Saç dökülmesi ile birlikte saçlarda azalma ve güçsüzlük meydana gelmektedir. Saç dökülmesi kişinin dış görünüşünü önemli ölçüde etkileyen bir durumdur ve bu durum kimileri için bir kabusa dönüşebilmektedir. Saç dökülmesine ne iyi gelebilir evde çözüm üretmek istiyorum diyenler uzmanlardan yardım alıp bunları kullanabilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir durumdur ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında kalitesiz şampuan kullanımı, hormonal nedenler, stres ve menopoz sayılabilir. Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri ise demir eksikliği, yaş ve genetik faktörlerdir.

Peki, erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünecek olursak öncelikle saç bakım ürünlerinin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Ayrıca yaşanan psikolojik değişimler kadınları olduğu kadar erkekleri de olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kaygı ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak saç sağlığı için yararlı olacaktır. En önemli nedeni genetik faktörlerdir. Eğer genetik faktörlerden kaynaklanmıyorsa doğal yöntemler ve kaliteli bir şampuan kullanımı ile saç dökülmesi sonlandırılabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Yöntemler

Bir Dermatoloji Uzmanına Görünün

Saç dökülmesine karşı ilaç tedavisinden yararlanabileceğiniz gibi doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızın neden döküldüğünü ve dökülme tipinin ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için bir dermatoloji uzmanına görünmeniz yararınıza olacaktır. Dermatoloji uzmanının vereceğini ilaç tedavisi ile saç dökülmesini büyük ölçüde durdurabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

Ayrıca beslenme alışkanlığınızı da yeniden gözden geçirerek saç dökülmesi sorunu ile mücadele edebilirsiniz. Demir, mineral ve vitamin eksiliği saç dökülmesine neden olmaktadır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirerek ve demir, mineral ve vitamin içeren besinleri tüketebilirsiniz.

Saç dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Aloe Vera 

Saç dökülmesine karşı en etkili bitkilerdendir. Aloe Vera saç derisini beslerken aynı zamanda saç dayanıklılığını da arttırır. Aloe vera saçtaki nemi hapsederken saçın nem dengesini de korur. Saç dökülmeniz varsa aloe vera içeren saç bakım ürünlerini masaj yaparak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Biberiye

Saçı gürleştiren ve saç köklerini canlandıran biberiye antibiyotik ve antioksidan özelliği ile saçları kökten uca beslemektedir. Ayrıca saç derisini derinlemesine temizler ve arındırır. Biberiyeyi çay olarak tüketerek de bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca biberiye yağını saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

Bu yağ mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir ve ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilebilmektedir.  Çörek otu yağının içinde A, B1, B2, C ve E gibi pek çok vitamin barınmaktadır. Bu vitaminler saç köklerinin güçlenmesine, beslenmesine ve canlanmasına yardımcı olurlar.

Isırgan Otu

Isırgan otu saç dökülmesini önler ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca ısırgan otu vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçerisinde A ve C vitaminleri ve kalsiyum ve demir gibi oldukça besleyici mineral bulunmaktadır. Isırgan otu sayesinde saç kökleri canlanır. Ayrıca ısırgan otunun kepek sorununu da ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Nane Yağı 

Nane yağı ferahlatıcı etkisi ile saçların ve saç köklerinin rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların gürleşmesini sağlar ve saçta kepek oluşumunu önler. Nane yağını badem yağı, zeytinyağı gibi yağlar ile birlikte saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Sarımsak 

Sarımsak hem saç dökülmesini engeller hem de saçların yeniden çıkmasını sağlar. Saç derisindeki toksinleri temizlemesini saçların yeniden çıkmasına olanak tanımaktadır.

Hint Yağı

Saçlar için kullanılan saç maşası, fön makinesi, saç düzleştirici gibi ürünler saçlarda yıpranmaya ve dökülmeye neden olmaktadır. Saçlarımızı bu etkilere karşı korumak için uygulayabileceğimiz en etkili yöntem bu tip aletleri sık kullanmamaktır. Ancak siz de saç güzelliğine önem veren ve bu tip aletlerden vazgeçemeyenlerdenseniz hint yağı saçlarınızı onarmanızda size yardımcı olacaktır. Hint yağı saç onarımında oldukça etkilidir.

Argan Yağı

Argan yağı saç dökülmesine ve saçların onarılmasına yardımcı en etkili bitkisel bakım yağlarındandır. Argan yağını tek başına saçınıza uygulayabileceğiniz gibi diğer bitkisel yağlar ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Saç dökülmesine ne iyi gelir doğal yöntemler konusunda yağlar ön plana çıkmaktadır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı saç dökülmesi, matlık ve cansızlık gibi problemlerin önüne geçmektedir. Tek başına kullanabileceğiniz gibi diğer bitkisel bakım yağları ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Saçınıza sadece birkaç damla zeytinyağını damlatıp masaj yaparak uygulayın ve yarım saat kadar saçınızda bekletip saçlarınızı saçınızın tipine uygun bir şampuan ile durulayın.