GEZEGENSEL RADYASYON

Diğer yazılarımda çokça bahsettiğim bir olay, gezegenlerden aldığımız etki yani ince kozmik radyasyon. Doğum anında gezegenlerin durumlarına göre bu ışınları alırız. Bu ışınları herkes aynı oranda almadığı için herkesin enerjisi, dolayısı ile de herkesin hayatı farklı seyreder.

Biz insanlar, hayatımızı, tutumlarımızı, davranışlarımızı ve çevremizi etkileyen bir takım hayati ışınlar yani gezegenlerden ince kozmik radyasyon alırız. Bu gezegensel radyasyonun sürekli değişen psikolojik eğilimlerimiz üzerinde önemli ve kesin bir etkisi vardır. 

DOĞAL TAŞLARLA ETKİ

Taşlardan ihtiyacımız olan elektromanyetik enerjiyi alabiliriz. Bu gezegenlerden aldığımız enerjilere uyumlu olarak belirlenmelidir. Hepimizin karmik zayıflıkları ve güçlü yönleri var. Bu bir Vedik Astroloji doğum haritasında kolaylıkla görülür. Haritamızda olumsuz bir Merkür bu gezegenden iyi ve sağlıklı ışınları alamadığımızı gösterir. Dolayısı ile Merkür ile ilgili konularda yanlış tutumlar ve davranışlar içinde oluruz. Bu bizim yaradılışımızda vardır. Aşırı gelen bir Merkür etkisi ile çok fazla konuşarak iletişimde problem yaşayabilir veya tam tersi kendimizi ifade edemeyebileceğimiz kadar az etkili bir Merkür enerjisinde doğabiliriz. Bunun farkına genelde Haritamızı analiz ettirdiğimizde Vedik astroloğun bize söylediklerini duyduğumuzda fark edebiliriz. Farkındalık önce kendimizin farkına vararak başlar ve başlamalıdır.

Merkür örneği ile aldığımız gezegensel ışınlardan bahsettik. Şimdi bu ışınları nasıl doğru, yeterli ve sağlıklı alabileceğimizden bahsedelim. Bunun birçok yolu var. Farkındalık en önemlisidir. Bir diğeri ise doğru doğal taşı doğru şekilde kullanabilmektir. Cilde doğrudan temas eden değerli taşlar, hücrelerimiz üzerinde elektromanyetik bir etki oluşturur. Doğru elektromanyetik karışımı alırsak, görünmez etkilerden faydalanabiliriz. Doğru türde taşlar taktığımızda, faydalı elektromanyetik ışınlar üretirler.

İnsan vücudu, bitkilerde, metallerde ve mücevherlerde de bulunan karbon ve çeşitli metalik elementler içerir. İnsanlar EM radyasyona karşı çok hassastır. Astrolojik haritanız, yararlı gezegensel radyasyona karşı hassasiyetinizin zayıf veya dengesiz olduğunu gösteriyorsa, uygun taşlardan yayılan doğal elektromanyetik radyasyon ile bu durum düzeltilebilir ve güçlendirilebilir.

Fiziksel gereksinimlerimizi karşılamak için vitaminlere ve minerallere ihtiyacımız olduğu gibi, zihinsel, ruhsal ve fiziksel eğilimlerimizi canlandırmak ve desteklemek için farklı görünmez enerji biçimlerini de kullanabiliriz. Değerli taşlar geleneksel olarak bu görünmez, terapötik enerjilerin güçlü bir kaynağı olarak kullanılmıştır.

Nereden Başlamalı?

Ayrıntılı bir gezegen analizi ilk adımdır. Hindistan’da, doğru mücevheri belirlemenin doğru yöntemi, kişinin doğum bilgilerine dayalı olarak bir ömür çizelgesi yapmaktır. Mevcut gezegen konumunuzu bulmak için doğum saatinize, doğum tarihinize ve doğum yerinize ihtiyacımız var. Bu bilgilerle, mevcut gezegen pozisyonlarını ve doğum yıldızınızı öğreneceğiz ve size bu dönemde takılacak doğru mücevher türünü tavsiye edeceğiz. Daha sonra uygun taş reçete edilir. 

Mücevherin vücutla doğrudan temas halinde kalması gerekir. Bu nedenle, bir kuyumcudan yüzük alırken, tasarımın, yüzüğü taktığınızda taş tene değecek şekilde olduğundan emin olun. Ayrıca ışınları alabilmek için yüzeyinin açık olması gerekir. Işınlar değerli taştan vücudunuza geçebilmelidir ve hiçbir metal onların yolunu engellememelidir. Taş bir yüzük veya bilezik olarak takılmalıdır, kolyeler sallanıp taşın gücünü azalttığından kolye olarak takılması tavsiye edilmez.

Gerçek Bir Mücevher Seçmek

Bir değerli taş seçerken, iyi bir gemolojiste danışın ve tanınmış bir değerli taş pazarından değerli taşlar satın alın. Sahteyi gerçekten ayırt etmenize yalnızca deneyim yardımcı olacaktır. Değerli taşların çoğu serttir, kopyaları parmaklar arasında sıkılırsa mumsu olur. Bununla birlikte, doğru bilimsel yöntem, özgül ağırlık testine ve kırılma indisi testine güvenmektir. Yapay ve sahte taşlar, süsleme dışında hiçbir amaca hizmet etmez ve orijinal mücevherin istenen sonuçlarını yaratmaz.

Uyarı 

Unutmayın, bir mücevher sadece üzüntülerin, engellerin vs. sona ermesi için bir araçtır. Tıpkı astrolojinin kendi başına gerçeğin değil, gerçeğin meşalesi olması gibi (ki bu sizin kendi çabanızla aramanız içindir), mücevherler de yaşam için size değerli bir yardımcı olabilir, ancak bu tek başına nihai bir çözüm değildir.

Değerli taşların faydaları

Değerli taşların ve değerli taşların gizemli güçleri hakkında efsaneler ve efsanelerle dolu sayısız inanç ve büyüleyici hikaye anlatılıyor. Örneğin bir safir takmanın size bir servet, aşk ve hapisten kurtuluş getirdiğine inanılıyor! Antik çağlardan beri, değerli taşlar ve değerli taşlar zodyak işaretleri ile ilişkilendirilmiştir ve şans getirme ve bir bireyin hayatının akışını değiştirme gücüne sahip olmalarıyla tanınmaya devam etmektedir.

Değerli Taş Ne Fayda Sağlayabilir?

Profesyonel alanda, bir Mücevher veya değerli bir taş, çoğunuzun uzun süredir özlemini kurduğu atılımları gerçekleştirmesine yardımcı olabilir. Örneğin iş hayatında becerileriniz ve uzmanlığınız ön plana çıkabilir ve iyi bir çalışan olarak güçlü bir itibar oluşturabilirsiniz. Kıdemli kişiler ve yetkili kişiler, fikir ve tekliflerinizin çoğunu kabul etme eğiliminde olabilirken, uğurlu bir Mücevher takarsanız iş arkadaşlarınız size karşı daha işbirlikçi olabilir. Mesela kendi işinizi kurduğunuzda, bir genişleme aşamasına girmenizi ve bunu sürdürmenizi sağlayabilir. 

Romantik bir ilişki daha yoğun hale gelebilir ve askıda kalan vermeniz gereken bir kararı harekete geçirebilir. Bu bir bitiş de olabilir. Uzun zamandır noktalamanız gereken bir ilişkiyi doğru bir kararla bitirme cesaretini yakalayabilir ve karmik bir ilişkiden kendinizi daha kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz.  Bir Mücevher evliliği veya özel biriyle buluşmayı da hızlandırabilir, sorunlu bir evliliği kurtarabilir. Sürekli olarak solunum problemleriniz varsa veya kilo almakla, kilo vermekle ilgileniyorsanız, bir Mücevher tam da ihtiyacınız olan şey olacaktır.

Bir Mücevher, içinizdeki en iyiyi ortaya çıkararak sizi yeni zirvelere taşıyabilir. Çalışkanlık, sabır, kararlılık ve ayrıntılara dikkat etme gibi güçlü nitelikleriniz, bir Mücevher takarsanız daha da güçlenebilir; çabuk sıkılma veya çok sık fikir değiştirme eğilimi gibi zayıf yönleriniz de bir Mücevher ile şifalanabilir. Zihninizde gelişen fikir ve planların çoğu, bir Mücevherin etkisi altında, dikkate değer bir şekilde uygulanmak üzere olgunlaşabilir.

