Elon Musk

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz hemen her gün bir şekilde karşımıza çıkan bir isim Elon Musk. Elon Musk kimdir? Nasıl bu kadar popüler olmayı başarıyor? Yaptıkları ve yapacaklarının gerçeklik payı var mı yoksa her şey büyük bir balon mu?

Elon Musk Kısaca Hayatı

Elon Musk 1971 Güney Afrika doğumlu. Annesi Kanadalı manken babası Güney Afrika’lı elektromekanik mühendisi, gemici ve pilot. Anne ve babasının 1980 yılında boşanması ile bir süre annesinin bir süre babasının yanında kaldı. Çocukken okul hayatı zorlu geçti. O yıllarda kitaplara sarıldı. 10 yaşındayken Commodore bilgisayar ile tanıştı ve programlama dilini kitaplar vasıtasıyla öğrendi. 12 yaşında yazdığı bir oyun ile ilk parasını kazandı. 17 yaşında geldiğinde eğitim hayatını devam ettirmek için Güney Afrika’dan Kanada’ya gitti. Kanadalı annesi sayesinde aynı zamanda vatandaşlıkta alacaktı. Gittiği yerde 2008 yılına kadar evli kalacağı eşiyle tanıştı ve biri ikiz biri üçüz olmak üzere 5 çocuk sahibi oldular. Kanada’da Queens Üniversitesindeyken Amerika Pensilvanya Üniversitesine geçiş yaptı. Fizik ve İktisat alanlarında çift ana dalda eğitim aldı.

1995 senesinde kardeşi ile birlikte ilk yazılım firması Z ip2’yi kurdu. Çok fazla sermayeleri olmadığı için ikisi dışında çalışanı yoktu ve tuttukları ofiste kalıyorlardı. Bu şekilde 4 sene çalıştıktan sonra şirketi farkeden C ompaq firması 300 milyon dolar karşılığında Z ip2 firmasını satın aldı. Musk bu satıştan 22 milyon dolar kazandı.

Elon İlk Satışını Gerçekleştiriyor

Kazandığı paranın yaklaşık yarısıyla x .com isimli finansal hizmet veren bir şirket kurdu.

Aynı sırada yine finansal alanda hizmet veren C onfinity firması ile güçlerini birleştirdi. C onfinity firması bilinen adıyla P aypal hizmetini veren firmaydı. 2002 yılında E bay P aypal’ı 1.5 milyar dolar karşılığında satın aldı ve bu anlaşmadan Elon Musk 165 milyon dolar kazandı. Musk’ın stratejisi  P aypal’ın gelişiminde önemli rol oynadı. Böylece Musk fikirlerini hayata geçirmek için güçlü bir sermaye sahibi oldu.

Musk belki de çocukluğundan beri aklında olan yatırımlara ara vermeden devam etti. 2002 Mayıs ayında halen Ceo’su olduğu havacılık teknolojisi ve uzay taşımacılığı şirketi olan  S pace X’i kurdu. 2004’te elektrikli araç üreticisi olan Tesla firmasına katıldı. 2008 yılına gelindiğinde Tesla şirketininde Ceo’su oldu. 2006 yılında güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan S olarCity’nin kurulmasına ön ayak oldu. 2015 yılında yapay zekayı teşvik etmek ve güçlendirmek amacı taşıyan kar amacı gütmeyen araştırma şirketi olan O pelAl’ı kurdu. 2016’da ise beyin-bilgisayar ara yüzlerine odaklanan N euralink’i kurdu. Aralık 2016’da ise altyapı ve tünel inşaat şirketi olan The B oring C ompany firmasını kurdu. Musk bunlara ilaveten H yperloop isminde  yüksek-hızlı bir ulaşım ağı tasarladı.

Görüldüğü üzere en temelinden kendi imkanlarıyla yola çıkan, P aypal ortaklığıyla ve satışıyla sermaye anlamında ivme kazanan Musk yaratıcı ve yenilikçi bir anlayış olarak karşımıza çıkıyor.

Musk’ın nihai amacının uzayda roketler aracılığıyla gezen ve belki de yaşayan insan medeniyetleri kurmak olduğu ifade ediliyor. Yatırımlarının çoğunun bu doğrultuda olduğu görülmektedir. Buradaki amiral gemi ise kendi kurduğu S paceX firmasıdır. Musk belki de insanın geleceğini uzayda olduğunu gördü ve bunun için biraz acele ediyor ya da insanlığın bir an önce farklı gezegenlerde medeniyetler kurması gerektiğine inanıyor bunun için kendini aracı olarak görüyor. Bilinmez. Bilinen şey inandığı amaçların çok uçuk olması nedeniyle inandırıcılıktan da bir o kadar uzaklaşması ve bazı çevrelerce fazla hayalci bulunması. Musk şimdilik hayal ile gerçek arasında bir yerde. Nereye doğru yaklaşacağını zaman ve icraatları gösterecek.