Sesi: Rammm

Gezegen: Güneş

Rengi: Sarı

Elementi: Ateş

Yeri: Göbek Deliğinin 2-3 parmak üzeri

Solar Pleksus duyguların merkezidir. Bir heyecan, yoğun bir duygu hissettiğimizde harekete geçen yer tam da burasıdır ve heyecanlandığımızda karnımda kelebekler uçuyor deriz. İşte burası Solar Plexus bölgesidir. Bir duygu durumunda burası pozitif veya negatif olarak harekete geçer. Ne kadar blokajlı veya dengesiz ise bu heyecan durumu o kadar zarar verici olacaktır.

Burası dengenin merkezidir. Yönetme yetenekleri ile ilgilidir ve para ile ilgilidir ve para ile ilgili blokajlar yani sorunlar bu çakranın alanıdır. Alma verme dengesi ile de ilgilidir. Başımıza gelenleri çok sorgulamak, yargılayıcı olmak depresif olmak bu alanın kısır döngüsüdür.

Kendimizle kurduğumuz bağlar, kendimizi keşfetmek, kendimize olan inancımız ve karar verme yeteneği için çok önemli bir çakradır.

Güneş ile bağlantılı olan yönetim gücü ve özgüven gibi konular Solar Pleksus çakra konuları ile aynıdır. Yani haritanızda Güneş dengeli çalışıyorsa Solar Pleksus çakranız da dengede olacaktır. Ama zararlı ve dengesiz bir Güneş durumu Solar Pleksus çakranızın Güneş’ten aldığı enerjilerin aynı şekilde dengesiz ve zararlı olduğu anlamına gelir.

Solar Pleksus Çakra – Güneş ve Sağlık Sorunları

Solar Pleksus Dengede ise; kişi başkalarının duygularına da önem verir. Sağlıklı bir enerjiye sahiptir ve yaşamında dengeyi sağlayabilir. Kendini keşfetme noktasında yeteneklidir ve özgüven sahibidir, her şeyden önemlisi kendine saygı duyar. Alma verme dengesini, parayı yönetebilmeyi iyi bilir. Gereksiz heyecanlara kapılıp stres ile baskı ile yanlış kararlar vermez.

Solar Pleksus dengede değilse; Artrit, Karaciğer sorunları, Böbrek sorunları, Sinirsel ağrılar, Fibromiyalji, hazımsızlık sorunları yaşanıyor olabilir. Ülser, reflü, gastrit gibi rahatsızlıklar bu çakranın konusudur ve safra kesesi, pankreas ve karaciğer bu bölgededir. Para ile ilgili sıkıntılar yaşanır. Yorgunluk ve güvensizlik duyguları hakimdir. Negatif duygularımız bu çakrada biriktiğinden ve negatiften çabuk etkilendiğinden dengeyi kurmanın son derece hassas olduğu söylenebilir. Yüksek ego, öfke, yargılama, inatçılık, özgüven dengesizlikleri bu çakranın denge durumuna bağlıdır. Çok çalışırsa aşırı ego ve özgüven, az çalışırsa özgüvensizlik gibi durumlar görülebilir.

Solar Pleksus Çakra ve Güneş’i Şifalandırma

  • Bioenerji, Yoga ve reiki gibi şifa çalışmalarını düzenli şekilde yapmak
  • Meditasyon yapmak ve meditasyon yaparken sarı renk ile bu bölgeyi imgelemek
  • Güneşe çıkmak, güneşli havalarda yürüyüş yapmak
  • Sarı yiyecekler ve giyecekler kullanmak
  • Ayçiçeği desenli kumaşlar kullanmak
  • Nefes çalışmaları yapmak