·   Rengi: Turuncu

·   Sesi: Vammm

·   Elementi: Su

·   Gezegeni: Venüs

·   Güç, doğurganlık ve sadakat tanrıçası Parvati’yi temsil eder.

·   Yeri: Göbek Deliğinin 2-3 parmak altı

·   Sembolü: Lotus çiçeği

Sakral çakra üretimin, yaratıcılığın olduğu çakradır. Sakral Çakra kalp çakrası ile bağlantılıdır. Kişinin yaratıcı gücü ve ahlaki değerleri bu çakra ile ilgilidir. Cinsel enerjilerin ve birbirimizle olan ilişkilerin merkezidir. Kalp çakrası ile bağlantısına önemle değinmek gerekir ki; bunlardan birinde blokaj varsa kişi cinselliği aşk ile birleştiremez.

Venüs gezegeni ile bağlantılı olan yaratıcılık, cinsel sağlık ve üreme gibi konular Sakral çakra konuları ile aynıdır. Yani haritanızda Venüs dengeli çalışıyorsa Sakral Çakranız da dengede olacaktır. Ama zararlı ve dengesiz bir Venüs durumu Sakral çakranızın Venüs’ten aldığı enerjilerin aynı şekilde dengesiz ve zararlı olduğu anlamına gelir.

Sakral Çakra – Venüs ve Sağlık Sorunları

Sakral çakra dengedeyse; başkaları ile kolay iletişim sağlanır. Kişi yaşadığı sorunlara yaratıcı çözümler getirebilir. Cinselliği doğal ve sağlıklı enerjiler ile yaşar. Karar verme iradesine sahip olur ve risk alabilir. Kreatif işlerde başarılı olunur. Aile kurma ve uyum sağlama işlerinde de başarılı olunur. Sakral çakra yazarlık gibi yaratıcılık gerektiren işlerde başarılı olabilmek için daima dengede olmalıdır.

Sakral çakra dengede değilse; kişi utangaç, suçluluk duygusu yüksek ve kendini çaresiz, güçsüz hisseden biri olabilir. Kişi cinsel problemler yaşayabilir. Karar verme yeteneğinden yoksundur, kendine güvenmez ve kendini beğenmez. Kişi yaşamdan keyif almaz.

Sağlık açısından değerlendirdiğimizde; yumurtalıklar ile ilgili problemler, prostat, idrar sorunları, kabızlık, sırt ağrısı, iktidarsızlık, böbrek taşları, bel ağrısı, ürolojik ve jinekolojik kistler sakral çakra ile ilgilidir.

Sakral Çakra ve Venüs’ü Şifalandırma

Çakrayı dengelemek için,

· Bioenerji, Kundalini reiki, Kundalini yoga gibi düzenli çalışmalar yapmak

· Turuncu rengi kullanmak

· Ylang-ylang veya sandal ağacı gibi esansiyel yağlar kullanmak

· Turuncu rente kıyafet ve takılar kullanmak

· Meditasyonda turuncu rengi imgelemek

· Egzersiz yapmak, dans etmek, kalça egzersizleri yapmak

· Yeterli su tüketmek, yüzmek

· Sitrin ve sarı ay taşı gibi doğal taşlar kullanmak.