İnsanlığın ilk zamanlarında, uygarlığın ilk günlerinde, insanlar gökyüzündeki ışıklara dikkat etmeye başladılar ve kısa süre sonra bu ışıkların çoğunun gözlemledikleri konumlarını oldukça kararlı bir şekilde koruduğunu fark ettiler. Bunlara “sabit yıldızlar” adını verdiler. Daha sonra Güneş ve Ay da dahil olmak üzere diğer gök cisimlerinin daha canlı, daha rastgele bir rota izliyor olduklarını fark ettiler. Bunlara “gezegen” adını verdiler yani gezginler. Astrolojide gezegenler, Güneş, Ay ve Rahu, Ketu gibi diğer hareket edebilen noktalar hala zodyakın gezginleri olan “gezegenler” olarak tanımlanmaktadır.

Gezegenlerin Doğaları

Her gezegen, karakterimizin belirli taraflarını sembolize eder; örneğin, Mars eylemleri ve tutkuyu temsil eder, Jüpiter talihi ve bilgeliği temsil eder, Ay duygusal zihni ve Merkür ise matematiksel zihnimizi ve iletişimi temsil eder.

Bir de yararlı ve zararlı kavramları mevcuttur. Venüs ve Jüpiter, yararlı ve şanslı olarak kabul edilir. Mars ve Satürn zararlıdır. Merkür ise nötrdür, ilişkili olduğu burcun ve gezegenin karakterini alır. Güneş Batı Astrolojisinde genel olarak faydalı olarak kabul edilir, ancak başka bir gezegenle kötü açı yaptığı veya birlikte yandığı durumlar dışında. Ancak Hint Vedik astrolojisi, Güneş’in zararlı olduğunu düşünür. Yine de illaki bir yararlı/zararlı ayrımı yapmak gerekirse Güneş’in haritadaki durumuna göre yararlı, faydalı kabul edilebilir.

Ay faydalıdır, ancak değişkendir. Merkür gibi kolay etkilenir. Aldığı açılar, hangi burçta olduğu, Güneşe yakınlığı ve diğer gezegenlere yakınlığı, hangi eve yerleştiği, derecesi Ay’ı yani duygusal zekamızı, zihnimizi dolayısı ile de bütün hayatımızı etkiler.

Ayın Düğümleri olan Rahu ve Ketu yani Ejderhanın Başı ve Kuyruğu sembolik noktalardır. Ay’ın kuzey düğümü faydalı olarak kabul edilir ve güney düğümü genellikle zararlıdır, ancak Vedik astroloji her ikisinin de kesinlikle zararlı olduğunu düşünür.

Faydalı Gezegenler ile Zararlı Gezegenler

Herhangi bir gezegen, hatta Jüpiter gibi faydalı bir gezegen bile, kötü yerleştirildiğinde talihsiz sonuçlar doğurabilir. Örneğin zararlı durumdaki Jüpiter, Jüpiter daşa döneminde kişinin yüzeysel bilgisi ile beklediği şanslı bereketli dönemi yaşayamayabilir. Bu nedenle, ilişkilerinin, durumlarının, etkilerinin net bir şekilde anlaşılması önemlidir. Haritaya bütünsel olarak bakılmalıdır. Hiçbir gezegen kendi başına yorumlanamaz, yorumlanmamalıdır.

Pek çok modern astrolog zararlı ve faydalı gezegenler fikrinin artık geçerliliğini yitirdiğini düşünüyor. Çünkü zaman değişiyor. Normaller değişiyor. Birçok astrolog tüm olayların ve özelliklerin bir büyüme veya gelişme sürecinin parçası olarak görülmesi gerektiğini ve bu tür kategorilerin basitçe aydınlatılmamış değer yargıları olduğunu savunuyorlar. Tıpkı Felsefecilerin İyiyi ve kötüyü tanımlama karmaşası gibi. Neye göre iyi neye göre kötü demek gibi…

İnsanlar genellikle haritalarında “dost” gezegenler veya “düşman” gezegenler olduğu söylendiği için endişelenirler. Fakat olumsuz gezegenler veya olumsuz yönler olamaz, çünkü daha yüksek bir seviyede, birbirine kenetlenen karmik sistem tarafından üretilen her şey bize temel faydamız için gelir. Bu, ruhumuzu inşa eden ve bilinç gelişimimizi geliştiren arındırıcı ve geliştirici bir süreçtir. Genellikle zenginlik ve refah içinde biri ile zorlu şartlarda dünyaya gelmiş bir kişi arasında gelişim düzeyi zorlu şartlara sahip kişide daha fazla olacaktır. Acı verici veya trajik sorunlar olmadığında gelişim, dünyaya geliş sebebimiz doğrultusunda vermemiz gereken sınavlar uykuda kalacak ve yüksek bir farkındalık düzeyini uyandırmak için tasarlanmış bir düzen söz konusu olmayacaktır.

Bütün bunlara rağmen gezegenler kişilere olumlu ve olumsuz kişilik özellikleri verirler. Olumsuz özellikleri, bazen talihsiz kişilik özellikleriyle veya hayatta ortaya çıkan zor koşullarla sergilenebilir. Malefik gezegenler ve zor açılar genellikle sorunlu durumlara ve talihsiz sonuçlara işaret eder; bunlar karmanın doğrudan sonucudur. Yararlı gezegenler bile, kötü yerleştirildiğinde veya açı yapıldığında talihsiz etkilere sahip olabilir. Bu durumların, genellikle şu ya da bu türden ıstırap yoluyla bilincimizi uyandırmak için tasarlandıkları için karmik oldukları söylenir.

Bir gezegenin olumlu yönleri varsa, etkileri daha faydalı olacaktır. Genel olarak, haritada iyi yerleştirilmiş ve iyi açılanmış herhangi bir gezegenin olumlu etkileri vardır ve malefikler söz konusu olduğunda, genellikle sorunlu etkiler azaltılır veya değiştirilir. Yararlı gezegenler ve açılar, doğal hediyelerimizi ifade ederek tatmin elde edebileceğimiz yolları gösterdikleri için, aynı karmik ıstıraba neden olma eğilimindedirler.

Her halükarda, tabloya bir bütün olarak bakmak gerekir, çünkü olumlu ve olumsuz özellikler, diğer faktörlere bağlı olarak koşullara göre birbirini götürebilir veya hafifletilmiş şekillerde görünebilir. Gideceğimiz yolu belirleyenin “fırtınalar değil, yelkenler” olduğunu her zaman hatırlamalıyız.

KAYNAKLAR: https://www.astrologycom.com/