Prana nedir sorusu son zamanlarda yaygınca sorulmaktadır. Prana nedir sorusuna yanıt vermeden önce şunu söylemek gerekir; Prana serbestçe aktığı zaman sağlık hüküm sürer. Zayıf ve dengesiz akan prana fiziksel rahatsızlıkların yanında ruhsal rahatsızlıklar da verebilir. Yani sağlıklı olmamız Prana ’nın gücüne bağlıdır. Sağlığımızı yani Prana gücümüzü nasıl koruruz, onu hangi kaynaklardan ve nereden alırız sorularına yanıt vermeden önce Prana ’yı iyice anlayalım.

Ruhun Gücü Prana, beynin kökünde bulunan omurilik soğanından akmaya başlar. Omurilik soğanından akmaya başlayan Prana önce beyne ulaşır ve oradan da aşağıya doğru akarak çakralara yayılır. Çakra temel astral merkezlerdir. Prana çakralara yaşam gücü verir. Fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı bir yaşam gücü için Prana serbestçe akmalıdır.

prana nedir?

Prana’nın Bedendeki 5 Hali

Prana’nın bedendeki 5 hali Udana, Prana, Samana, Apana ve Vyana olarak adlandırılır.

  1. UDANA (Yukarıya Akan) :

Farkındalığın yukarı yönlenişini ifade eder. Meditasyon yaparken farkındalığımızın yukarı yönlenişini sağlar. Boğaz bölgesindedir ve konuşma ile ilgili enerjimizi kontrol eder.

  • PRANA (Hayat Nefesi) :

Birincil hayat gücü olarak bahsettiğimiz Prana adı ile aynıdır ve nefes alıp verme ve solunum ile ilişkilidir. Göğüs bölgesinde yer alır.

  • SAMANA (Nüfus Eden) :

Mide ve bağırsaklarda yerleşiktir. Samana, öğütmek, sindirmek ve biyokimyasal süreçler ile ilgilidir.

  • APANA (Aşağıya Akan) :

Göbeğin altında yerleşiktir. Atık maddelerin bedenden çıkarılması ile ilgilidir ve aynı zamanda solunumu destekler.

  • VYANA (Yayılan) :

Bedene dağılır ve Prana ’nın diğer hallerinin eylemlerini yönetir.

Pranik Şifa Yöntemleri

Pranik şifa yöntemleri, pranik şifa teknikleri, Pranik şifa yöntemleri, prana şifa teknikleri; Prana Çi ve Ki olarak da adlandırılır. Prana ’nın Güneş, Hava ve Toprak olmak üzere 3 tane kaynağı vardır. Bu 3 kaynaktan farkında olmadan ve sürekli olarak Prana ’yı vücudumuza çekeriz. Bunu başaramadığımızda Prana akışı bozulur ve sağlık bozulmaya başlar. Bu 3 kaynağı doğru kullanmak sağlığımız için çok önemli bir etkendir. Peki Prana Hangi kaynaklardan nasıl alınır? Pran ‘yı vücudumuzun sağlığı için nasıl elde edeceğiz? Güneş, Hava ve Toprak ile.

Güneş: Hergün düzenli olarak Güneş’e maruz kalmalıyız. 5 dakika, 30 dakika cildimizi olabildiğince güneş ile temas ettirmeliyiz.

Hava: Derin ve doğru nefes pranayı daha çok vücudumuza çekmemizi sağlar. Havadaki prana iki yol ile çekiliyor, nefes ve çakra yolu ile. Yavaş ve derin nefesler alıp vermek havayı kullanarak pranayı daha çok alabilmemizi sağlar. Bunu meditasyonlarda yaparak havayı prana için kullanmış oluruz. Enerjiyi en verimli şekilde alabilmek için sağlıklı ve doğal bir ortam gereklidir. Eğer imkan varsa doğada ağaçlık bir yerde ve sakin bir ortamda yapmak en iyisidir.

Toprak: Pranayı alacağımız bir diğer kaynak ise topraktır. Çıplak ayakla toprağa basmak, yürümek bize gerekmeyen enerjimizi toprağa boşaltmak ve aynı şekilde bedenimize topraktan prana enerjisi yüklemek anlamına gelir.

Bu şekilde güneşten, havadan ve topraktan prana enerjisi alarak vücudumuzu sağlıklı tutmuş oluyoruz. Aslında her yerde var olan Prana enerjisini daha fazla kullanmak, daha fazla içimize çekmek bütünsel olarak çakralarımızı dengeleyecek ve sağlıklı kalarak ve şifaya ulaşmamızı sağlayacaktır. Hem de saydığımız bu çok pratik şifa teknikleriyle…