Yaratıcılığınız ve yönetim becerileriniz yeni zirvelere ulaşabilir ve bir otorite konumuna adım atmaya hazır olursunuz. Çeşitli faktörler nedeniyle ertelenen ödüller, kısa sürede olumlu bir sonuca doğru ilerleyebilir. Doğru Mücevheri takarsanız, tıp, hukuk veya iletişim ile ilgili işler çok büyük fayda sağlayabilir. 

Aşk ve Romantizm

Hayallerinize uyan birini bekliyorsanız, bir Mücevher çok önemli bir buluşma anını yakınlaştırabilir. Hayatınızdaki romantizmin solmaya başladığını hissediyorsanız, bir Mücevher şampanya gibi davranabilir. Bir Mücevher, belirsizliklerle dolu bir ilişkinin daha sağlam hale gelmesini ve istikrarlı ilişkilerin özel bir parlaklık kazanmasını sağlayabilir.

İşletme ve Finans

Doğru mücevheri takarsanız, işiniz gelişebilir ve mali durum hızla yükselebilir. İşinizi ve finansal beklentilerinizi iyileştirme fırsatları, beklenmedik bir olaylar zinciri yoluyla artabilir. Piyasa koşulları sizin lehinize olabilir ve finansal söylentiler size mükemmel tüyolar sağlayabilir. Bir Mücevher, itibarınızı geri kazanmak veya yeniden kazanmak için ikinci bir şans elde etmenizi sağlayabilir. İhtiyacınız olan beklediğiniz ödemeler eskisinden daha düzenli gelebilir ve yatırım alanınızı genişletebilir. 

Sağlık

Çeşitli sağlık sorunlarından kurtulma, düzgün bir vücut, enfeksiyonlara karşı daha fazla direnç… Bir Mücevher, hayatınızda tüm bunları ve daha fazlasını sağlayabilir.

Navratna, Dokuz Taş

Hint geleneğinde, dokuz gezegenle ilgili kutsal taşlara Dokuz Taş veya “navratna” denir. Bu mücevherlerin her birinin, yönetici gezegeninin gücünü güçlendirmede veya ona karşı koymada oynayacağı geleneksel bir rolü vardır. 

SARI SAFİR veya Topaz/ Pushkaraj (Jüpiter için).

yellow sapphire

Bu, daha iyi finansal durum elde etmeye yardımcı olmak için en yaygın kullanılan taşlardan biridir. Mücevher kendisine uygunsa, takan kişi zenginlik, sağlık, isim, şeref ve şöhret bekleyebilir.

Sarı Safir takmak geciken evlilikler için etkilidir. Bu taş normalde açık sarı renktedir. 

Topaz veya Pushkaraj soğuk bir mücevherdir. Görüşü iyileştirir, can güvenliği verir, fakirlikten korur, sıkıntı, musibet ve melankoliyi giderir.

Hastalıklarda Topaz ishal, gastrit, ülser, romatizma, sarılık, uykusuzluk, kalp rahatsızlıkları, iktidarsızlık, gut, artrit, diz eklemlerinde ağrı vb. Ağırlık 7 veya 13 gram olmalıdır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

Safirler, basit bir şekilde kristalize alüminadır (Al2O3) ve saf halde renksizdir. Safirler pembe, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve beyaz gibi çeşitli renklerde bulunur. Hindistan’da Sarı Safir Pukhraj olarak bilinir ve Mavi Safir Neelam olarak bilinir. Moh ölçeğinde 3,99 özgül ağırlığı, ortalama kırılma indeksi (RI) 1,765 ve Sertliği 9’dur.

OLUŞMA 

Safirler Hindistan, Brezilya, Sri Lanka, Rusya, Tayland, Avustralya, ABD, İngiltere, Nepal, Meksika, Zambiya ve Nijerya’da bulunur. Hindistan’da Safirler Jammu ve Keşmir’de bulunur. Bunlar dünyanın en iyileri olarak kabul edilir. Orissa’da da bazı safirler bulunur, ancak bunlar çok yüksek kalitede değildir.

TANILAMA 

Doğal Safirler içlerinde yavaş kristalleşmenin açık işaretlerini taşırlar. Dış unsurlardan bazıları bazen taşta korunmuş olarak kalır ve bu da onun tanımlanmasına yardımcı olur. Diğer tüm değerli taşlar gibi, çıplak gözle veya büyütme altında görülebilecek katkılara sahip olmalıdır. Aksi takdirde, bir cam parçası veya sentetik bir maddedir.
İnklüzyonlar genellikle ‘tüy’ gibidir veya parmak izi izlenimleri gibidir. Dantel gibi görünen sıvı kapanımlar da bazen görülebilir. Sentetik Safirler piyasada çok yaygındır ve birçok satıcı hızlı para kazanmak için onları orijinal olarak satar. Bunlar çok net ve büyütme altında kabarcık benzeri kapanımlar gösteriyor. Bazen tüy benzeri kapanımlar da görülmüştür ancak ışık altında anormal şekilde parlarlar.

