Birçoğumuz diyet ve sporun dışında metabolizmayı hızlandırmak için ek olarak zayıflama çayları içer. Çay, yağ yakımının yanı sıra ödem atmanıza yardımcı olarak vücudunuzdaki şişkinlikleri azaltır. Peki, siyah, beyaz, yeşil gibi birçok çeşide sahip çayın hangi türünü içmek ve hangi malzemelerle bir araya getirmek etkilidir?

Beyaz çay, çayın işlenmemiş ve en faydalı halidir.

Siyah, yeşil ve beyaz çayın üçü de aslen aynı bitkinin farklı işlemlerden geçmesi sonucu oluşur ve bunlardan en saf, en faydalı olanı son günlerde de raflarda sıkça rastlamaya başladığımız beyaz çaydır. Yağ düşmanı olan bu çaydan günde 2 fincan tüketilmesi halinde yağ yakımı hızlanır ve gözle görülür farklar elde edersiniz.

Antioksidan etkisiyle tazelenmenin yeni adı: Matcha.

Japon seremonilerinin bin yıllık mirası olan bu çay yemyeşil rengi ve farklı hazırlanışı ile zayıflamak isteyenlerin yeni gözdesi. 2 çay kaşığı matcha çayı kendisine özel geniş kasesinde özel fırçasıyla çırparak hazırlanır. Tadının da görünümü kadar çekici olduğunu söylemek pek mümkün değil; ancak üzülmeyin. Biraz süt ile tadını yumuşatmak hatta süt miktarını arttırıp matcha latte yaparak zayıflarken içiminden de keyif alabilirsiniz.

Zayıflamak isteyenlerin klasiği: Yeşil çay.

İçerdiği kafein ve metabolizmaya etkisi ile eskiden beri herkesin aklında yer edinen yeşil çay, ev hanımlarından tutun ünlülere kadar çoğumuzun başvurduğu ilk yöntem. İçeriğindeki kateşinler sayesinde yağ yakımı hızlanıyor ve bu sayede kilo verme hızınız da artıyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus yeşil çayın fazla tüketimi demek fazlaca kafein de almak demek. Bu yüzden günde en fazla 2 fincan yeşil çay idealdir.

Çayın olmazsa olmazları: Zencefil, tarçın, kiraz sapı.

Çayınızın içine atacağınız ek malzemelerle onların tadına tat katmak ve etkilerini arttırmak mümkün. Bunlardan ilki sindirime olan olumlu etkileriyle zencefil. Aynı zamanda kışın hastalandığımızda imdadımıza yetişen zencefil mideyi sakinleştirir ve sindirim sistemimizi düzene sokar.

Vücut ısısını arttırarak yağ yakımını hızlandıran termojenik etkili tarçın ise ikinci bir seçenek. Kan şekerini düzenleyerek kolesterolden koruyan tarçını çayınızın içine kabuk halinde de atabilir ve yoğun bir tarçın kokusu da elde edebilirsiniz.

Regl dönemlerinin dostu olan kiraz sapı ise sindirim ve boşaltım sistemine de olumlu etkilerinin yanı sıra güçlü bir antioksidandır. Bu sayede vücudunuz hem dengesini korur hem de kilo vermeniz kolaylaşır. Kışın dostunuz olacak bu kirazların yazın saplarını saklamanızda fayda var.