Her daim bakımlı ve temiz bir görüntü yakalamanın sırrı bir rutin haline getirdiğiniz cilt ve saç bakımı uygulamasıdır. Bakımın düzenli olarak yapılması belli bir süre sonra alacağınız muhteşem sonuçlar kazandırır. Haftada bir gün rutininize ekleyeceğiniz, kolay bulunan uygun fiyatlı malzemelerle evde kolayca çok vakit harcamadan yapacağınız bakım rutini bu yazımızda; dilerseniz evdeki bakım ürünleri ile dilerseniz alacağınız herhangi bir özel bakım seti ile pazar günü bakım rutini sizi capcanlı yeni bir haftaya hazır hale

Bakım Planı Yapın

İlk olarak altın kuralımız cildimizin her daim temiz olması. Gece asla makyajla uyunmamalı, sabah makyaj yapmadan bir temizleyici ile yıkanan yüz cilde uygun bir nemlendirici ile makyaja hazır hale getirilmelidir. Cilt bakımınız için haftanın bir gününü belirleyin. Bu hafta ortası Çarşamba da olabilir, hafta sonu Pazar günü de olabilir. Yeter ki her hafta düzenli yapıyor olun. Saç bakımınız için de 15 günde bir saç bakımı için ideal süredir. Bu günleri telefonunuzun ajandasına ekleyebilir, hatırlatması için herhangi bir alarma ekleyebilirsiniz. Bu hatırlatıcılar sizin alışkanlık kazanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olur.

Ürün Seçimi ve Uygulama

Cilt Bakımı için ihtiyacınız olacak ürünler; cilt tipinize uygun bir peeling, tonik ve nemlendirici. Ilık nemli bir havlu veya hafif bir buharla hem rahatlayacak hem de gözeneklerinizi açabileceksiniz. Peeling açılan gözeneklerinizin içindeki siyah noktaları, fazla yağı ve birikintileri derinlemesine temizleyecektir. Ardından bir siyah nokta çıkarıcı aparat kalan inatçı siyah ve beyaz noktaları temizlemenize yardımcı olacaktır.

Artık gözenekleriniz arınmış ve tertemiz. Ama açık gözenekler yapmış olduğunuz bu işlemlerle yeni toz ve kirlere öncesinden daha hassas hale gelecektir. Bunu önlemek için mutlaka bir tonik kullanmanız gereklidir. Gülsuyu gibi alternatif ürünler de seçeceğiniz gibi yine cilt tipinize göre satın alacağınız bir tonik cildinize uyumlu bir şekilde açılan gözeneklerinizi tekrar kapatacaktır. Ve cildinize sıkılık getirecektir. Tonikleme işlemini atladığınız taktirde cildinizde sivilcelenme olabilir. Çünkü cildiniz havadan ve temastan dolayı toz ve kirlere maruz kalır. Bunun önlemini tonikleme yaparak gözenekleri sıkılaştırarak alabilirsiniz.

Ardından cildi yatıştırmak için hazır olarak tek kullanımlık paketler halinde alacağınız kağıt maskeler işinizi görecektir. Bu maskeler tek kullanımlık olmaları ile hem ekonomik hem de oldukça steril ürünlerdir.

Son adım olarak nemlendirici veya cilt problemlerinize uygun olarak seçeceğiniz serum ve göz altı kreminizi iyice yüzünüze yedirip masaj yaparak uygulamanız cildinizi nemlendirirken kan dolaşımınızı da arttıracaktır.

Gelelim Saç Bakımına

Düzenli olarak 15 günde bir yapacağınız saç bakımı harikalar yaratmaya yetecek. Cam bir kabın içerisine saçınızın uzunluğuna göre bir miktar hint yağı ile aynı miktarda badem yağını ekleyin. Bu karışımı saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar masaj yaparak yedirin. Bir streç film veya bone ile saçlarınızı toplayarak kamufle edin. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. İşte bu kadar kolay. Sonuç; yumuşacık parlak saçlar.

İşte bu çok pratik, hepimizin bildiği, çok basit gibi görünen ama rutin olarak yapılan işlemler muhteşem sonuçlar doğuracak. Doğru ürünler kullandığınız taktirde aslında ihtiyacınız olan tek şeyin kendinize ayıracağınız ufacık bir zaman dilimi olduğunu göreceksiniz.