MAVİ SAFİR veya Neelam (Satürn için)

blue sapphire

Neelam, Satürn’ün kötü etkilerini ortadan kaldırır. Bu taşın kullanıcısını her yönden daha yüksek bir statüye yükseltecek sihirli bir güce sahip olduğu söylenir. Bazı astrologlar, Blue Sapphire veya Neelam’ın doğru kullanıldığında uzun vadeli talihsizlikleri bile hafifletebilecek kadar güçlü olduğuna inanıyor. Ancak, bir uyarı var. Bazen bu taş ters tepki verebilir. Son kullanımdan önce bir hafta boyunca test etmeniz önerilir. Size arzu edebileceğiniz her şeyi verebilir – sağlık, zenginlik, uzun ömür, mutluluk. Aynı zamanda kaybedilen servet ve mülkü geri kazandırır.

Safir normalde soluk veya koyu mavi renktedir. Çok soğuk bir mücevherdir. Safir de sarı olabilir. Zenginlik, isim ve şöhret getirir. Ayrıca hayatta iyi bir dayanıklılık, uzun ömür ve güvenlik sağlar. Bir kadında doğurganlığı artırabilir. Sevinç, aşk ve mutluluk için en uygunudur. Bayılma, nöbet, erkeklik, akıl hastalığı, sağırlık ve kelliği tedavi eder. Cumartesi günü altın veya panch dhatu sağ elin 2. parmağında kullanılmalı ve ağırlığı 5 veya 7 gram olmalıdır.

YAKUT  Manik (Güneş için)

ruby

Ruby’nin kullanıcısına isim, ün, güç, erdem, sıcaklık ve hükmetme kapasitesi verdiği söylenir. Aynı zamanda bireyi içine doğduğu statünün çok üstüne yükseltebilir. Tarihsel olarak, aşk ve tutkunun simgesi olmuştur. Normalde rengi kırmızıdır. Yakut sıcak bir taştır. 

Hastalık cephesinde: Ruby, peptik ülser, ateş, romatizma, gut vb. Tedaviye yardımcı olur. Ancak uzun süreli kullanım çıban, kaşıntı ve uykusuzluğa da neden olabilir. Bunu veya başka bir taşı takmadan önce bir astroloğa veya gemolojiste danışın. Vücut parlaklığını bozabileceği için bayanlar Ruby kullanmaktan kaçınmalıdır. Yakut Pazar günü sağ elin üçüncü veya yüzük parmağında altın olarak kullanılmalıdır. İdeal olarak, ağırlık olarak yaklaşık 3 veya 5 gram olmalıdır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Ruby adı , ‘Kırmızı’ anlamına gelen Latince Rubrum’dan gelir. Korindon olan yakut, basit bir şekilde kristalize alüminadır (Al2O3) ve saf halde renksizdir. Ruby’deki zengin renk, esas olarak, trigonal kristal yapısını bozmadan alüminanın bir kısmını değiştirebilen az miktardaki kronik oksitten kaynaklanmaktadır. Özgül ağırlığı 3.99’dur. Ortalama Kırılma İndeksi 1.765’tir ve Moh ölçeğinde sertlik 9’dur.

OLUŞMA

Yakut Burma, Tayland, Sri Lanka, Doğu Afrika, Kenya, Nepal, Afganistan, Hindistan ve Pakistan’da bulunur. En iyi Yakutlar Burma’nın Magok bölgesindendir. Tayland Yakutları nispeten daha az çekicidir ve Sri Lanka’da bulunan Yakutlar pembedir.

TANILAMA 

Doğal Yakutlar hiçbir zaman ‘temiz’ değildir, yani katkılar olmadan. ‘İpek’ gibi görünen kapanımlar içerirler. Doğal Yakut, diğer minerallerin küçük kristallerini, soluk köşeli taneler, düzensiz şekilli boşluklar, yansıyan ışıkla ipeksi bir etki veren ince iğne benzeri çapraz geçişli kanal yamaları şeklinde çevreler. Bu kapanımlar çıplak gözle görülemiyorsa, bunları tespit etmek için gözlük kullanılmalıdır. Yüksek büyütme altında bile bu tür kapanımlar görünmüyorsa, kontrol ettiğiniz taş büyük olasılıkla bir cam parçasıdır. Sentetik bir Yakut ya herhangi bir katkı içermeyecek ya da kabarcık benzeri kapanımlara sahip olacak ya da çatlaklar (bir camda görüldüğü gibi) görünür olacaktır. Çatlaklar sütlü bir renk verecek ve eşit bir yapıya sahip olacaktır.

ZÜMRÜT Panna (Merkür için)

emerald

Zümrüt hafıza, iletişim, sezgi, zeka ve öğrenme yeteneği gibi beyinle ilgili fakülteleri geliştirir. Normalde petal yeşil veya koyu yeşil renktedir. Zümrüt sıcak bir mücevherdir. Zekayı ve beyin gücünü artırır, kararsızlığı, hafıza kaybını, kekemeliği, ruhlardan ve ruhlardan korkmayı giderir ve iyileştirir, sert konuşmayı soğutur. Zümrüt ile ilgili ilginç gözlemlerden biri de yeni evli çiftlere reçete edilmemesidir. Cinsel istekleri azalttığı için evlilik mutluluğunu bozduğu için yeni evli çiftlerin kullanmaması gerektiği söylenmektedir. Ayrıca ishale, dizanteriye, gastrite, peptik ülsere, astıma, uykusuzluğa, kalp rahatsızlıklarına vb. Bir Zümrüt giyen kişinin yeterli zenginlik bulması muhtemeldir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

Beryl ailesinden bir Gem olan zümrüt, berilyum ve alüminyum 3BeO.Al2O3.6SiO2 silikattır. Zümrüt’ün rengi esas olarak altıgen beril kristalindeki alüminyum iyonlarının yerini alan krom izlerinden kaynaklanmaktadır. Özgül ağırlığı 2.71, ortalama kırılma indisi 1.58 ve moh ölçeğinde sertliği 7.5’tir.

OLUŞMA 

Zümrüt Kolombiya, Brezilya, Rusya, Tanzanya, Güney Afrika, Hindistan, Avustralya, Avusturya, Pakistan, Kenya ve Zambiya’da bulunur. Hindistan’da Zümrütler Rajasthan, Orissa ve Madhya Pradesh’te bulunur.

TANILAMA 

Çeşitli madenlerden elde edilen zümrütler, çıplak gözle veya büyütme altında görülebilen farklı türde inklüzyonlara sahiptir. Büyütme altında bile herhangi bir kalıntı görülmezse, incelenmekte olan Taşın ya bir cam parçası ya da sahte olma ihtimali vardır. Zümrütlerdeki kapanımlar arasında mika pulları, lifli malzeme, süt beyazı lekeler, saman, bambular ve bazen küçük kaya tuzu küpleri görülür. Zümrütlerde de siyah noktalar görülür. Zümrütler, volkanlardan çıkan lavların yer yüzeyinde katılaşmasıyla oluşmuştur. Bu aşamada hızlı katılaşması, kristal oluşumunda bazı kusurlara yol açtı ve bazı yabancı elementler de matrise girdi. Sentetik Zümrütler tırnak benzeri kalıntılar, fırça izleri veya baloncuk zincirleri içerir.

KIRMIZI MERCAN  Praval veya Moonga (Mars için)

red coral

Red Coral’ın giyen kişiye cesaret verdiği söylenir. Ayrıca kanla ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Normalde kırmızı renktedir. Mercan maddi mutluluğu, ateş, öksürük, safra şikayetleri, çiçek, suçiçeği, baş ağrısı, canlılık kaybı, basur, çıban, kızamık gibi Mars’ın işaret ettiği hastalıklardan kurtulmayı sağlar. 9, 11, 12 gram, Salı günü sağ elin 1. veya 4. parmağına. Sıcak bir taştır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Mercan denizin bir ürünüdür. Orta derinlikte ılık sularda geniş koloniler halinde yaşayan çok sayıda küçük polipin (“çok ayaklı böcek” anlamına gelir) kireçli iskeletlerinden oluşur. Esas olarak kalsiyum karbonattan oluşur. Bu, kıvrık mercan dallarının merkez ekseninden yayılan lifler olarak düzenlenmiştir. Özgül Ağırlığı 2.68’dir ve Moh ölçeğinde sertliği 4’ten azdır. Opak bir taştır. Pek çok mercan türü vardır, ancak mücevherlerde yalnızca yüksek kaliteli kırmızı, pembe, mavi, siyah ve beyaz mercanlar kullanılır.

