Bamya Tohumu Nedir?

Bamya herkes tarafından sevilen bir yemek olmasa da kuşkusuz vitamin değeri ve diyet lifi zenginliği açısından faydaları saymakla bitmeyecek bir sebzedir. Sağlıklı beslenme planı içerisinde menülerin vazgeçilmez sebzesi bamya tüylü yapısı ve içerisinde bulunan salgı nedeniyle çok tercih edilen ve sevilen bir sebze değildir. Limonlu suda bekletilerek bu salgıdan arındırılarak tüketmeyi tercih edenlerin dışında bu vitaminli sebzeyi yememeyi tercih edenler de çoğunlukta.

Bu vitamin deposu sebzenin faydalarından, sevmiyorsunuz diye mahrum kalmak zorunda değilsiniz. Özel olarak kurutularak tüketilmesi sağlanan bamya tohumu değirmende toz haline getirerek baharat şeklinde kullanabilir, yoğurt veya yiyeceklerinize katarak tüketebilir veya sıcak suda demleyerek içecek olarak içebilirsiniz.

VİTAMİN DEĞERİ İLE FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

B Vitamini, kalsiyum, çinko, demir, fosfor, bakır gibi vitamin ve mineral içeren bamyayı beslenme rutinine eklediğiniz takdirde kas ve kemik sağlığınıza, osteoporoz, kansızlık ve enfeksiyon hastalıkları, soğuk algınlığı, mantar ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin sağlığını olumlu yönde etkiler. Bamya tohumu kolajen içeriği ile de yaşlanma karşıtı bir besin. Bu özellikleri ile de kanser gibi hastalıklara karşı vücudu dirençli hale getirir ve bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyerek güçlendirir. Ayrıca yüksek lif özelliği sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek metabolizmayı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Kolesterol ve kalp damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa karşı adeta bir süper besindir.

BAMYA TOHUMU TARİFİ

Bamya Tohumu nasıl kullanılır? Bamya tohumu tarifi, bamya tohumu kürü ve kullanım şekilleri;

  • Taneli olarak besinlere ilave ederek kullanabilirsiniz.
  • Öğüterek toz halinde bir baharat şeklinde tüketebilirsiniz.
  • Toz hali ile kaynar suda çay olarak tüketebilirsiniz.
  • Bir gün önceden oda sıcaklığındaki suda bekleterek ertesi gün, gün içerisinde azar azar içebilirsiniz.

Elbette güvenilir bir yerden temin ettiğiniz bamya tohumu günlük dozu birkaç kaşığın üzerine çıkmamalıdır. Herhangi bir hastalığınız veya kronik bir hastalığınız varsa, düzenli ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Akut veya kronik hastalığı olanlar, ilaç kullananla, alerjik reaksiyonları olanlar bamya tohumu kullanmadan önce hekime danışmalıdır.