir not defterine bu saatleri not alın. Veya aklınızda bir şema oluşturun.
  • Bir gün 24 saat ve bu zamanın kaç saatini uykuda geçiriyorsunuz?
  • Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz?

Bu belirlemeleri yaptıysanız, kendinizi gözlemleyerek zamanı kullanma kapasitenizin farkına vardıysanız şimdi değerlendirme vakti.

  • Öncelikle sizin için neyin gerçekten gerekli olduğunun farkına varmalısınız.
  • Yaptığınız ve zaman ayırdığınız her şey sizin için gerçekten gerekli mi?
  • Bu eylemler size ne katıyor. Bundan bir yıl sonra yaptığınız bu eylemlerin sonucu ne olacak?

Hedefinize Ulaşmak İçin Kendinize Sorular Sorun

Zaman yönetimi nasıl YKendinize sorular sorduğunuzda ve bu soruları gerçekçi bir şekilde yanıtladığınızda o konuyla ve hedefinizle ilgili artık farkındalık kazanmış olursunuz. Eğer bir projeniz varsa, bu proje için ayırmanız gereken zamanı, bu soruları yanıtlayarak çıkardığınız sonuçla birleştirin. Günde 2 saat televizyon seyrettiğinizin farkına vardınız diyelim. İnsanlar bir eylem yaparken zamanın nasıl geçtiğini, o eylemi ne kadar süre gerçekleştirdiğinin çoğu zaman farkında değildir. Geçirdiğiniz 2 saatlik televizyon süresinin bir saatini projeniz için tercih edebilirsiniz. Günde kaç saat uyuyorsunuz? Artık kendinizi gözlemlediğinize göre bu sorunun yanıtını biliyorsunuz. Eğer süre fazla ise günde 1 saat erken kalkarak planınız için 1 saat daha vakit ayırabilirsiniz. Günde 2 saat az gelebilir fakat bu haftada 14 saat, ayda 60 saat demektir. Bu hedeflerinizi gerçekleştirmeniz yönünde büyük bir adım olacaktır.

Vazgeçmeyin

Eğer soru-cevap etkinliğiniz sonucunda yaptığınız planı gerçekleştiremediyseniz vazgeçmeyin. O gün yapamıyorsanız bir sonraki güne hatta tüm haftaya şans verin. Veya tekrar başa dönün ve farklı eylemlerinizin süresini azaltın. Sabah erken uyanmakta zorlanıyorsanız, uyku süresini değiştirmeden 1 saat erken uyanmak yerine 1 saat geç uyumayı (sağlığınızı bozmayacak saatlerde) deneyin. Mutlaka bir yol vardır. Amaç zamanı yönetmek değil, kendini zaman içinde yönetmektir.