Vedik Astroloji “Veda” ilmine ait felsefi öğretilerin en muazzam felsefi kaynaklarından biridir. Hayatı öğretir, başımıza gelen herşeyin açıklamasını, yaptığımız hataları, verdiğimiz kararların sonucunu, karmamızı, bu hayata geliş amacımızı gösterir. Bazı şeyleri neden yaşamamız gerektiğini bir ayna gibi gösterir. Vedik Astroloji’yi sıradan bir öngörü tekniği olarak görmek yanlıştır. Felsefi yönlü doğru bir analiz ile değişim ve dönüşüm kaçınılmazdır. Bu ilmi öğrendikten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Vedik ilminin altında derin bir felsefe ve manevi bir güç yatar. Mühim olan da bu bakış açısı ile yorum yapabilmektir.

İnsan ve Kozmik Varoluşun Felsefi Anlamı; Vedik Astroloji

Vedik Astroloji veya Jyotish, gezegendeki en eski ilimlerden biridir ve astronominin bir dalı olarak kabul edilir. Eski kadim bilgiler olan Vedaların yani Vedik metinlerin önemli ve değerli bir parçasıdır.

Vedik Astroloji oldukça karmaşık, matematiksel, detaylı, manevi ve derin, mantığa dayalı ve aynı zamanda sezgisel bir ilimdir.

Hindistan’ın Vedik geleneğinde binlerce yıl hayatta kalmıştır. Vedik Astroloji hala çok değerli bir rehberlik ve yaşam anlayışı aracı olarak kabul edilir. Vedik ilimleri bir din değildir, insan ve kozmik varoluşun felsefi bir anlayışıdır.

Sanskritçe’de jyoti ışık demektir. Jyotish çalışması ışığın incelenmesi ve kozmik ışıkla içimizde ve kozmosun içinde nasıl etkileşime girdiğimizin incelenmesidir. Vedik astroloji çizelgeleri Batı veya Tropikal astrolojiden farklıdır.

Vedik Astroloji’nin kozmik ışıksal anlamları ile yapılan bir analiz; insanın/danışanın kimliğini, karakterini, kararlarını ve olacak olan olaylara karşı tavrını geliştirici ve dönüştürücü etkidedir ve niteliktedir. Kişi karmasını, bu yaşama geliş amacını, gerçek manevi amacını öğrenir. Tüm bunları öğrenmek geleceği öğrenmekten çok daha fazlasıdır. Gelecek öngörüleri de; karşılaşabileceğimiz durumları ve olasılıkları gösterir bizlere. Böylece önümüzde bir yol haritası vardır ve bu yol haritasında en doğru seçimler, en doğru kararlar planlanır. “Olacak olan olaylara karşı tavrımız o olayın seyrini değiştirecek sihirli bir anahtardır.” Vedik Astroloji bu felsefe ve bakış açısı ile değerlendirildiğinde; tahmin için kullanılan ayrıntılar ışığında başımıza gelebilecek negatif durumları lehimize çevirebilir, pozitif etkide karşımıza çıkan fırsatları da kaçırmamış ve en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz.