En büyük yaşam kaynağımız, gökyüzünde parıldayan ve bize ışık veren o parlak gök cismi Güneş. Isısı ve ışığı bize hayat verir. Güneş bilimsel olarak bir gezegen değildir, ancak astroloji insan vücudunu doğrudan etkileyen Ay ve Güneş gibi gök cisimlerini incelediğinden onları “gezegen” olarak adlandırır.

Vedik astrolojide Güneş gezegeni, bir insanın ruhunu tanımlar. Güneş sistemimizdeki bilinen en büyük gök cismidir ve Vedik astrolojide büyük bir öneme sahiptir. Güneş, konumunda sabit olmasına rağmen, etrafındaki diğer nesneleri hareket ettirir. Güneş’in etrafındaki her şey onun etrafında hareket ettiğinden, Güneş asla geri gitmez. Astrolojik açıdan, Güneş’in yolculuğunu tamamlaması 12 ay sürer ve her astrolojik burçta yaklaşık bir ay bulunur.

Astrolojide Güneş gezegeni, kişinin nefsini, babalık faktörünü ve atalarını temsil eder. Güneş birden fazla zararlı veya uğursuz gezegenle karşı karşıya kalırsa bu konularda olumsuz sonuçlar doğabilir. Gezegenlerin Güneşe yakınlığı çok önemlidir.

Astrolojide Güneş Gezegeni: Genel Özellikler

Astrolojide Güneş eril bir karakterdir. Ürettiği ısı nedeniyle hafif zararlı olarak kabul edilir. Aslan burcunu yönetir. Koç burcunda yükselişte ve Terazide gücünü yitirir. Sanskritçe’de ona ruhun göstergesi anlamına gelen Atmakaraka denir. Güneş, ego, onur, statü, refah, canlılık ve güç gibi babalık karakterlerinin göstergesidir.

Güneş, doğum haritasının 10. evine yerleştirildiğinde en güçlü kuvveti gösterir. Ancak Güneş 1., 4. ve 7. evler gibi başka yerlerde de güçlüdür. Güneş, Koç, Aslan ve Yay gibi ateş burçları için son derece faydalıdır. Güneş, ateşli yapısı nedeniyle Pitta elementine aittir.

Güneş bize canlılık, güç ve olumsuz olaylara karşı direnme gücü sağlar. Fiziksel sağlığın gelişiminden doğrudan sorumludur.  Güçlü Güneş, bir bireye iyi zeka, refah, zenginlik, iyi şans, bilgelik, yüksek istek ve tıp bilgisi gibi nitelikler sağlar. Aynı zamanda bir bireyin manevi ve kutsal yerler ile olan ruhsal ilişkisini de yönetir.

Tıbbi astrolojiye göre Güneş, insan omurgasını etkiler. Güneş tarafından temsil edilen Pingala Nadi aslında sağ taraftaki omurganın tabanından kaynaklanır, yukarı doğru yükselir ve sağ burun deliklerinde son bulur.

Astrolojide Güneşin Rolü

Güneş, Ay, Mars ve Jüpiter’in dostu, Satürn ve Venüs’ün düşmanıdır. Ancak Merkür nötr davranır. Güneş Koç burcunda 10 derecede yücelir ve Terazi’de 10 derecede zayıflar. Yönü doğu, temsil ettiği taş Yakut’tur. Güneş için şanslı renkler ise turuncu, safran ve açık kırmızıdır. Zayıf ve nötr bir Güneş için Yakut ve turuncu gibi renkler kullanılabilir.

Haritada Güçlü Güneş Yerleşimi

Güneş, Aslan, Koç ve Yay gibi ateş burçları için son derece faydalı ve güçlüdür. Koç burcunda yükselirken, Aslan temel üçgen veya Mooltrikona burcu olarak kabul edilir.

Güneş güçlü olduğunda, kişi başarıya ve refaha ulaşır. Sağlık, yaşam boyunca istikrarlı ve güçlü durumdadır. Lagna’daki güçlü bir Güneş, kişiyi enerjik ve zinde tutar. Güneşin Lagna’daki olumlu etkileri, insanları güçlü kılar. Böyle bir insan, herhangi bir sonuca varmadan önce duygularını nasıl yöneteceğini ve durumu nasıl değerlendireceğini iyi bilir. Kişi azimli ve sorumluluk sahibi olacaktır. Çevrelerindeki insanlar bu güveni bir ego veya kibir belirtisi olarak görebilirler. Ama söz konusu dengeli ve pozitif çalışan bir Güneş olduğunda bu doğru değildir.

Güneş’in etkisiyle kişinin devlet ile iyi bağlantılara sahip olması muhtemeldir. Dengeli bir Güneş kişinin ilkeli ve disiplinli, etkili, iyi organize olabilen, analist, yaratıcı ve ilerledikçe başarıya ulaşmayı seven biri olmasına yardımcı olur.

