Türk Dil Kurumuna göre etyemez kelimesinin karşılığı olan vejetaryenlik Latince “Vegetus”tan türemiştir.Çoğunlukla bitkisel beslenme, hiç et yememe veya tercihen daha az et tüketmeye yönelik beslenme şeklidir.Vejeteryan Beslenme alışkanlığına yönelenler sebze , meyve ve tahıl ürünleri ile et haricinde erişebilecekleri hayvansal gıdalar olan yumurta ,süt , yoğurt gibi besinleri tüketirler.

Vejetaryen Beslenme Alışkanlığını Neden Seçeriz?

Dünya üzerinde yaşayan insanların %18’i vejetaryen beslenmeyi tercih etmiştir. O halde bu alışkanlığı etik yönden değerlendirmek mümkün. Hızla artan hayvan cinayetleri ve kötü koşullarda yaşamaya mahkum edilen hayvanlar ile insanların vicdani hesaplaşmaları bu beslenme alışkanlığına yönelmelerine sebep olabilir mi? Diğer yandan insanoğlunun medeniyetle tanışması ve yerleşik hayata geçmesi tahıl tarımı ile başladı. İçgüdüsel olarak toplumda daha uygar şekilde var olma çabasından vejetaryen beslenme alışkanlığına yöneliyor olabilirler mi?

Bu soruları bilimsel veriler eşliğinde net olarak cevaplamak henüz mümkün değil fakat vejetaryen beslenmenin çevreye, topluma ve sağlığa faydalı yönlerinin olduğu aşikar.

Vejetaryen Beslenme ve Sağlık

Özellikle damar tıkanıklığı, obezite, hipertansiyon gibi rahatsızlıklardan kaçınmak için doktorumuza başvurduğumuzda vejetaryen beslenme ile ilgili yönlendiriliriz. Ancak et ürünlerinden almamız gereken bazı besinleri sebze ve tahıllardan karşılayamadığımızda sağlık problemleri yaşıyoruz Bu nedenle doktor gözetiminde ve kontrollü olarak beslenmeliyiz. Kolestrol bulundurmayan kurubaklagil, yağlı tohumlar ve çekirdeklerden gerekli proteini karşılayabilecek diyet listeniz için kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı Günler..