Nakşatralar yani diğer adı ile Ay Konakları bizim içimizdeki en derin bilinçaltı enerjileri temsil ederler ve Hint/Vedik Astrolojisinin temelidirler. 360 derecelik burç kuşağı, her biri 13 derece 20 dakika olarak 27 Nakshatra’ya bölünmüştür. Bunlar mitolojk bağlamda Ay’ın 27 karısıdır ve Ay her biri ile ayda yaklaşık bir gün birlikte kalır. 

Her Nakshatra’nın kendine özgü farklı doğaları vardır ve Ay, her biri ile birlikteyken bu doğaua göre davranır. Aslında tüm gezegenler aynı şekilde bulundukları nakşatraları alır kendi doğası ile birleştirir ve bize/Dünya’ya enerji olarak iletir. Ay zihnimizdir ve bize en yakın ve en çok etki eden graha’dır. Dolayısı ile Ay’ın etkilerini değerlendirirken Nakşatralar’ın etkisini değerlendirmek çok önemlidir.

Ay / Nakşatra enerjileri bilinçaltımızı, duygularımızı, sezgilerimizi, astral bedenimizi doğrudan etkilemektedir. Vedik Haritamızda her bir gezegenin hangi nakşatrada olduğu görülmektedir.

Bunlardan en önemlisi Ay’ın olduğu Nakshatra’dır. Yani siz doğduğunuz anda Ay hangi Nakşatra’da ise o Nakşatra sizi ve hayatınızı büyük ölçüde etkileyecektir. 

İkinci büyük etki ise yükselen derecesinin Nakshatra’sıdır. Ayrıca diğer gezegenlerinizin yerleştiği Nakshatralar da çok önemli belirleyici etkilere sahiptir. Örneğin evlilik evi ile ilişkili nakşatranın doğası sizin evlilikle ilgi yaşamınızı büyük ölçüde etkileyecektir.

Her Nakshatra ayrıca ‘pada’ denilen 4 bölüme ayrılır. Bu padaları yöneten gezegenler farklıdır ve hepsi ayrı özellikler yansıtır. Dolayısıyla toplamda (27 X 4 =) 108 adet Nakshatra padası vardır. Yani Hint Astrolojisine göre 108 burç vardır. Nakşatralar ve Navamsa’ya göre ayrılan padalar Hint Jyotish’in temelidir. 

Aşağıda ise Nakshatralarda yonileri gösteren tablo mevcuttur. 27 Naksahtra’ya karşılık 14 yoni vardır. Yoniler, Nakşatraların bağlantılı oldukları hayvanlar ile şekillenen doğaları hakkında bize ipuçları verir.  Doğduğumuz anda içimizde sabitlenen varoluş biçimimizdir. Enerji nasıl inmiştir ve sabitlenmiştir, nasıl kurulmuştur bunu ifade eder. Nakşatra Yonileri çok derin ruhsal ve enerji çağrışımlarına sahiptir.

Yani Yoni yaratımın gücü ve yaratma eylemi anlamına gelir.

Nakshatra’lar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Tabloda belirtilmiştir. Bunlardan 14’ü aktiftir. Aktif Nakşatralar enerjilerini dışarıya yansıtırlar, doğaları gereği aktiftirler, daha uyarlanabilir ve değişime açıktırlar. Diğer 13 Nakşatra ise sabittir, değişimi zordur.

Nakshatra yoni’leri Evlilik haritalarının eşleştirilmesinde de kullanılır ve oldukça önemlidir. Özellikle cinsel uyum ile ilgili sinastri analizlerinde kullanılan önemli bir göstergedir. 

Vedik Astroloji haritanızda doğduğunuz Ay’ın hangi Nakshatra’da olduğuna bakın. Bunun hangi Yoni ile bağlantılı olduğuna bakın ve açıklamayı okuyun. Kendi özünüzü göreceğiniz ifadelerle karşılaşacaksınız. Kişiliğiniz, doğanız, fikirleriniz, duygularınız, işiniz. Yaptığınız her şey bu temel enerjiyi gösterecektir.

