Türkçe anlamı Duygusal Özgürleşme Tekniği olan bir enerji temizleme metodudur. EFT’nin temeli uzak doğu ülkelerine dayanır. İlk uygulanmaya başlandığı zamanlardan beri insanların günümüzde akupunktur noktaları olarak adlandırılan bölgelere parmak uçlarıyla hafifçe vurarak titreşmesini sağlayıp enerji akışını, duygu durumunu düzenlemeye yarayan bir metottur. Kökeninde dört ayrı alt metot bulunur:

  • Akupunktur
  • Akupresür
  • Reiki
  • NLP

Bu uygulamadaki asıl amaç herhangi bir olumsuzluk sonucu tıkanmış olan çakraları temizleyerek duygu değişimlerini ve enerji akışını dengeye getirmektir.

Çakra Nedir?

Çakraların temeli Hint felsefesine dayanmakta olup insan vücudu ile metafiziksel boyut arasındaki bağlantı noktaları olduklarına inanılır. Bedenimizde omurga hizasında sıralı 7 ana çakra mevcuttur. Bunlar haricinde alt çakra kanallarının sayıları 30.000-50.000 arası değişmektedir.

Kişinin gün içinde yaşadığı duygu durumları çakralarını yani enerji noktalarını etkiler. Herhangi bir tıkanıklık hayat akışını negatifliğe sürükler. İnsanın içindeki potansiyel gücü bulup denge durumunda kalması ancak tüm enerji noktalarının açık ve temiz olması ile gerçekleşir. Bunu sağlayabilmek için de EFT gibi çeşitli teknikler uygulanmaktadır.

EFT işe yarar mı? Hangi durumlarda bu tekniğe başvurulur?

EFT bir kişisel gelişim yöntemidir ve bu yolda harika bir uygulama metodudur. Bu tekniği uzman bir kişiden öğrenmek daha faydalı olacaktır. Ancak bir kere nasıl yapıldığı öğrenildikten sonra herkes evinde, iş yerinde kendisini tedavi edebilir. Diğer yöntemlere göre daha kolay bir uygulaması olup tek seansta bile sonuç alınabilmektedir. Sorunun büyüklüğüne göre birkaç seans sonunda tamamen çözüme ulaşılır.

Günümüzde EFT’ nin bu kadar yaygın olup herkesçe bilinmesinin sebebi hem kısa sürede sonuç veren bir metod olması hem de gerçekten var olan problemi çözüme ulaştırmasıdır. Uygulama alanı oldukça geniş olup; olumsuz duygulardan, olumsuz inançlardan, çeşitli fobilerden, bağımlılıklardan, geçmiş acılardan ve hayatınızı etkileyen daha birçok olumsuzluklardan kurtulmanızı sağlar. Eğer hayatınızda yolunda gitmeyen herhangi bir durumun varlığı sizi rahatsız ediyorsa EFT tekniğini kullanabilirsiniz.

Öncelikle sorunu tespit edip, sorunun üzerine giderek duygu seviyesini en yükseğe çıkarmak ve hissedilen duyguya -10 ile 0 arası puan vermek gereklidir. Bu sırada vücuttaki enerji merkezlerine sırayla en az 7 kere parmak uçlarıyla hafif vuruşlar (tapping) yapılmaya başlanır. Daha kesin sonuç alabilmek için tekrar edilen seriler arasında muhakkak 10 saniyeden az olmamak koşuluyla nefes egzersizleri yapılmalıdır. Bu işlem duygu puanlaması 0′ a ulaşıncaya kadar devam eder. Eğer ulaşıldıysa sorunun şiddetine göre +10 olana kadar devam etmek tercih edilebilir.

EFT bana herhangi bir acı verir mi?

Hayır vermez. Bu teknik herhangi bir ilaç, iğne tedavisi içermez. Sonuç alabilmek için tekniğe inanmanıza da gerek yoktur. Hızlı bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında başarı oranı çok yüksek olup hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır.