Meditasyon Nedir?

Meditasyon anda olmaktır. Anı izleyerek önceyi ve sonrayı düşünmeden ve hatta herhangi bir şeyi düşünmeden o anı yaşamaktır. Herhangi bir şeyi düşünmeden yapabilir miyiz? Mesela size şu anda gözlerinizi kapatın ve hiç bir şey düşünmeyin desem bu defa hiçbir şey düşünmemeyi düşünürsünüz. Veya kırmızı fili sakın düşünme desem kırmızı bir fili düşünürsünüz. Peki meditasyon nedir sorusunun ardından düşüncelerinizden arınarak anda kalmayı ve meditatif hale gelmeyi nasıl başaracaksınız? sorusunu soralım…

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır ve neden yapılır sorularına değinelim. Meditasyon dediğimizde oturup bağdaş kurmak elleri parmakları birleştirerek dizlere koyarak gözlerimizi kapatarak yaptığımız bir eylem olarak algılarız hep. Oysaki hayatın içinde tüm anlarda da meditatif hale gelebiliriz. Sadece yaptığınız eyleme odaklanmak bile bir meditasyon halidir. Öyle ki bir işe gerçekten konsantre olarak sadece o eylemin aşamalarını izlemek de meditasyon yapmaktır diyebiliriz. Diyelim bir resim yapıyorsunuz. Resim yaparken fırçanızı nasıl kullanacağınız, renkleri nasıl ayarlayacağınız, çizimleri yaparken verdiğiniz dikkat sadece o eyleme kanalize olmanız da bir meditasyondur. Meditasyonda mutlaka bağdaş kurmanız, bir meditasyon minderi sandalyesi veya yastığı kullanarak ellerinizi birleştirmeniz gerekmez. Her an meditatif zihni devreye sokabilirsiniz.

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

Günümüzde iş hayatı aile hayatı sosyal hayat derken hepimiz bir koşturma içerisindeyiz. Çoğu zaman bu dünyevi olaylara öyle kendimizi kaptırırız ki doğayla olan tüm bağlantımızı yitirmeye başlarız. Sokakta yürürken yanından geçtiğimiz olağanüstü güzellikte çiçekleri fark etmeyiz. Şöyle derin oksijen dolu bir nefes almayı bile unuturuz çoğu zaman. Farkında bile olmadığımız gergin omuzlar, stres içerisinde atan bir nabız ile kendimizi benliğimizi unuturuz. İşte meditasyonla kendimizi fark etmenin yanında doğayı, hayvanları bitkileri fark ederiz. Doğa ile bağlantımızı fark ederiz. Tüm bunlar stres, kaygı, depresyon gibi etkilerin azalmasına bağlı olarak sağlığımızı da etkilemeye, sağlıklı titreşimler yaymamıza yardımcı olmaya başlar. Hastalıkların çoğu da tüm bunlardan kaynaklanmıyor mu zaten? Gün içinde açtığınız bir meditasyon müziği bile size doğayı hatırlatacak ve huzur verecektir.

Farkındalık Nefes ve Meditasyon

Kararsızlık, yönsüzlük, kendini tanımama, potansiyelini görememe gibi sorunlardan arınmanın ve farkında olmanın yolu doğru yapılan bir meditasyondan geçer. Meditasyon sırasında hiçbir şey düşünmemenin mümkün olmadığını söyledik. Bunun için sadece tek bir şeye odaklanmamız gerektiğini de. Psikologların ve bir çok uzmanın hastalarına önerdiği bir hobi ile ilgilenin önerisi de buradan geliyor. O an için bir süre sadece tek bir şeye odaklanmak. Örnek verdiğimiz resim yapma etkinliğinde sadece resme odaklandık, o an sadece onu düşündük ve hareket ettik. Meditasyonda da aynı teknik uygulanır. Sadece bir tek şeye odaklanmak ve sadece onu düşünmek. Bu bir obje olabileceği gibi çok kullanılan bir teknik olan nefes de olabilir. Düzenli nefes alıp vermek ve sadece bu eyleme odaklanmak.

