Vücudumuzun ikinci beyni olan ve en büyük organ olan bağırsaklar psikolojik sağlığımızı nasıl etkiliyor. Bağırsaklarla depresyon gibi hastalıkların bağlantısı nedir? Bu yazımızda bağırsak sağlığı ve bağırsak hastalıkları ile ilgili tüm detayları  bulabilirsiniz! Ayrıca Kabızlık, kabızlık için öneriler, kabızlık ilacı, bağırsak kanseri ve bağırsak enfeksiyonu gibi başlıklar hakkında bilgileri için Kabızlık Kürleri ve Çok Etkili Öneriler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bağırsaklar vücudumuzun en geniş organıdır. Son araştırmalara göre sıkça duyduğumuz bilgi ise bağırsaklarımızın ikinci beynimizin olduğudur. Bir başka ilginç tespit ise depresyon ile bağlantısıdır. Depresyon ve benzeri hastalıklara yakalanma riskimizi en çok belirleyen organ olduğunu düşündüğümüz beynimiz aslında bu konuda bayrağı bağırsaklarla birlikte taşıyor.

Bağırsak ve Seratonin

Hepimiz Seratoninin mutlulukla bir bağlantısı olan hormon olarak biliriz. Peki bu hormon bize sağlıklı bir psikoloji vadedecekse ona nasıl sahip olabiliriz. Bu hormon nerede bulunur ve yeterli olan miktarı vücut nasıl karşılar? Seratonin hormonu nerede bulunur diye sorulduğunda hepimizin aklına beyin gelir. Oysa SERATONİN hormonunun çok önemli kısmı bağırsakta üretilir. Yani mutluluk ve depresyon çarkı bağırsak sağlığımıza göre döner. Eğer bağırsak iyi çalışmazsa bu sadece bağırsak hastalığına değil aynı zamanda bir psikolojik hastalığa da sürükleyebilir.

Parasempatik Sistem

Eğer Parasempatik sistem aktifse ve iyi çalışıyorsa bağırsaklar da iyi çalışır. Bu sistem gevşemeye neden olan rahatlama sistemidir. Diyelim ki kronik stres altındayız; o zaman parasempatik sistem yerine sempatik sistem aktif olur. Sempatik sistem devreye girerse bir tehlike yaşadığımızı varsayar ve vücudun enerjisini beyne, kalbe ve kaçabilmemiz için kol ve bacaklara verir. Peki bu enerji nereden sağlanır? Bağırsak ve sindirimden sağlanır. Yani streste isek parasempatik sistem çalışmaz. Sempatik sistem çalışır. Sempatik sistem çalışırsa da bağırsak ve sindirim sistemi enerjisi harcayacak yorulacaktır. Böylece de bağırsak boşaltımı ve seratonin üretimi azalacaktır. Seratonin üretimi azalınca da biliyoruz ki sonucu mutsuzluk ve depresyon etkileri kaçınılmaz olacaktır. İşte bağırsaklarla mutluluk-depresyon ilişkisi budur.

Bu gibi etkilerle şu sonuçları çıkarabiliriz;

Stresliysek ve bunun yanında sağlıksız besleniyorsak bağırsak enflamasyonuna ve dolayısı ile de bağırsak hastalıklarına davetiye çıkarıyor oluruz. Ve şunu da söyleyebiliriz ki mutluluk-depresyon bağırsak sağlığına göre oluşur veya bozulur.

Bağırsak Sağlığımız İçin Neler Yapabiliriz?

Bağırsak sağlığı için en önemli şeylerden biri ne tüketeceğimizi kontrol altına almaktır. Yediğimiz ve midemize yüklediğimiz her besinin kontrolünü sağlamalıyız.

Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmememiz gereken besinler;

  • İşlenmiş gıdalar
  • Glutenliler (buğday arpa çavdar yulaf)
  • Unlu ve şekerliler
  • Mayalılar
  • İnek sütü ürünleri