Siyah Şapka Tekniği – Farkındalık Teknikleri 4

Siyah Şapka Tekniği Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin “B Planı oluşturma” kısmını içeriyor. Yeni bir işe, yeni bir duruma adım attınız ve planınız projeniz veya ne yapacağınız belli. Peki karşınıza çıkabilecek aksilikleri hiç göz önünde bulundurdunuz mu? Yoksa illa ki çıkacak bu aksilikleri büyük bir şaşkınlık ve üzüntüyle, büyük bir hayal kırıklığı ile mi karşılayacaksınız. Siyah şapka Tekniği de diğer Altı şapkalı düşünce teknikleri gibi gerçekçi bir bakış açısı ile sizi olanların ve olabileceklerin farkına varmaya yönlendiriyor. Bu teknik, atacağınız adımlarda olumsuz düşünerek negatif durumları sürekli düşünmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece her işte ve her olayda aksilikler ve yolunda gitmeyecek durumlarla karşılaşmak çok normal bir durumdur. Bazı insanlar her zaman yolun başındayken bu olasılıkları göz önüne alır ve bu durumlarla karşılaştıklarında ne yapabileceklerini önceden düşünür ve önlem alırlar. Böylece oluşacak aksilikleri aldıkları önlemlerle kısa sürede düzeltebilme gücüne sahip olur ve bunun rahatlığı ve huzuruyla işlerinin seyrini bozmadan planlarını sağlıklı bir şekilde yürütürler. Fakat her şey tıpkı planladığım gibi gidecek düşüncesinde olan biri karşılaşacağı aksilikler ve öngörmediği durumlarla karşılaşırsa tökezleyecek, motivasyonu düşecek, duygusal davranarak belki de işi yarım bırakacaktır.

Aksilikleri önceden tahmin ederek bu olasılıklara karşı stratejiler geliştirmenin adı B Planı’dır. Siyah şapka aynı zamanda hayatta ertelemiş olduğunuz şeylerin birikerek sizi olumsuz etkilemesinin de önüne geçmenizi sağlar. Negatif alışkanlıklarınızı görme fırsatı sağlar. İnsanlara hayır diyememenin size verdiği sonuçların farkına varmanızı sağlar.

Sorular:

  • Şuan dikkat etmem gereken şeyler neler?
  • Şuan alınması gereken önlemler neler?

Her türlü alternatifi düşünebilmek ve öngörü kabiliyetini geliştirebilmek; bizi başarıya götüren ve hayal kırıklıklarına karşı koruyan, motivasyonumuzu koruyan çok önemli bir adımdır. Bu iki özel soru ile çok kolay bir şekilde hayatımıza bu farkındalığı katabilir, sürprizlere de olumsuz düşünmeden karamsar olmadan hazırlıklı hale gelebiliriz.

Yazımıza Yeşil Şapka Tekniği ile devam edeceğiz.