Rahu ve Ketu transitleri en önemli transitlerdir. Haritamızda yerleştikleri yere, etkileşimde oldukları gezegenlere ve içinde bulunduğumuz zamanın transitlerine göre hayatımızdan bir şeyler getirir ve bir şeyler götürürler. Hayattaki isteklerimiz, arayışımız, kaderimizin bize getirecekleri ve isteksizliklerimizi Rahu ve Ketu’ya borçluyuz.

Hayatta isteklerimiz ve arzularımız hep birbirinden farklıdır. Kimimiz ün şöhret isteriz, kimimiz daha sakin içe dönük bir hayat. Bazılarımız para ve kariyer hırsı ile yanıp tutuşurken, kimimiz de olana razı olan, daha az riskli hareket eden, hareketsiz, sadece huzur arayan kişileriz. Elimize geçen fırsatlar bizi cezbetmeyebilir çünkü onlara karşı istek duymuyor olabiliriz, belki de doğuştan sahibizdir, bu yüzden kıymetini pek anlayamayız. Bu fırsatlar kimilerinin yaşamı boyunca sahip olmak için çabaladığı şeylerdir. Aynı şekilde başkasının sahip olduğu şeyleri de biz uzaktan izleyebiliriz ve bunlar için de derin bir istek duyar deli gibi çaba harcarız. İşte herkesin dünyaya geliş amacı istekleri ve umursamadıkları şeyler farklıdır. Bunu belirleyen astral güç Rahu ve Ketu’dur. Biz bu yaşama kodlanmış olarak geliriz. Bir nevi belli bir yazılıma sahibiz. Bu yazılımdaki içerik – donanım gezegenler burçlar yıldızlar ve evlerdir.

Rahu Ketu 1,5 yılda bir geri hareketi ile bir önceki burca kayarak yer değiştirir. 18 ay bir eksende, burçta kalırlar. Dolayısıyla bu kesişen 1,5 yıl süre içinde doğan kişilerin Rahu ve Ketu’ları aynı burçta olacaktır. Elbette bu herkes aynı rahu-ketu aksında doğsa da aynı etkileri yaşamazlar. Bu gezegensel noktaların hangi evde olduğu, hangi takım yıldızında olduğu, hangi pada/çeyrekte olduğu, hangi gezegenlerden görünüm aldığı vb. detaylar senaryoyu değiştirecektir.

Neler getirir neler götürürler: Rahu/Ketu’nun getirdikleri maddi şeyler dolaylıdır. Direkt olarak maddi sonuçlar getirmezler. Dolaylı olarak gelir gelecek olan. Örneğin Ketu döneminde 4.ev etkisi var diyelim, Ketu bir şey getirmez gözüyle bakabilirsiniz ama getirir. Size ev verebilir ama bunu dolaylı yoldan ve sizi sevince boğmadan yapabilir.  Mal mülk ev gelir ama mesela miras yoluyla sevimsiz bir şekilde gelebilir. Ya da çok uğraştırır illallah ettirir de sonunda kavuştuğunuz şeye sevinemez olursunuz bunalmışlıktan.

Rahu dünyevi isteklerimizi kovalatır ve ona sahip olduğumuz, başarıya kavuştuğumuz en yüksek noktada bizi boşluğa bırakır. Haritanızda Rahu’nun verdiği başarı ve getirilere karşı dikkatli olun. Jüpiter’in veya Satürn’ün verdiği ödüller gibi değildir Rahu’nun getirdikleri.

Rahu sizi hedefe ulaştırıp çıktığınız zirveden aşağıya bıraktığında düştüğünüz yer Ketu’dur. Eğer olayı anlarsanız aslında Rahu size iyilik yapmış olacaktır. Çünkü sizi maneviyata götürecek olan “Gerçek mutluluk” burasıdır. buraya Rahu’nun sizi bırakması ile ulaşırsınız. Rahu sizi istekleriniz konusunda hırslandırır, enerji verir, sizi manipüle eder ve göklere çıkarır. Ancak elde ettikleriniz sizi mutlu etmeyecektir. Gerçek mutluluğun elde ettiğiniz bu dünyevi varlıklar olmadığını anladığınız noktada Rahu sizi bırakacaktır. Düşersiniz ve şanslıysanız anlarsınız buranın neresi olduğunu. Burası Ketu’dur ve iç dünyanızdır. Burada maddi ilgilere yer yoktur. Maneviyata giden bir yolculuk bekler sizi. Ama şanslı değilseniz ve  Rahu Ketu zararlı bir konumdaysa bu iki yerde bulunmak ve bu yolculuk sizi ekstra zorlayacaktır.

Transit etkilerine bakarken de asıl kontrol etmeniz gereken şey: Rahu Ketu haritanızda zararlı mı yoksa faydalı mı çalışıyor? Sorusuna verilen cevaptır: Olumlu sonuçlar mı olumsuz sonuçlar mı gelecek? Sonuç buna bağlıdır. Yani sizin özel haritanıza.

Etkiler bireysel olsa da bir fikir almak genel etkilere bakmak adına Ay burcunuza göre aşağıdaki transit yorumlarıma göz atabilirsiniz.

Koç Burcu:

6. ve 12.eviniz etkilenecek:

Dinlenmekte zorlanabilirsiniz, uyku sorunlarına dikkat edin. 12.ev ve 6.ev sağlığınız ve hastanelerle haşır neşir olma durumlarını gösterir. Sağlığınıza özen gösterin. Kontrollerinizi düzenli yaptırın. Manevi faaliyetleriniz, ruh sağlığınızı etkileyecek çalışmalarınız ve şifa çalışmaları özellikle 6.evi hastalıkları ve düşmanlık durumlarını şifalandıracaktır. Düşmanlarınız da gizli gizli gündeminize giriş yapacaktır ama galip taraf siz olacaksınız. Onları manevi yönünüzle iyilikle şifa ile yenebilirsiniz.

12. ev etkisiyle derin yorucu rüyalar görebilirsiniz, çünkü astral boyutta oldukça yoğun olacaksınız.

Para harcama para çıkışları gündemde olacak. Yatırımlarınıza dikkat edin. Para çıkışlarını gereksiz ve riskli harcamalara değil, sadece gerekli olana ve sağlam risksiz yatırımlara yönlendirin. Çünkü illaki bu dönemde büyük yüklü para çıkışlarınız olacaktır. Mesela tatile para harcayacaksanız gereksiz yere normalden fazla fazla paralar ödeyebilirsiniz bunun yerine bu parayı bir yatırım aracına yönlendirmek daha hayırlı olacaktır. İllaki bir para çıkışı olacaksa bu bir yatırım alanına olsun.

Manevi alanda güçleneceksiniz, ruhsal anlamda bir koruma kalkanınız olacak ve sizi koruyacak. Bu dönemde düzenli meditasyon ve manevi çalışmalara başlarsınız ve sonucunu da alırsınız ama Rahu bunu size yüzeysel yaptırır. Çok derinleşemeyebilirsiniz.

Boğa Burcu:

5. ve 11.eviniz etkilenecek:

Boğa’lar bu 18 aylık süreçte en çok kazançlı çıkacak olan burç olacak. Rahu bu süreçte maddi açıdan destek verecek ve parasal yönden verimli bir dönem olacak. Hazır Rahu’nun desteği varken bu 1,5 yıl kazançlar bakımından atak ve çalışkan olmanızda fayda var. Bunlar dışında sağlık, kariyer ve aile konularında da iyi yönde gelişmeler olacaktır.

5.Evde bir de Ketu etkisi olacak. Bu ev aşk, ilişki, çocuklar ve yatırımlar konularını temsil ettiğinden bu konularda birtakım gündemler olabilir. Hali hazırda haritanızda burada Satürn varsa veya Rahu ya da Ketu bu burçtaysa bu konularda dönüm noktaları ve sınayıcı etkiler de gelebilir. Güçlü bir saturn-rahu-ketu ya sahipseniz bu etkiler sizi zorlasa da üstesinden gelebilecek ve daha da güçleneceksiniz. Mali durumunuz iyileşecek yatırımlar konusunda artık yapacağımı yaptım moduna geçebileceksiniz.

İkizler Burcu:

4. ve 10.eviniz etkilenecek:

İç huzurun evi olan 4. Evdeki Ketu sizi maddi alandan alıp manevi alana getirecek. Evden uzaklaşma, anneden uzaklaşma söz konusu olabilir. Bu ya fiziksel uzaklaşma ya da iletişimde isteksizlik durumu şeklinde olabilir. Taşınabilirsiniz. İş değişikliği ve terfi söz konusu olabilir. Bu dönem kariyer ve sosyal statüde oldukça hırslı olacaksınız fakat bunu üstlerle ilişkilerinizi zedeleyerek yaparsanız statü ve imaj kaybı da yaşayabilirsiniz, hırsınıza yenilmeyin. 4.evdeki etkiyi güçlendirip ruhsal büyüme sağlayabilirseniz dengeyi yakalayabilirsiniz.

