Karatay Diyeti nedir?

Sağlıklı olmak ve kilo vermek için çok fazla seçenek ve metod bulunmaktadır. Spor yapmak, beslenme düzenini değiştirmek ya da bu işi profesyonel bir yardımla yapmak mümkündür. Kilo vermek için çare arayanların en çok kullandığı yol internette popüler olan diyet programlarını uygulanmaktır. Bu diyet programlarından en çok tercih edilenlerden biri de Karatay Diyetidir. Karatay Diyeti nedir sorusuna cevap olarak Kalp ve İç hastalıkları Profesörü Canan Karatay’ın uyguladığı beslenme programıdır diyebiliriz. Karatay diyeti nedir sorusuna Canan hanımın hastalarında sağlıklı beslenme programı olarak denenmeye başlayan ve sonrasında başarı sağlamasıyla ünlenen bir diyet şeklidir cevabı verilebilir.

Karatay Diyetinin Beslenme Biçimi Nedir?

Karatay diyetinde uygulanacak yöntem protein ağırlıklı bir beslenme biçimidir. Özellikle sabah öğününün güçlü olmasını önermektedir. Sabah kahvaltısında protein ağırlıklı beslenerek güne sağlıklı bir başlangıç yapmak uygundur. Genel olarak iki öğün beslenme önerilir. Sabah öğününde güçlü yapılan kahvaltıdan sonra tokluk hissi uzun süreceği için akşama kadar başka bir ara öğüne ihtiyaç olmaz. Karatay diyetinde sağlıklı yağlar ve proteinler istenilen miktarda yenilebilir. Özellikle şeker ve tuz tüketimini de en az seviyede tutmak gerekmektedir. Ayrıca karbonhidrat ve paket gıda alınmaması önerilmektedir. Ekmek ve türevlerinin yenmesi kesinlikle uygun görülmez. Diyet listesinde buğday ve türevi hiçbir ekmek çeşidine yer verilmez.

Karatay Diyetinde Dikkat Edilen Konular;

Karatay diyetinde akşam saat sekizden sonra yemek yemek önerilmez. Günde en az iki litre su tüketimi tavsiye edilir. Yaklaşık olarak bir saatlik yürüyüşler egzersiz olarak her gün yapılmalıdır. Sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olarak tüketilmesi gerekmektedir.  Günde bir porsiyon meyve tüketimi serbesttir. Paket ürünler ve katkı maddeli yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Alkollü içecekler ve gazlı içeceklerin tüketimi de yasaktır.  Öğün arasında ortalama beş saatlik bir zaman olması gerekmektedir.

Karatay Diyetini Kimler Yapabilir?

Karatay diyeti kilolarından kurtulmak isteyen kadın erkek herkesin uygulayabileceği bir diyet türüdür. Protein ağırlıklı beslenmenin ön planda olduğu bir diyet çeşididir. Ayrıca sebze ve meyve tüketimi de önemlidir. Her türlü gıdanın belirli miktarlarla yenmesi sayesinde ve karbonhidrat tüketimi yapılmadan kilo vermenin mümkün olduğunu gösteren bir diyettir. Sabahları kahvaltıda yumurta, peynir, zeytin, kuru yemiş yiyerek gün içinde açlık hissetmeden  rahatça kilo verebilirsiniz. Sabah öğünü kuvvetli olduğu takdirde tokluk hissinin uzun süreceğini savunan bu diyette, akşam öğününde protein ve salata yenmelidir. Öğlen yemek istendiğinde sebze yemeği ve yoğurt ve salata beraber tüketilmelidir. Bu tarz bir menü herkesin kolayca yapabileceği seçenekleri sunar. Bu sayede Karatay diyeti herkesin yaptığı ve olumlu sonuçlar aldığı bir diyet olarak görülür.

Karatay Diyet Listesinde Yasaklı Besinler Hangileridir?