OLUŞMA 

Mercanlar Hindistan, İtalya, Avustralya, Sri Lanka, Japonya, Malezya, Güney, Afrika, Cezayir ve ABD’de bulunur.

TANILAMA 

Opak bir mücevher olan mercanın tanımlanması çok zordur. Doğal ve yapay mercan arasında ayrım yapmak için uygulamalı bir göz gereklidir. Doğal mercanlar, eğer büyütülmüş olarak görülürlerse, her zaman kökenlerinin hikayesini anlatırlar. Aslında delikler olan siyah işaretleri var. Doğal bir mercanı tanımlamak için çok dikkatli bir inceleme gereklidir. Gerçek mercanlar çok net değiller ve net olsalar bile çok maliyetli oluyorlar. Yapay mercanlar, gerçek mercanlar olarak satılan pazarlarda çok yaygın olarak bulunur.

ELMAS  Heera (Venüs için).

diamond

Elmas takanın lüks bir hayatı olduğu söylenir. Elmasın ayrıca kişinin adını, şöhretini ve sanatsal kalitesini artırması gerekiyor. Elmas sıcak bir mücevherdir. İyiliği yaratır, kişideki kötü ve korkulu düşünceleri uzaklaştırır. Mali koşulları iyileştirir ve kişiyi rahatlık ve gönül rahatlığı ile kutsar. Aynı zamanda cinsel gücü de arttırır. Ayrıca diyabet, idrar, mahrem hastalıkları, frengi, cilt ve rahim hastalıklarına da faydalıdır. Elmas Cuma günü sağ elin 1. parmağına altın veya platin olarak takılmalıdır. Ağırlık 1/4 veya 1/2 gram olmalıdır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

Elmas adı, diğer mineraller tarafından her türlü aşınmaya karşı dayanıklı olmasını sağlayan olağanüstü sertliği nedeniyle ‘yenilmez’ anlamına gelen Yunanca ‘adamas’tan gelir. Elmas saf haliyle karbondur. Kimyasal olarak elmas, kömür ve grafit arasında fark yoktur. Ancak benzersiz atomik bağ fark yaratır. Özgül ağırlığı 3,52, ortalama Kırılma İndeksi 2,418 ve Moh ölçeğinde 10 sertliği vardır.

OLUŞMA 

Elmaslar Güney Afrika, Avustralya, Rusya, Kenya, Gana, Angola, Tanzanya, Brezilya ve Hindistan’da bulunur.
Hindistan’da Elmaslar Madhya Pradesh, Orrisa ve Andhra Pradesh’te bulunur.

TANILAMA 

Bir Elmasın gerçek olması için bazı katkılara sahip olması gerekir. Bu inklüzyonlar çıplak gözle veya büyütme altında görülebilir. Elmasta herhangi bir kalıntı, siyah nokta veya süt lekesi görünmüyorsa, o zaman ya bir zirkon ya da cam parçasıdır. 50x büyütmenin altında herhangi bir inklüzyon içermeyen elmaslar çok nadirdir ve sadece koleksiyonerlerde bulunabilir. Elmaslarda görülen küçük siyah noktalar, Grafit kristalleri veya diğer Karbon biçimleridir. Bu siyah noktalar ışık altında parlar. Elmasların yağa yakınlığı vardır, kesilmiş bir Elmasın yüzeyinde genellikle işlenmişse bir yağ tabakası olacaktır. Bir pırlantanın en önemli testi, taşın ön yüzüne giren tüm ışığın, bir dizi ayna oluşturan arka yüzlerinden tamamen yansımasıdır. İyi kesilmiş bir pırlanta, arkadan bakıldığında ve ışığa doğru tutulduğunda, kırıntıdan yalnızca bir ışık noktası gösterecektir. Ayrıca pırlantaya yukarıdan bakıldığında diğer taşlarda olduğu gibi taşın altında kullanıcının parmağı görülmez. Bir pırlantaya giren beyaz ışık, daha küçük taç fasetlerinden farklı renklerde şişeler vererek bir renk yelpazesine dağılır.