Ashwa yoni – Bağımsız, ruhsal eğilimlere sahip ve yaratıcısınız. Ellerinizle çalışma konusunda yeteneklisiniz. Bir şeyleri başlatmayı seviyorsunuz. Hem dinamik hem de kararlısınız. Dürüst, güvenilir ve çalışkansınız. Genel olarak oldukça çekici ve mizaç olarak da aktifsiniz. Birisi size karşı gelirse kolayca affedemez ve ona hemen karşılık verirsiniz.

Gaja yoni – Güçlü, otoriter ve koruyucusunuz. Doğanızda yavaşsınız ama bu enerji birikmesine ve patlama yapma etkisi verecektir. Genellikle sessiz bir doğaya sahipsiniz. Mutlu olmayı bilirsiniz ancak sınırlar aşıldığında da agresifleşip saldırganlaşabilirsiniz. Zeki, yaratıcı ve anlayışlısınız, işinizde iyisiniz. İnsanları sizin için çalışmaya motive edebilirsiniz. Hem akılcı hem de manevisiniz.

Mesha yoni – Başarıya önem verirsiniz ve başarı ile büyük zirvelere ulaşabilirsiniz. Ruh haliniz saldırganlık ve sabır arasında gidip gelebilir. Doğanız gereği yalnızsınız ve bu kendi tercihiniz, hoşlandığınız bir durumdur. Kendinizle vakit geçirmeyi seviyorsunuz, bazen iletişim kurmak sizin için zor olabilir. Çok çalışabilir ve zamanla başarılar elde edebilirsiniz.

Sarpa yoni – Ne yapacağınız genelde belli olmaz, kendi benliğinizi belli etmeyerek, başkalarına gösterdiğiniz yüzünüzü gizleyebilirsiniz. Gerçekte kim olduğunuz hakkında çok sessizsiniz, tamamen farklısınız, çok gizlisiniz. Sabırlısınız ve  her zaman adım atmak için doğru zamanı beklersiniz. Çekicisiniz, başkalarını kendinize çeken hipnotik bir niteliğe sahipsiniz. Yeteneklisiniz ve genellikle hayatta başarılı olursunuz.

Shwan yoni – Ailenize, grubunuza veya kuruluşunuza sadıksınız. Hem zekanız hem de yeteneğiniz var. Düzenlemeleri kabul ederseniz her yerde değerli olabilirsiniz. Çok iyi bir iletişimcisiniz, çok yönlüsünüz. Kendiniz hakkında gizli düşündüğünüz şeyleri bu kadar kolay açığa vurmuyorsunuz. Korkmuyorsunuz ve iç kurallarınıza uyuyorsunuz. Başarılar zamanla ve disiplinli çalışmayla gelir.

Marjar yoni – Doğanız gereği oldukça gizlisiniz. Kendi kendinize yeten, sabırlı, doğru ana kadar bekleyebilen birisiniz. Her zaman kişisel çıkarlarınıza öncelik verirsiniz. Araştırma konularında iyisiniz, ihtiyacınız olana kadar bilgiyi saklama konusunda iyisiniz. İnsanları ve durumları doğru analiz edebilirsiniz. Her türlü olumsuzluktan iyimser bir şekilde geri dönersiniz.

Mushak yoni – Realistsiniz. Zeki ve çok çalışabilen biri olarak hayatta genellikle oldukça başarılı olursunuz. Hayata kısıtlı imkanlarla başlayabilir ve daha sonra daha büyük şeylere geçebilirsiniz. Küçük bile olsa her fırsatı değerlendirebilirsiniz. Bir şeye başladığınızda onu bitirir, ona bağlı kalırsınız. Hayatta genel olarak şanslısınız ama bazen olaylarla ilgili sabit fikirleriniz sizin için sorun yaratabilir.

Gow yoni – Masum bir doğaya sahipsiniz. Nazik, cömert, iyi kalplisiniz. Hassas ve duygusalsınız ve başkaları sizin güven dolu doğanızdan faydalanabilir, bu nedenle partnerlerinizi dikkatli seçmelisiniz.   Kader ve şans çoğu zaman sizden yanadır. Hayatınızı genellikle sakin, toparlanmış, sistematik bir şekilde sürdürürsunuz. Akıllı ve anlayışlısınız, ruhsal yönünüz güçlü. Sevdiklerinizi korursunuz. Genel olarak mutlu bir hayatınız vardır.