Meditasyon Pratiği

Sabah uyanın ve oturur ve rahat bir pozisyonda gözlerinizi kapatın. Birkaç dakika derin nefesler alıp verin ve sonrasında normal nefesinize dönün. Sadece nefesinize odaklanmaya çalışın. Aklınızdan geçen düşüncelere engel olmayın. Onları izleyin takip edin, dışarıdan biri gibi izleme halinde olun. Ve düşüncelerinizin arasındaki boşlukları yakalamaya çalışın. Yani hiçbir şey düşünmeme halini. Bu bir saniye olsa bile. Her gün yapacağınız beş dakikalık küçük bir pratikle bile bu yakaladığınız boşlıklar giderek artmaya başlayacaktır.

İşte Meditasyon ile ve Olumlu Düşünce, Bilinci doğru kullanma konusunda Dr. Joe Dispenza’dan önemli notlar;

  • Meditasyonun kelime anlamı “Tanıdık gelmek”tir. Eski benlik ile Yeni benlik arasındaki “Dönüşüm zamanı”dır. Meditasyon ile amaç bedeni yeni bir zihne ayarlamak ve hazırlamaktır. Meditasyon geçmişte olmak yerine gelecekte olmaya şartlandırmak ve geleceği yapılandırmaya hazırlanmaktır.
  • Geçmişin duyguları ile yaşamak, hayatınıza yeni bir şey, yeni bir fırsat vs. girmesini engeller.
  • Kim olacağınızı planlayın, bunu zihninizde prova edin. Zihinsel provalar beyninizde nörolojik dalgalanmalar oluşturacak. Bu da olay çoktan olmuş gibi yaptıkça, düşledikçe beyin bunu olmuş gibi algılamaya başlayacak. Ve artık bu durum geleceğinizle eşleşecek. Yani gerçekleşecek. Bu olayı yaşamadan önce olayı zihne öğretmektir.
  • 35 yaşına kadar “Bilinçaltı Zihin” ile yaşarız. Alışkanlıklar, duygusal tepki, inanç ve tavır gibi. %95’imiz şudur: “Otomatikleşmiş Davranışlar”.
  • Bilinçli zihnimizi değiştirmeliyiz. İstediğimiz kadar olumlu düşünelim, eğer olumsuz hissediyorsak Zihin ve beden birbirine karşı olur. Sonuç alınmaz. Çok güzel bir hayal kuruyor ve olumlama yapıyorsunuz. Ancak eğer değersiz hissediyorsanız zihin/beden zıttır.
  • Değişime adım at, eskisi gibi düşünmemeye, eskisi gibi davranmamaya ve eskisi gibi hissetmemeye karar verdiğiniz an değişim nehrine ilk adımı atarsınız.
  • Bir gün önceki verdiğiniz kararların aynısını vermeyin; Aklımızdan günde 60.000/70.000 arası düşünce geçer. Bunların %90’ı bir gün önce düşündüğümüz şeylerin aynısıdır. Aynı düşünceler her zaman aynı seçimlere yönlendirir. Aynı seçimler de sizi aynı davranışlara sevk eder. Aynı davranışlar aynı deneyimleri yaşatır. Aynı deneyimler aynı duyguları üretir. Bu duygular da sizi aynı düşüncelere götürür. Böylece biyolojimiz, sinir devrelerimiz, sinir kimyamız, sinir hormonlarımız, hatta genetik durumumuz bire bir aynı kalır.
  • Sizi geçmişe demirleyen düşüncelere bakın. Eski ve faydasız bilinç tarzınızın farkına varıp davranış, düşünce, seçim gibi yollarınızda değişiklik yaparsanız kişiliğinizi ve sonuçlarını da değiştirebilirsiniz.
  • Meditasyon ile bilinçsiz düşüncelerinizin farkına varırsınız. Ve bunlar size tanıdık gelmeye başlar. Eğilim ve dürtülerinizin farkına varırsanız ve vücudunuz bunları yapmak isterse bunu oturtup sakinleştirmeniz gerekecek. Ona “Sen artık zihin değilsin, zihin benim” demelisin. Böylece bilinçsiz davranışlar bilinçli hale dönecektir.