ZİRKON  Gomedh veya Hessonite (Rahu için)

hessonite

Gölge gezegen Rahu’nun her türlü gecikmeden veya hırsların çok geç yerine getirilmesinden sorumlu olması gerekiyor. Gomedh, beklenenden daha kısa sürede hızlı başarıya ulaşmada yardımcı olabilir. Gomedh aynı zamanda insanlarla ilişkilerini geliştirir ve kullanıcısını ani talihsizliklerden korur. Bu normalde kırmızımsı çikolata rengindedir. Gomedh doğası gereği soğuktur. Rahu ve Satürn’ün sıkıntılarının neden olduğu hastalıkları iyileştirir. Aynı zamanda iştahı, canlılığı arttırır, sağlık, zenginlik ve mutluluk ve her yönden refah sağlar. Mide rahatsızlıklarını, felaketi, deliliği ve kötü ruhları önlemek için en iyi mücevher olduğu söylenir.
Sağ elin 2. parmağında Cumartesi günü gümüş kullanılmalıdır. Ağırlık 6, 11, 13 gram olmalıdır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Adı, “aşağı” anlamına gelen Yunanca “esson” kelimesinden gelir, çünkü bu mücevherlerin daha az değerli olması gerekir. Gomedh, Garnet ailesinin bir Mücevheridir. Mıknatıslar bu Taşları çekebilir ki bu çok özel bir olgudur, aksi halde mıknatıslar sadece belirli metalleri çeker. Kimyasal olarak Grossular (3CaO.Al2O3.3SiO2) olarak bilinir. Yeşil ve pembe gibi birçok renkte bulunur fakat genellikle turuncu kahverengindedir. Moh Ölçeğinde 7.25 sertliğe, özgül ağırlığa 3.65 ve Kırılma İndeksi 1.74’e sahiptir.

OLUŞMA 

Bol miktarda mevcuttur. Hindistan, Sri Lanka, Brezilya, Avustralya, Tanzanya, Güney Afrika, Burma, Meksika, Rusya, İtalya, Kenya, Kanada, ABD ve Malezya’da bulunur. Hindistan’da Andhra Pradesh, Orissa, Rajasthan ve Bihar’da bulunur. Bihar’daki Gaya madenleri bu cevherin en büyük kaynağıdır. Son zamanlarda, Orissa’da bu Cevherin çok iyi kalitesi bulundu.

TANILAMA 

Bu Mücevher, dağınık adalar veya düz baloncuklar gibi görünen kapanımlar içerir. Renk, bir ışık huzmesi altında parlayan bal gibidir. İçerisi, büyütme altında bakıldığında kalın, yapışkan bir sıvı gibi görünür ve bazı alanlar daha az saydamlıkla şekilsiz görünür.

KEDİNİN GÖZÜ Lehsuniya (Ketu için)

cats eye

Bu, kullanıcısını gizli düşmanlardan, gizemli tehlikelerden ve hastalıklardan korur. Normalde süt rengindedir. Mücevher doğası gereği çok sıcaktır. Taş, takan kişiye uymaması durumunda bazen anlık huzursuzluk, huzursuzluk vb. sinyaller verir. Kedi Gözü’nün Ketu’nun kötü etkilerine ve Mars’ın neden olduğu hastalıklara karşı koyması beklenir. Beklenmedik yaşam aksiliklerini, şifa manisini, felci vb. önleyebilir. Kullanıcıyı kazalardan ve gizli düşmanlardan korur. İşadamları için, at yarışı, kumar, borsa ve spekülasyon gibi gizli yollarla zenginlik bahşeden mucizevi sonuç veren bir taştır. Ayrıca boğulmaktan, sarhoşluktan ve Devlet cezalarından korur. Kumar (at yarışı, kumarhane) oynayanlara servet getirdiği ve sağ elin 2. parmağına veya 3. parmağına altın takılması gerektiği söylenir. Ağırlık 3, 5 veya 7 gram olmalıdır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

Kedi Gözü, üstünde yana yatırıldığında hareket eden bir ışık şeridi gösteren bir taştır. Mineral kimyasal olarak Chrysoberyl (BeO.Al2O3) olarak bilinir. Kimyasal bağ eşkenar dörtgendir. Genellikle yeşilimsi, kahverengimsi, sarımsı ve renksiz tonlarda bulunur. Moh ölçeğinde 3.71 özgül ağırlığa ve 8.5 sertliğe sahiptir. Kırılgan olmasına rağmen yüzük taşı kadar iyi takılan oldukça sert bir malzemedir.