Mahish yoni – Hem gücünüz hem de sabrınız vardır. Doğuştan gelen bir çekiciliğe sahipsiniz. Kişisel duygularınızı pek göstermezsiniz, biraz güvensizsiniz. Duygusal açıdan hassas olduğunuz için etrafınızda barış istersiniz. İyimser, sakin ve sabırlısınız. İstediğiniz şey için mücadele edersiniz. Ailenizin etrafınızda ve güçlü olmasını istiyorsunuz. Kamu ile ilgili her meslekte başarılı olabilirsiniz.

Vyaghra yoni – Doğanız gereği bağımsızsınız. Agresif ve sağlam mantıksal argümanlara sahipsiniz. Hem materyalist hem de her konuda çok mantıklı, aynı zamanda da iyi bir sezgiye sahipsiniz. Sistemli ve verimli çalışırsınız. Varlık ve maddi zenginlik yaratabilirsiniz ve bunu elde ettikten sonra maneviyata girebilirsiniz. Fiziksel olarak güzelsiniz, şanslısınız ve şans sizden yanadır. En derin duygularınızı hayatınızın aşkına bile ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Kendinizle ilgili ufak bir güven duygusu probleminiz olabilir ve bu da ilişkilerinizde sorunlara yol açabilir.

Mriga yoni – Zeki ve disiplinlisiniz. Sıkı çalışma yeteneğine sahipsiniz ve hayatta başarılısınız. Yaptığınız işte ciddi ve de agresifsiniz. Sosyal gruplarınızı, ailenizi ve arkadaşlarınızı seviyorsunuz. Genel olarak iletişimselsiniz. Çoğu zaman zihninizde bazı karışıklıklar olabilir. Ancak bu kafa karışıklığı zamanla felsefi ve ruhsal yönünüzü ortaya çıkaracaktır.

Vanar yoni –  Yaratıcı ve zekisiniz. Başarı da sizin için kaçınılmazdır. Takım çalışmasında iyisiniz ve iyi bir lider olabilirsiniz. Öğrenmede başarılısınız ve becerilerinizi, yeteneklerinizi geliştirmeye açıksınız. Maddi konuları daha çok ciddiye almalısınız. Bazen sorunların ciddiyetinin farkına varamadığınız için aceleci ve düşüncesiz davranabilirsiniz. Zamanla duygusal olarak olgun, besleyici ve hayata karşı felsefi bir bakış açısına sahip olursunuz.

Nakul yoni – Zeki, kararlı ve hızlı hareket eden bir doğaya sahipsiniz. Kendinizle vakit geçirmeye değer veriyorsunuz ve yalnızlığı tercih ediyorsunuz. Asil ve dürüst doğanız gereği genel kitlelerden biraz ayrısınız. Siz bir lidersiniz, etkileyici bir kişiliksiniz ve hayatta çok başarılısınız. Popüler ve ünlüsünüz de. İnsanlar sizinle tanışmaktan hoşlanır ama sen mesafeni koyarsın. Aşık olduğunuzda bu sizin için çok derin bir şeydir.

Simha yoni – Felsefi, dini ve manevi, bazı konularda da oldukça pratiksiniz. Sorumluluk alıyor ve başkalarıyla ilgilenmeyi seviyorsunuz. İnandığınız dava uğruna savaşmaya adanmışsınızdır ve bu durumda da isteklisiniz. Önemli liderlik vasıflarına sahipsiniz ve kendinizi faaliyetlerle meşgul etmeyi seviyorsunuz. Zeki ve karizmatiksiniz, sıklıkla başkalarına rehberlik edersiniz ve onlara yardım edersiniz. Sosyal doğanız gereği nazik ama güçlü bir auraya sahipsiniz.

Eğer doğanız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yükselen derecenin Nakshatra’sının yoni’sine de bakın. Bu size genel kişiliğiniz hakkında bir tık daha fazla bilgi verecektir. 

Diğer gezegenlerin Nakshatra’ları ise, onların enerjilerinin içinizde nasıl çalıştığına dair içgörüler, ipuçları verecektir.  Jyotish kendinizi aydınlatacağınız, kendi içinize ışık tutarak göreceğiniz bir ilimidir, bunu yaparken en doğru ve özel bilgiyi ise Nakshatra enerjileri verecektir. Bu ışık ilimi ile kendi içinize ancak Nakşatralar ile derinlere inerek dalabilirsiniz.