Doğal taş satan tezgahlarda satıcıların bir “burçlara göre doğal taşlar” listesi olur. Bu liste doğduğunuz ay ile bağlantılı olarak Güneş burcunuza göre uygun taşları gösteren bir listedir ve geleneksel astrolojiye dayanır. Genellikle şans için, sağlık için, para için önerilen doğal taşlar da vardır. Fakat önerilen bu listelere göre kendi yıldız haritanızı bilmeden Güneş burcuna göre tercih edilen taşlar kişiye ters etki verebilir ve şansı arttırmak yerine kötücül etkiler getirebilirler.

Örneğin burcu oğlak olan birine mavi safir gibi taşlar önerebilirler. Bunlar Satürn taşlarıdır. Fakat asıl olan bu durumda kişinin Satürn’ü hangi burçta veya etkilerde bunu bilmek gerekir. Eğer zararlı etkide bir Satürn varsa haritasında, bu taşlar bu zararlı etkileri arttırabilir.

Her taşın kendine özgü karakteri ve yetenekleri vardır. Bazı taşlar şifacıdır; bazıları konsantrasyona yardımcıdır; bazıları savaşçıdır; bazıları ise iş için kariyer için olumlu etkiler verir. Taşların bu özelliklerini çok iyi bilmek ve tespit etmek gerekir.

Yükselen Burcuna Göre mi Güneş Burcuna göre mi Taş Seçimi Yapılmalı?

Eğer illa Güneş burcunuza göre bir taş tercih etmek istiyorsanız bu durumda burcunuzun yönetici gezegenini kontrol etmelisiniz. Burçların her biri çok eski zamanlardan beri kuyumculukta yaygın olarak kullanılan belirli bir değerli taşı yönetir. Her mücevher uyumlu olduğu burcun ve gezegenin enerjilerini iletir. Burcunuzun taşını takmak, burcun enerjilerini mücevher aracılığıyla odaklayarak günlük yaşamınızda etki vermesini sağlar. Burcun enerjisi, orada bulunan gezegen aracılığıyla kanalize edilir ve bu enerji, ilgili mücevher aracılığıyla etki eder.

Doğal taşlar ve mücevherler yalnızca yıldız haritanız aracılığıyla ve deneyimli bir astroloğun yardımıyla belirlenmelidir. Haritanıza uygun olmayan bir taş takmak hayatınıza büyük zorluklar getirebilir. Karmanın hızlanması, bilinçaltında problemler ve hayatta zorluklar getirebilir.

Burçlara göre taşlar

Her değerli taşın kendine has özellikleri vardır:

  • Renk
  • Kristal yapı
  • Sertlik

Aşağıdaki tablo ise modern astrolojiye göre belirlenen burç – doğal taş eşleştirmelerini içerir. Eğer daha önce burcunuza göre doğal taş satın aldıysanız ve kullanmak için bu bilgiler doğrultusunda şüpheleriniz oluştuysa tablo ile tekrar bir eşleştirme yapın. Daha sonra haritanızda burcunuzu yöneten gezegenin nasıl durumda olduğuna bakın: Örneğin Yükselen Koçsunuz, ve yükseleninize göre taş satın aldınız. Koç burcunun yönetici gezegeni haritanızda hangi burca yerleşmiş ve bu burç ile gezegen uyumlu mu? Ayrıca Mars haritanızdan hangi açıları alıyor? İyicil etki mi alıyor kötücül etki mi? Sonuç olumluysa doğal taşı kullanabilirsiniz.

Koç Yükselen

Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’tır. Güneş ve Jüpiter bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle, Koç Yükselen altında doğan kişi Kırmızı Mercan, Yakut ve Sarı Safir değerli taşlar takabilir.

Boğa Yükselen

Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs’tür. Merkür ve Satürn bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Satürn Yogakaraka gezegenidir, dolayısıyla çok faydalıdır. Yükselen Boğa burcunda doğan bir kişi Elmas veya Safir, Zümrüt ve Mavi Safir değerli taşlar takabilir.

Yükselen İkizler

Merkür, İkizler burcunun yönetici gezegenidir. Venüs ve Satürn bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle Yükselen İkizler burcunda doğan kişi Zümrüt, Elmas veya Safir ve Mavi Safir değerli taşları takabilir.

Yengeç Yükselen

Ay Yengeç burcunun yönetici gezegenidir. Mars ve Jüpiter bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Mars onlar için Yogakaraka gezegenidir, dolayısıyla çok faydalıdır. Yengeç Yükseleninde doğan bir kişi Doğal İnci, Kırmızı Mercan ve Sarı Safir değerli taşlar takabilir.

Yükselen Aslan

Güneş Aslan burcunun yönetici gezegenidir. Jüpiter ve Mars bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu Yükselen için, Mars Yogakaraka gezegenidir, dolayısıyla çok faydalıdır. Yükselen Aslan altında doğan bir kişi Yakut, Sarı Safir ve Kırmızı Mercan değerli taşları takabilir.

Yükselen Başak

Merkür, Başak burcunun yönetici gezegenidir. Satürn ve Venüs bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle Yükselen Başak altında doğan kişi Zümrüt, Mavi Safir ve Elmas veya Safir değerli taşlar takabilir.

Yükselen Terazi

Venüs Terazi’nin yönetici gezegenidir. Satürn ve Merkür bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Satürn Yogakaraka gezegenidir, dolayısıyla çok faydalıdır. Yükselen Terazi altında doğan bir kişi Elmas veya Safir, Mavi Safir ve Zümrüt değerli taşlar takabilir.

Yükselen Akrep

Mars, Akrep burcunun yönetici gezegenidir. Jüpiter ve Ay, bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle Yükselen Akrep altında doğan kişi Kırmızı Mercan, Sarı Safir ve doğal İnci değerli taşlar takabilir.

Yay Yükselen

Jüpiter Yay burcunun yönetici gezegenidir. Mars ve Güneş bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle, yükselen Yay burcunda doğan kişi Sarı Safir, Kırmızı Mercan ve Yakut değerli taşları takabilir.

Yükselen Oğlak

Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’dür. Venüs ve Merkür bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Venüs Yogakaraka gezegenidir, dolayısıyla çok faydalıdır. Oğlak Yükselen altında doğan bir kişi Mavi Safir, Elmas veya Safir ve Zümrüt değerli taşlar takabilir.

Kova Yükselen

Satürn Kova burcunun yönetici gezegenidir. Merkür ve Venüs bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Burada Venüs bir Yogakaraka gezegeni olur, dolayısıyla çok faydalıdır. Kova Yükselen altında doğan bir kişi Mavi Safir, Zümrüt ve Pırlanta veya Safir değerli taşlar takabilir.

Yükselen Balık

Jüpiter Balık burcunun yönetici gezegenidir. Ay ve Mars bu yükselen için faydalı gezegenlerdir. Bu nedenle, yükselen Balık burcunda doğan kişi Sarı Safir, Doğal İnci ve Kırmızı Mercan değerli taşları takabilir.

Tavsiyem Yükselen Ay ve Güneş burcunuza uyan bir taş kullanmanızdır. Fakat taş tercihi için haritada dikkat edilmesi gereken maraka ev yönetici gezegenleri tespiti gibi daha bir çok unsur mevcuttur ve doğru seçim yapmak önemlidir. Bunu doğru bir şekilde belirlemek için bir taş uzmanı Astrologdan bilgi almanız oldukça önemlidir.

KAYNAKLAR: https://www.astrologycom.com/ www.astrosage.com