 • Hazır gıdalar
 • Şekerli yiyecekler
 • Fazla tuzlu yiyecekler
 • Ekmek ve tüm tahıl grubu besinler
 • Yapay tatlandırıcılar ve bunu içeren içecekler
 • Nişasta oranı yüksek sebzeler
 • Meyveli yoğurtlar
 • Margarin, ayçiçeği ve mısırözü gibi yağlar

Karatay Diyetinde Yenilebilecek Besinler;

 • Kavrulmamış kuruyemişler
 • Ayran
 • Süt
 • Çay
 • Zeytinyağı
 • Doğal tereyağı
 • Yumurta
 • Peynir
 • Sebze
 • Protein içeren gıdalar
 • Bakliyat
 • Zeytin

Karatay Diyetiyle Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Kilo vermek diyet programının dışında kişinin metabolizmasının hızlı çalışıp çalışmamasına da bağlıdır. Kadın ya da erkek olmanız da bir başka etkendir. Egzersiz ve diyeti bir arada yapmak kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesine harfi harfine uymak gerekir. Küçük kaçamaklar diyet yapmanızı zorlaştırır ve kilo vermenize engel olur. Disiplinli bir süreçte diyet menünüze göre beslenirseniz Karatay diyetiyle ortalama olarak iki haftada beş kilo vermeniz beklenmektedir. Bu rakamsal veriler sahip olduğunuz kilo miktarına göre değişkenlik gösterir. Birkaç kilo fazlası olan kişiyle obez olan birinin kilo verme rakamı birbirinden farklı olur. Kilonuzu değerlendirirken bu verileri de hesaba katmanız gerekir. Başkalarıyla mukayese etmeden kendi standartlarınızı bilerek diyeti uygulamanız önerilir.

Karatay Diyetinde Sabah Kahvaltısı Olarak Ne Yenir?

Karatay diyetinde sabah kahvaltısı için birden fazla alternatif bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Sabah kahvaltısı seçenek 1: Zeytin, peynir, haşlanmış yumurta, yeşillik, kırmızıbiber, badem, üzüm.
 • Sabah Kahvaltısı seçenek 2: Haşlanmış yumurta, salatalık, domates, kırmızıbiber, peynir, badem, fındık.
 • Sabah kahvaltısı seçenek 3: Omlet, zeytin, yeşillik, turp, badem, kuru üzüm.
 • Sabah kahvaltısı seçenek 4: Köfte, zeytin, peynir, yumurta, kuru kayısı, yeşillik.

Temelde bu besinler baz alınarak alternatiflerinizi kendinize göre çoğaltabilirsiniz.

Öğlen yemeği seçeneği: Bir avuç kadar söğüş, sebze yemeği ve bol yeşillikli, limonlu, zeytinyağlı salata yenilebilir. Diğer alternatifleri mevsim sebzeleriyle yaptığınız yemeklerle, protein olarak istediğiniz et türünü ekleyerek çoğaltmanız mümkündür.

Akşam yemeği seçeneği: Salata ve protein olarak dilediğiniz bir et türü yenebilir. Salatalarda doğal sirke, limon ve zeytinyağı kullanımı önerilmektedir.

Karatay Diyeti Yaparken Önerilenler;

Karatay diyeti yaparken mümkünse iki öğün beslenmeye dikkat edin. Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmanız daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Kuru yemiş alırken kavrulmamış olanları seçmeniz önerilir. Asitli hiçbir içecek önerilmez. Ekmek ve türevleri listede kesinlikle yer almaz. Ekmek olmadan yapamam derseniz Karatay tariflerinde yer alan kırmızı mercimek ekmeği vb ekmek tariflerini inceleyip yapmayı deneyebilirsiniz. Su içilirken limon sıkılması da önerilmektedir. En önemlisi bu tarz diyetleri yapmadan önce sağlık problemlerinizi gözden geçirmenizin  ve gerekirse doktorunuza danışmanızın size fayda sağlayacağını bilmenizin önemidir.