·        Rengi Kırmızıdır.

·        Elementi Topraktır.

·        Gezegeni Mars’tır.

·        Sesi “Lammmmm” dır.

·        Yeri iki bacağın birleştiği yer, kuyruk sokumudur.

·        Canlılık, yıkım ve yenilenmeyi temsil eden Lord Shiva ile bağlantılıdır.

·        Sembolü fil’dir. Fil bilgeliği, şefkati, zekayı, güveni, gücü ve kadim bilgeliği simgeler.

·        Temel çakradır ve “Kundalini Enerjisi” bu çakrada yer alır.

Toprak anaya, dünyaya olan bağlılığımız kök çakra ile olur. Kök çakra kişiyi maddi dünyaya, yeryüzüne bağlar. Hayata bağlılığımız kök çakramızın durumu ile alakalıdır. Hayattan keyif almak, kabullenme kapasitemiz, hayata karşı esneklik, aile bağları, maddesel konular ve duygusal kontrol kök çakra ile bağlantılıdır. Bu çakra dengesiz çalıştığında bu konularda da dengesizlikler yaşanabilir.

Alışkanlıklarımızın ve içgüdülerimizin merkezi olan bu çakra yaşamımızı sürdürmek için gereken beslenme, üreme, koruma güdüleri ve güvende kalma konularını temsil eder.

Dünyadan, toprak anadan ilk bu çakra ile enerji alırız. Enerjiyi kök çakradan alırız. Enerji burada toplanır ve dönüşerek bedene yayılır. Bedendeki negatif enerji ise toprağa akar.

Böbrek üstü bezleri, mesane sorunları, Kabızlık, Yorgunluk, Anemi, hemoroid, kemikler ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar bu çakranın dengesiz çalıştığını gösterebilir. Saçlar ve tırnakların sağlığı da bu çakra ile ilgilidir. Duygusal açıdan çabuk sinirlenme, değersizlik duygusu, terkedilme korkusu da yine bu çakranın dengesizliği ile bağlantılıdır.

Mars gezegeni ile bağlantılı olan kök çakranın temsil ettiği konular gördüğünüz gibi Mars konuları ile aynıdır. Yani haritanızda Mars dengeli çalışıyorsa Kök Çakranız da dengede olacaktır. Ama zararlı ve dengesiz bir Mars durumu kök çakranızın Mars’tan aldığı enerjilerin aynı şekilde dengesiz ve zararlı olduğu anlamına gelir.

Kök Çakra – Mars ve Sağlık Sorunları

Kök çakra dengede ise kişi hayata bağlı ve sevgi dolu olur. Kişi güçlü, cesaretli ve sorumluluklarını yerine getirmeye hevesli olur. Eğer kök çakra dengede değilse kişi pasif, depresyona yatkın olur ve hayattan keyif alamaz. Kök çakra bölgesinde yer alan organlar ile ilgili rahatsızlıklar, hemoroid, bacaklarda problemler ve şişmanlık gibi sorunlar görülebilir.

Eğer dizlerinizde ağrılar, anemi, kan ile ilgili rahatsızlıklar, görme bozuklukları ve gözaltlarında koyu renk halkalar, adet dönemi ve kadın hastalıkları ile ilgili problemler, rüyalar ile ilgili problemler yaşıyorsanız kök çakranızda dengesizlik olduğunu düşünebilirsiniz.

Bunun tam olarak tespiti için bir Vedik astrolog veya bioenerji uzmanına danışabilir ve çakra analizi ile problemleri tespit ederek şifalanma süreci için bilgi alabilirsiniz.

Kök Çakra ve Mars’ı Şifalandırma

Kök çakrayı dengeleyebilmek için en faydalı öneriler şunlardır;

·        Bioenerji, Kundalini reiki, Kundalini yoga gibi düzenli çalışmalar yapmak

·        Doğaya çıkmak, topraklama yapmak, çıplak ayakla toprakta yürümek

·        Kırmızı renkler giyinmek

·        Hareket etmek, yürüyüş yapmak

·        Öfke hakimiyeti gibi Mars’ın temsil ettiği konularda dikkatli davranmak,

·        Nefes çalışmaları yapmak, doğru nefes almayı öğrenmek.

Bu gibi çalışmalar Kök Çakra ve Mars’ı şifalandırıcı etkiler verecektir.