Veda demek Sanskritçe farkında olmak kökünden gelir ve bilgi anlamına gelir. Bu kadim bilgilerin yer aldığı Vedalar 4 bölümdür. Samhitalar, Brahmanalar, Aranyakalar, Upanişadlar. Hint geleneklerinde gördüğünüz veya duyduğunuz meditasyonlar, mantralar, yantralar hep bu kadim ilimin bir parçası olarak Veda’lardan aktarılan bilgilerdir. En eski Veda tableti M.Ö. 1500 yıllarına aittir fakat bu bilgiler birçok araştırmacıya göre yazıya aktarılmadan çok önce insanlar tarafından bilinmekte ve uygulanmaktaydı. Yani bu kadim ilimlerin ne zaman kim tarafından insanoğluna aktarıldığı, ne kadar eski oldukları tam olarak bilinmemektedir. Binlerce yıl öncesinde yaşayan insanlara ne şekilde öğretildiği bilinmeyen bu sırların olduğu tabletlerin gün yüzüne çıkmasıyla Ayurveda, Vedik Astroloji, Feng Shui gibi yaşam sırlarına bizler de erişebildik. Vedik Astroloji, Veda tabletlerinde yer alan dallardan sadece bir tanesidir.

Vedik Astroloji ve Farkı

Vedik Astroloji’de Batı Astrolojisinden oldukça farklı hesaplama ve teknikler bulunur. Batı Astrolojisinde bulunan açılar ve transitler Vedik astrolojisinde yerini gezegenlerin görünüm ve daşa dönemlerine bırakır. Vedik Astrolojisinde de transitlerin yorumlanması oldukça önemlidir. Fakat transitler Vedik astrolojisindeki onlarca teknikten sadece bir tanesidir. Elbette Batı astrolojisi ile kıyas yapılmamalı her ilim kendi içerisinde oldukça zengin ve değerlidir. Ancak dünyanın kendi çevresinde dönerken yapmış olduğu yalpalamayı dahi hesaba katmak ve dünyadan güneşe ve takımyıldızlarına göre konum ile doğduğunuz bölgeden değerlerin hesaplanması açısından Vedik Astrolojinin oldukça ince ve derin hesaplar yapması oldukça nokta atışı öngörüler elde etme başarısı göstermektedir.

Vedik Astroloji ve Daşalar

Daşa dediğimiz gezegen periyotları Vedik astroloji için oldukça önemli bir öngörü bilgisi verir. Hayatınızdaki kırılmalar, yaşadığınız belli yıllarda gündeminizin ne olduğu gibi önemli bilgiler verir. Hayatınızda dikkat etmeniz gereken durum ve konular, ne konuda riske girmemeli ne konuda cesaretli olmalısınız gibi ipuçları verir. Hayata dair daha birçok ipucu ve öngörüye Vedik astroloji ile merhaba diyebilirsiniz.