OLUŞMA

Kedi Gözü Sri Lanka, Brezilya ve Hindistan’da çok büyük ölçekte bulunur. Güney Afrika, Rusya, Burma ve ABD’de de bulunur. Hindistan’da Orissa’da çok büyük oranda bulunmuştur. Ayrıca Kerela, Andhra Pradesh, Karnataka, Tamil Nadu ve Bihar’da da bulunur.

TANILAMA 

Opak bir taş olması, doğal taşı yapay malzemeden ayırmada bazı zorluklar doğurur. Doğal Kedi Gözü Mücevherlerini gördükten sonra anlaşılabilecek çarpıcı bir fark, yapay Kedi Gözü’nün çok net ve Kedi Gözü efektinin çok belirgin olacağıdır. Ancak büyütme altında daha yakından bir inceleme, cilalı yüzeyin altındaki küçük işaretler, taş taneleri ve küçük düzensizlikler gibi doğal bir mücevher belirtileri gösterecektir. Bir Kedi Gözü’nün alt kısmı cilalanmaz, sadece taşlanır, böylece oradaki taşın pürüzlülüğü görülebilir.

İNCİ Mukta (Ay için)

pearl

Hint inanışına göre İyi bir inciye sahip olan veya takan kişi, refah tanrıçası Laksmi’nin kutsamalarından yararlanır. Bu kutsanmış kişi uzun yaşayacak ve kötülüklerden kurtulacak, canlılık ve zeka geliştirecektir. İncinin bahşettiği hikmet sayesinde pek çok şöhrete kavuşacak ve yüksek bir konuma gelecektir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

En iyi inciler aya benzer, parlak beyaz renkte, mükemmel yuvarlak, küresel bir şekle sahip incilerdir. Kompakt, yüksek özgül ağırlığa sahip, lekesiz ve lekesiz olmalıdırlar. Görünüm parlak ve pürüzsüz olmalıdır. İnciler beyaz olabilir, manevi hediyeler verir, pembe, zeka ve güç verir, sarı, maddi refah getirir. Siyah inciler nadirdir, ancak gelişim için ideal değildir. Bakırımsı veya parlak olmayan, kirli, çatlak, şekilsiz veya başka şekilde kusurlu incilerden uğursuz oldukları için kaçınılmalıdır.

OLUŞMA 

İnciler Sri Lanka, Hindistan, Basra Körfezi, Venezuela, Meksika ve Avustralya’da bulunur. Avustralya incileri genellikle daha az arzu edilir olarak kabul edilir. Sri Lanka incileri en iyisi olarak kabul edilir, ancak Bahreyn incileri çok değerlidir. Hindistan’da en iyi inciler Bengal Körfezi’nden ve Güney Hindistan’daki Tuticorin’den gelir.

TANILAMA 

İnciler istiridyelerin içinde ve nadiren başka yerlerde yetişir (bambu, kobra, deniz kabuğu vb.). Bugün kültür incileri mevcuttur ve bunlar gerçek incilerden hakiki incide tekdüze olan, ancak kültür incisinde başlangıçta ince ve ortada geniş olan delik ile ayırt edilebilir. Diğer bir fark ise gerçek incide eşmerkezli, kültürlüde paralel yapıdır. Doğal inciler de mevcuttur. Bunlar istiridyenin içine kasıtlı olarak yabancı madde sokularak kültür incisi gibi yaratılır, ancak cam boncuk yerine sedef kullanılır. Doğal inciler, kültür incilerinden daha iyidir, ancak gerçek bir inci yoksa her ikisi de kabul edilebilir. Balık pullarından yapılan taklit inciler de satılıyor ama bunlar bizim amacımıza uygun değil. Şekilsiz veya kusurlu inciler de uygun değildir, ancak çok küçük gerçek inciler (mücevher için çok küçük) toz haline getirilip tıbbi amaçlar için kullanılabilir.

Bir Cevheri tanımlamaya çalışan herkesin dikkat etmesi gereken çok önemli bir faktör, gerçek bir Cevherde her zaman bazı “hataların” mevcut olmasıdır – bunların varlığı değil, yokluğu endişe kaynağı olmalıdır. Bununla birlikte, kural olarak, herhangi bir Mücevher, hoş bir şekilde, parlak, saf renkte ve ince dokuda şekillendirilmelidir. Özellikle incilerin şekli bozuk olmamalıdır.