25 Ocak 2023 Çarşamba 11:36 am ve 12:24 p.m

Abhijit Muhurat Nedir?

Abhijit “kazanan” anlamına gelir ve Muhurat “zaman” anlamına gelir. Sanatan Dharma’da zamanın büyük bir önemi vardır ve işin doğru zamanda yapılması halinde başarının garanti edildiğine inanılır. Genel olarak uğurlu bir Muhurat bulmak için: gün, tarih, Nakshatra (takımyıldız), Yoga (bağlaç) ve gün-süre analiz edilir; hangi başarının sağlanabileceği temelinde. Ancak bu hesaplamalar biraz zor ve sadece bir Panchang uzmanı tarafından yapılabilir. Böyle bir durumda Abhijit Muhurat, Panchang hakkında pek bir şey bilmeyen sıradan insanlar için en iyisidir. Abhijit Muhurta, her gün meydana gelen ve herhangi bir hayırlı görevin yerine getirilebileceği hayırlı bir zaman dilimidir. Burada belirtilmesi gereken bir şey Abhijeet Muhurat ve Abhijeet Nakshatra’nın (takımyıldız) birbirleriyle doğrudan bir ilişkisinin olmadığıdır. Ancak Abhijit Muhurat ve Abhijit Nakshatra birlikte düşerse, bu son derece hayırlı kabul edilir.

Abhijit Muhurat Zamanı

Hindu inançlarına göre, tüm gün (yani bir gün doğumundan bir sonraki gün doğumuna kadar) 30 Muhurat’a bölünmüştür. Gün doğumundan gün batımına kadar 15 muhurat ve gün batımından gün doğumuna kadar 15 muhurat içerir. Bu 30 Muhurat içinde, bazı Muhuratlara hayırlı işler yapmakla yetki verilirken, bazılarına verilmemektedir. Abhijit Muhurat, tüm Muhuratlar arasında en hayırlı ve verimli olarak kabul edilir.

Abhijit Muhurat her gün öğleden 24 dakika önce başlar ve yaklaşık olarak öğleden 24 dakika sonra biter. Dolayısıyla, Güneş sabah 06:00’da doğmuşsa, Abhijit Muhurat saat 12:00’den tam 24 dakika önce başlayacaktır. yani 11:36 am ve 12:24 p.m. Burada Abhijit Muhurat ile ilgili göze çarpan bir şey, zamanının gün doğumuna göre sürekli değişmesidir.

Abhijit Muhurat Sırasında Yapılacak Eylemler

Abhijit Muhurat, işle ilgili olarak ilk kez seyahat etmek, yeni bir işe başlamak, yeni bir iş veya dükkan kurmak, borçları ödemek, para yatırmak veya herhangi bir Puja yapmak gibi hemen hemen tüm hayırlı işler için uygundur. Yeni eve taşınma, saç kesme, evlilik vb. ancak, yeni eve tasınma, evlilik vb. gibi büyük önemli olaylar, diğer Muhuratlar ve gezegensel kavuşumlar da dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir.

KAYNAKLAR: https://www.astrosage.com/