Manevi uygulamalara yönelin, kariyerde fevri olmayın, annenize daha çok özen gösterin onunla ilgilenin.

Yengeç Burcu:

3. ve 9.eviniz etkilenecek:

Baba figürü veya ailenin yaşlı üyeleri işe gündemleriniz olabilir. Bu dönemde girdiğiniz ortamlar, yeni arkadaşlıklar, üye olacağınız yer ve topluluklar bakımından dikkatli olmalısınız. Yabancı insanlara, yabancı ülkelere, yeni tanışacağınız kişilere karşı temkinli olmalısınız. Daha çok kardeşlerinizden, seyahat ve ticaret girişim konularından yana kazançlı çıkacağınız bir dönem olacaktır. (eğer Ketu doğum haritanızda rahat olduğu bir burçta ise) Cesaretiniz artacaktır.

Aslan Burcu:

2. ve 8.eviniz etkilenecek:

Özellikle alt karın bölgesi ve üreme ile ilgili organlarda dikkat etmeli kontrollerinizi yaptırmalısınız. Özellikle Rahu haritanızda olumsuz çalışıyorsa. 8.ev etkili olacağından miras ve ani kazançlar gündeme gelebilir. Atalarınızdan beklediğiniz bir miras süreci varsa bu dönemde sonuç alınabilir. Gizli kazançlar ön plana çıkacaktır. Gizli kaynaklardan para girişi olur.

Aile hayatınızla ilgili, konuşmalarınız ile ilgili, birikimlerinizle ilgili, kazancınız ve beslenmenizle ilgili bir takım sorunlar değişimleri yaşanabilir.

Başak Burcu:

1. ve 7.eviniz etkilenecek:

Diğer tüm insanlarla olan ilişkilerinize göz atın. Güvenilir olanlarla olun. Evliliğiniz ve iş ortaklıklarınız konusu da gündemde olacaktır. Hayatınıza giren yeni insanlara ortak veya partnerlere karşı temkinli olun.

1.evinizdeki etki ise sizi içe döndürecek ve manevi alana çekmeye çalışacak. Bu dönemde aklınız biraz bulanıklaşabilir. Kendinizi sorgulayabilir özünüze yönelmek isteyebilirsiniz. Eğer manevi olarak içe yönelir diğer insanlar eş ortak gibi kişilere karşı manipülatif olmaz ve takıntılı davranmazsanız pozitif bir süreç olacaktır. Sizi ya manevi olarak güçlendiren bir süreç olacak ya da bunu farketmeyecek ve dışarıdaki insan ilişkileri ile uğraşacak, depresif ve kaotik ilişkilerle kendinizi bunaltacaksınız. Hangisi olacağı Haritanızda rahu ve ketunun durumuna veya sizin iradenize bağlı olacaktır.

Terazi Burcu

6.ve 12.evleriniz etkilenecek

6. evdeki Rahu faydalı çalışarak sizi özellikle bu ev konularında destekleyecektir. Gelir kaynaklarınız artar, geçmişteki kayıplar telafi edilir. Sağlığınızla olumlu anlamda daha çok ilgilenmenizi dolayısıyla da şifalanmanızı sağlar. Düşmanları susturacağınız yerine size olumlu katkıda bulunan insanları hayatınıza dahil edeceğiniz bir dönem olacaktır.

Diğer tarafyan Ketu 12.evde sizi maddi dünyevi hayata karşı uzaklaştırıp manevi tarafa çekmeye çalışacaktır. Maneviyata direnen haritasında zararlı bir ketuya sahip olanlar zorluk yaşayabilir. Eğer öyleyse irade gücünüzle manevi alana girmeye istekli olmaya çalışın. Yoksa zorunlu olarak manevi tarafa çekilmeniz için Ketu sizi mecbur bırakıcı sınavlara sokabilir. Maddi alanda Rahunun desteğini alacağınız için maddi tarafı da dengede tutmanız kolay olacaktır.

Akrep Burcu

5.ve 11.evleriniz etkilenecek

Rahu 5.evde eş, ilişki ve çocukarla ilgili bir takım sorunlar verebilir. Çocuklarınız e partnerinizle olan ilişkilerinizde egosal ve sabırsız davranmamalısınız. Çapkınlığa eğilimli haritalarda bu evlilik dışı ilişki sorunları da verebilir. Ayrıca yatırımlar konusunda fazla riskli hareketler ani para kayıpları getirebilir.

11.evdeki Ketu ise sizi destekleyici olacaktır. Karşınıza fırsatlar çıkaran Ketu bunu geçici süre ile yapabilir bu yüzden fırsatlara karşı uyanık ve hızlı olun. Onlardan kendinize uygun olanları kaçırmadan ve elde ettikten sonra da koruyarak hareket edin. Çünkü Rahu Ketu kazanımları geçicidir. Verir ve sonrasında geri alma potansiyeli yüksektir. Büyük kardeşleriniz ve ailenizle bu dönem uzaklaşma ve sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yay Burcu

4.ve 10.evleriniz etkilenecek

4.evdeki rahu iç huzurunuzu etkileyerek huzursuz ve gelgitli bir his verebilir. Anne ve ev-araba konularında da gündemleriniz olabilir. Araç kullanırken dikkatli olmalısınız. İnsanların sizi kandırmaya çalışacağı ortamlara kişilere çekilebilirsiniz. Dikkatli olmalı temkinli sakin kararlar vermelisiniz.

Ketu ise Kariyer evinizde olacak. Eğer haritanızda faydalı çalışıyorsa terfi vs. alabilirsiniz ama bu sizi çok da sevindirmeyebilir. Genel olarak işten soğuma ve isteksizlik hakim olacaktır. Babanız ile ilgili sağlık gündemleri olabilir. Veya babanızla bulanık ve soğuk bir ilişki gündemi yaşanabilir.

Oğlak Burcu

3.ve 9.evleriniz etkilenecek

3.evdeki Rahu sizi daha atak ve cesaretli hale getirerek fırsatlar yakalamanızı bir adım daha öne gitmenizi sağlayacaktır. Maddi anlamda destekleyici enerjiler hakim olacaktır. Kardeşleriniz ile ilişkileriniz artabilir. Gelen destekler olacaktır ve fırsatlar da olacaktır fakat yine de kalıcı faydalar için bu fayda ve fırsatları akıllıca hayatınıza dahil etmelisiniz.

Ketu ise 9.evinizde olacak. Daha entelektüel, felsefi ve manevi bir yapıya bürüneceksiniz. Hayatınızın bu döneminde hiçbir konuyu şansa bırakmamalısınız. Kendinizi her yönden sağlama almalısınız. Spekülasyon ve hızlı yoldan para kazanımları gibi alanlardan uzak durmanızda fayda var.

Kova Burcu

2.ve 8.evleriniz etkilenecek

Para harcama noktasında ipin ucunu kaçırabileceğiniz bir dönem. Yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Rahu 2.evde yeme alışkanlıkları konusunda sizi faydasız ve gereksiz alışkanlıklara götürebilir. Aileniz ile içli dışlı olacağınız bir dönem. İletişiminize ve ağzınızdan çıkan sözlere dikkat etmelisiniz. Eşinizin ailesiyle gündemleriniz olabilir.  Üreme organlarıyla ilgili bazı tıbbi sorunlar yaşanabilir.

Balık Burcu

1.ve 7.evleriniz etkilenecek

Rahu direkt olarak benliğinizi manipüle edecektir. Normalde olduğunuzdan daha farklı davranmaya daha hırslı ve sorgulayıcı olmaya eğilim olacaktır. Karşınıza çıkan her şeye karşı daha temkinli ve sağduyulu davranmalısınız. Rahu size iyi kötü fırsatlar verirken başınızda bakalım ne yapacak neyi tercih edecek gibi bir öğretmen edasıyla bekleyecektir. Bir tür sınav gibi…

Evlilik evindeki Ketu sorunlu bir evlilikte ayrılık ihtimalini güçlendirir. Genel olarak Ketu 7de evlilik kurumuna karşı isteksizlik veren bir etkidir. Başka insanların yardımlarına çok güvenmemelisiniz. Çünkü bu dönemde yardım mı edecek yoksa zarar mı verecekler belli olmaz. Kimseden iyilik istememeye çalışın.