Haritada Zayıf Güneş Yerleşimi

Güneş Terazi’de en zayıf olanıdır. Haritada konumlanan diğer zararlı gezegenlerle kombinasyon halinde de olumsuz etkiler gösterebilir. Lagnadaki zayıf bir Güneş, kişinin sağlık durumunun kötü olmasıyla ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, diğer gezegenler de düşük performans gösterir. Güneş’in diğer gezegenlerle ilişkisi önemlidir. Güneş, bir kişinin genel kişiliğini etkiler. Ancak zayıf bir Güneş olumsuz sonuçlar verebilir.

Güneş Dasha ve Antardasha Nedir?

Diğer gezegenler gibi, Güneş’in de altı yıl süren kendi Mahadasha’sı vardır. Bu, Güneş’in en güçlü Vishomttari mahadashalarından biri olarak kabul edilir. Güneş, sistemdeki temel ve en güçlü cisim olduğundan, diğer tüm gezegenleri kontrol eder. Dolayısıyla Güneş mahadasha hem zararlı hem de faydalı olabilir.

Güneşin faydalı Mahadasha’sı: Zenginlik, ün, iyi bir itibar getirebilir. Erkek bir evlat ve mutlu bir yuvaya kavuşabilir. Kişi güç, konum ve yetki sahibi olacağı konumlara gelebilir.

Güneşin zayıf ve zararlı Mahadasha’sı: Güneş zayıfsa, o zaman mahadasha zararlı olacaktır. Bu, Güneş’in Satürn, Rahu, Ketu ve Mars ile birlikte 6., 8. ve 12. evlerde konumlanmasından kaynaklanır. Kişi servet kaybı yaşayabilir, uğursuz gelen işlere çekilebilir. Baba ile ilişkisinde bir itibar kaybı, problem, uzaklık ve sürtüşme olabilir.

Güneş – Güneş Dönemi: Su-Su

Kendi mahadashası sırasında Güneş’in Antardasha’sı, Güneş Mahadasha’sının ilk aşamasıdır. Bu, kişinin hakimiyet ve otorite kazanmasını sağlar. Bu dönem, kişiyi büyük zirvelere taşıyabilir. Güneş güçlü bir şekilde yerleştirilirse, kişi ayrıca hediyeler ve faydalar alacaktır. Kişi hayatında başarıya ulaşacaktır ancak bu durum kişiyi huzursuz da edecektir.

Farklı Gezegenlerle Kavuşum

Güneş, farklı gezegenlerle birlikte farklı sonuçlar verecektir. En yaygın üç Güneş kavuşumunu tartışalım.

Merkür Güneş’e en yakın olduğu için Merkür ile Güneş en yaygın kavuşumdur. Bu bir Budh Aditya Yoga oluşturur. Kişi yeni beceriler öğrenecek ve entelektüel gücü zirvede olacak. Bu tür kişilerin iletişim becerileri çok iyi olacak ve bunları danışmanlık, yönetim asistanlığı ve danışmanlık alanında bulabilirsiniz. Güneş ve Merkür 2., 11. evlere veya Kendra’ya yerleştirildiğinde bu kavuşum iyi sonuçlar verecektir.

Güneş ve Jüpiter Kavuşum, Vedik astrolojide uğurlu bir kombinasyon olarak kabul edilir. Her iki gezegen de eril kökenlidir. Bu birleşme sırasında, kişi yaşamın maneviyatına daha yatkındır. Bu kombinasyon ayrıca zenginliğe sahip bir kişiye fayda sağlar ve ün, tanınma ve isim verir.

Güneş-Ay kavuşumları, enerjilerindeki farklılıklar nedeniyle farklı çeşitlere sahiptir. Güneş sıcak ve ateşli, Ay ise sakindir. Enerjileri 10. evde veya Aslan, Koç ve Yengeç gibi kendi burçlarında birleştiğinde, etki genellikle olumludur. Böyle bir insan cesur ve kendinden emin olacak ama aynı zamanda konuşması sert ve son derece diplomatik olacaktır.

Zayıf Bir Güneşi İyileştirmenin Çözümleri

Peki, haritanızdaki zayıf bir Güneş’i nasıl iyileştirirsiniz?

Kırmızı, turuncu vs. renkli giyinin.

Evden çıkmadan önce bir bardak şekerle karıştırılmış su tüketin.

Sağlık ve zindelik için her sabah Surya Namaskar yapın.

Güneş’in babalık etkisi vardır, bu nedenle Güneş’in zararlı etkisini azaltmak isteyen kişi babasına, öğretmenine ve büyük kardeşlerine hizmet etmelidir.

Maksimum olumlu sonuç için Gayatri Mantra veya Om Suryaya Namaha’yı (108 kez) okuyun.

Ancak tüm bu çareler ancak uzman bir astroloğa danışıldıktan sonra yapılmalıdır.

Güneş gezegeni, yaşamın temel gücünü temsil eder ve sizi sık sık bunun farkına varmanızı sağlar. Yaşamın ruhunu, yaratıcılığı, enerji ve canlılığını temsil eder. Güneşin gücü, sıcaklık ve güven dolu bir kişilik yaratır. Bununla birlikte, eğer Güneş zararlı veya elverişsiz ise, o zaman bu nitelikler tersine dönecektir.