Kimi zaman saçlarımızı sadece bir heves olarak kısaltır, kimi zaman bir değişiklik için kimi zaman da saçlarımızı öyle sevdiğimiz için yaparız. Daha sonrasında yaşadığımız bir karar değişikliği veya tamamıyla sıfırdan gelen bir istek sonucu da saçlarımızı uzatmak isteriz. Ama saçlarımızın uzaması o kadar kolay olan bir şey değildir. Saçlarınızın uzaması aylar sürebilmektedir ve bu durum saçlarını uzatmak isteyen kişiler için beklemesi epey zor bir süredir. Bunun için saçlarınızı daha hızlı uzatabilecek bazı tavsiyeler size yarar sağlayacaktır. Saçlarımın uzaması için ne yapmalıyım sorusuna cevaplarımız:

Doğal halde bulunan ve birçok aktar vb. yerlerden kolayca ulaşabileceğiniz birçok yağ saçınızın hem erken uzaması hem de güçlenmesi için güzel bir kaynak olabilir. Bunlar;

  • Badem yağı: Saçları hızlı uzatmak için akla ilk gelmesi gereken ürünlerden birisi badem yağıdır. Badem yağı sadece saçları değil kaşlar ile kirpikler için de hızlı uzamasına yardımcı olan bir üründür. Badem yağının saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamakla birlikte saçınızı besleyeceğini de söyleyebiliriz. Uygulama konusundaysa saç diplerinize iyice yedireceğiniz badem yağını 25-30 dk. sonra saçınızı iyice durulayarak temizleyebilirsiniz.
  • Zeytin yağı: Saçın hızlı uzaması için neler yapılabilir sorusunun bir diğer cevabı için yine oldukça doğal bir yağ olan zeytin yağı tercih edilebilir. Zeytin yağı oldukça besleyici olmakla birlikte saç derinize de çok iyi gelecektir. Saç derisindeki çeşitli sorunlar için de bir tavsiye olarak kullanılması önerilen zeytin yağı da aynı şekilde saçınızın derisine iyice yedirilir. Bu işlemi yapmanızın ardından 50-60 dk. sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı kullanabileceğiniz bir diğer alternatif yağdır. Saçlarınızın hızlı uzaması için kullanabileceğiniz bu yağı saç diplerinize iyice yedirmelisiniz. Tüm yağları kullanırken saç derinize yağları iyice yedirmeniz önem taşımaktadır. Bu işlemleri yaparken saçınıza masaj yapar gibi işlemi gerçekleştirmeniz daha olumlu sonuçlar verecektir. Saçınıza yaptığınız masajlar saç derilerini de harekete geçirecektir. İyice uyguladığınız bu yağın saçınızda kalma süresi epey esnektir. 1 Güne kadar bekletebileceğiniz bu yağı uygun gördüğünüz süre içerisinde saçınızı durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Susam yağı: Susam yağını da saçınıza diğer yağlarda olduğu gibi kullanabilir ve 1 saate kadar bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Saçınızın uzamasında yardımcı olabilecek bir diğer kaynaktır.

Saçınızın daha hızlı uzaması için yağlar dışında kullanabileceğiniz bazı alternatif yöntemler ise şunlardır:

  • Saç bakım kremleri: Saçınızın daha güçlü olması ve daha hızlı uzaması için çeşitli besleyici kremler mevcuttur. Bu kremleri satın alarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.
  • Elma sirkesi: Elma sirkesi birçok derde deva bir üründür. Saçlarınız içinde bir hayli faydalıdır. Egzama gibi çeşitli deri sorunlarında önerilen elma sirkesini saç derilerinize uygulamanız hem ona iyi gelecek hem de saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Kullanacağınız elma sirkesinin ne kadar doğal olduğu da alacağınız etkinin ne kadar iyi ve etkili olacağını belirleyecek bir faktördür
  • Yumurta akı: Yumurta akının da saçlarınıza faydası bulunmaktadır yumurta sarısının da çeşitli karışımlarla saçınızın uzaması ve beslenmesi için faydalı olacaktır. Yumurta akı noktasındaysa yumurtanın akını saç derilerinize iyice sürdükten bir iki saat sonra saçınızı durulayın. Yumurtanın saçınıza olan faydalarını zamanla fark edeceksiniz.
  • Saçları yıkamak: Saçlarınızı yeterince yıkamak da saçlarınızın uzamasına katkı sağlayacak bir faktördür. Saçlarınızı yıkamanın çok abartılması da iyi olmamaktadır bu yüzden haftada 2-3 defa yıkamanın yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için sayılan birçok yöntemi kullanabilirsiniz. Belirtilen tüm yağlar ve yağlar dışında yapabilecekleriniz saçlarımın uzaması için ne yapmalıyım sorunuza güzel birer cevap niteliği taşımaktadır. Yapacağınız herhangi bir yöntemin yanında eklemeniz gereken ise saçları yıkamaktır. Aynı anda birden fazla yöntemi uygulamanıza gerek yoktur, bir yöntemi kullanarak da sonuca ulaşabilirsiniz. Kendiniz için en kolay olanı uygulayarak istediğiniz saç uzunluğuna daha kısada sürede ulaşma imkanını sağlayacaksınız.