Nlp Nedir?

Nlp nedir sorusu bu muhteşem tekniğin günümüzde oldukça gerekli olduğunu göstererek daha çok sorulmaya başlandı. Nlp Amerika’da 70’li yıllarda dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikçi Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler‘in çalışmaları sonucunda ortaya çıkardıkları bir modelleme tekniğidir.

Nlp Teknikleri uygulandığında günlük hayatta farkında olmadığımız davranış ve düşüncelerin farkına varılır. Böylece nlp teknikleri ile bilincimizde ciddi bir farkındalık elde ederiz. Bu farkındalık sayesinde şu avantajları elde ederiz;

 • Duygularımızı kontrol etmeyi öğreniriz.
 • Beynimizi daha etkin ve verimli kullanırız.
 • İletişim becerilerimizi güçlendiririz.
 • Artık daha kolay öğreniriz.
 • Hayata olan bakış açımız pozitif yönde olmaya başlar.
 • Zihnimizi pozitif durumlara, şartlara, yeteneklerimizi başarıya dönüştürmeye programlamış oluruz.

NLP Eğitimi

Olumsuzluklar daima zihnimizi ve bizlerin yapacakları, elde edecekleri başarıları sınırlar. Ne düşündüğümüz, nasıl düşündüğümüz, olaylara hangi bakış açısıyla baktığımız ve özetle nasl bir zihne sahip olarak zihnimizi nasıl yönettiğimiz hayatımızın yönünü belirler. İşte bunu farkettiğimizde artık değişime ve gelişime odaklanmaya başlarız. Zihnimizi belki de artık değiştirmeliyiz. Bu güne kadar zihnimizin verdiği kararlar ne kadar doğruydu ve sonuçları bize neler getirdi. Cevabınız olumsuzsa defalarca aynı kararlar vermenin ve farklı sonuçlar beklemenin bir anlamı olmayacaktır. Artık değişim zamanı gelmiştir. İşte bu değişimi size en iyi şekilde sağlayacak  yöntemlerden biri Nlp tekniği ve uygulamalarıdır. Dilerseniz bir uzman yardımı ile bu teknikleri nasıl uygulayacağınızı öğrenebilir, veya Nlp eğitimi alarak kendinize fayda elde ettikten sonra çevrenizdekilere öğretebilir hatta bu işi profesyonel olarak yapabilirsiniz.

Hedeflerime Nlp Teknikleri ile Nasıl Ulaşabilirim?

Hedefleriniz var fakat onlara nasıl ulaşacağınız ve nasıl bir yol haritası çizeceğiniz konusunda hangi adımları atmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu yazımızda sizlere hedeflerinizi belirlemenin ve onlara ulaşmanın altın anahtarlarını sunuyoruz.

LİSTE YAPIN!

Hemen bir not defteri alın ve hedeflerinizi somutlaştırmak için hayallerinizi ve hedeflerinizi yazmaya başlayın. Bir liste yapın ve bu listeye şunları yazın;

…………Hayal ediyorum (Neyi hayal ettiğinizi yazın)

…………Olsa rahatsız olmam (Hayaliniz gerçekleşirse bunun olumsuz tarafları sizi rahatsız eder mi?)

Keşke…………. (Daha önceden bunları yapabilseydiniz neler olurdu)

BAŞARMAK İÇİN KENDİNİZE DOĞRU SORULARI SORUN!

Kendinize soracağınız bu sorular gerçekten ne istediğinizi belirlemenizi ve adımlarınızı daha kararlı ve net bir şekilde atmanızı sağlayacak.

 • Tam olarak ne istiyorum?
 • Şu anda durum nedir?
 • Bu hedefim gerçekleştiğinde tam olarak daha farklı olacak olan nedir?
HEDEFLERİNİZE ULAŞMAYI SAĞLAYACAK İMKANLARA SAHİP MİSİNİZ?

Unutmayın, belirlediğiniz hedefte başrolde olan kişi sizsiniz. Kendi potansiyelinizin farkında olun ve kendinize güvenin. Hedefinize giden yolda kendinizi motive etmeniz çok önemlidir.

Hedefinize ulaşmak için hangi kaynaklar gerekiyor. Bu kaynaklar sizde mevcut mu? Değilse hemen vazgeçmeyin. Bu maddi kaynaklar sizde yoksa nasıl temin edebilirsiniz bunu araştırın.

BAŞLAMAK BİTİRMENİN YARISIDIR

Artık kesin olarak hedefinizin ne olduğunu belirlediniz ve gerekeli kaynakların ne olduğunu araştırarak onlara ulaşmak konusundaki adımları atabilirsiniz. Unutmayın atacağınız ilk adım hedefinize ulaşma konusundaki en önemli adımdır. Hedefiniz olan şey artık tam karşınızda sizi bekliyor.

Hedeflerinize ulaşmaya başladığınızda ise gerçekleşen olayların olumlu yönde gidip gitmediklerine ve hayatınızda neleri, ne yönde etkilediklerine bakarak değerlendirme yapabilirsiniz.

Kendinize Bu Çok Özel 5 Soruyu Sorun!

Psikolojiniz ve hayat felsefeniz yaşamınızı nasıl etkiliyor, verdiğiniz kararları, attığınız adımları nasıl belirliyor hiç düşündünüz mü? Kendinize soracağınız bu 5 özel soru ile farkındalığınızı arttırın. Kendinizin farkına varmak kendinize dışarıdan bakmak belki de sürekli aynı hatalarla aynı sonuçları elde ettiğinizi görmek hayatınızı değiştirebilir. Bu defa hep başkalarını eleştirme ve sorgulamak yerine kendi içinize dönerek kendinizin farkına varabilirsiniz. Soruları net bir şekilde cevaplayın ve üzerine düşünün. İşte ilk soru;

 • Hayattan ve yaşamaktan keyif alıyor musunuz?
 • Potansiyelinizin, yeteneklerinizin farkında mısınız? Yetenek ve ruhsal potansiyelinizi ortaya çıkarmayı gerçekten istiyor musunuz?
 • Bilgi ve yeteneklerinizi etkili bir şekilde ortaya koyabiliyor musunuz? Yoksa sadece ayakta kalarak daha kolay olduğu için başkalarının görüş ve tavırlarını mı benimseyerek hareket ediyorsunuz?
 • Aktif ve verimli mi yoksa pasif ve hep bekleyen taraf mısınız?
 • İşiniz, aile hayatınız, sosyal yaşamınız ve yaptığınız her şey çevrenizdekiler ve tüm dünya için ne ifade ediyor? Bir değer taşıyor mu?